Powrót

Formalności przed - informacje ogólne

Formalności przed – informacje ogólne

Dobre przygotowanie do powrotu z zagranicy pozwoli nam uniknąć wielu kłopotów, takich jak trudności z zapisaniem dzieci do szkoły czy uznaniem stażu pracy za granicą. Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych spraw, które należy załatwić przed powrotem do Polski. Nie wyczerpuje ona oczywiście wszystkich formalności związanych z wyjazdem. Liczba i rodzaj spraw zależy bowiem od indywidualnej sytuacji konkretnej osoby. Pokazuje ona jednak, że przygotowania do wyjazdu mogą zająć nawet kilka tygodni.

Powrót do Polski wiąże sie z kilkoma sprawami, o których warto pamiętać. Istnieje szereg urzędów, instytucji, firm, które należy poinformować o wyjeździe do Polski na stale.

 

W tym rozdziale poruszamy następujące tematy:

 • Mieszkanie
  Planując wyjazd z kraju, w którym do tej pory mieszkaliśmy, należy uporać się z kwestiami mieszkaniowymi.
 • Zakończenie pracy za granicą
  Podejmując decyzję o powrocie, powinniśmy przede wszystkim uregulować nasze sprawy służbowe, z odpowiednim wyprzedzeniem wypowiadając umowę o pracę.
 • Podatki i finanse
  Przed wyjazdem należy pamiętać o sprawach związanych z naszymi finansami.
 • Świadczenia społeczne
  Przed wyjazdem z kraju dotychczasowego pobytu trzeba zadbać o uzyskanie właściwych formularzy i dokumentów potwierdzających nasze ubezpieczenie społeczne i prawo do świadczeń społecznych.
 • Dzieci
  Jeśli mieszkamy za granicą z dzieckiem, musimy przed wyjazdem zadbać o zdobycie dokumentów, które pozwolą nam zapisać je do polskiej szkoły.
 • Uwierzytelnianie zagranicznych dokumentów urzędowych

Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.