• Jak silny jest polski paszport?
    Paszport to oficjalny dokument, który uprawnia (przy spełnieniu określonych warunków) przekroczenie granic państwowych. Jednak paszport paszportowi nierówny. Te wydane w określonych państwach uprawniają m.in. do podróży bez konieczności uzyskania wiz w większej liczbie destynacji. Jak na tym tle wypada Polska?

  • Wybory prezydenckie 2025 – jak oddać głos za granicą?
    Już w maju odbędą się wybory na Prezydenta RP. Kiedy dokładnie będzie mieć miejsce pierwsza i (ewentualnie) druga tura? W jakich godzinach czynne będą lokale wyborcze? O czym pamiętać, jeśli zamierzamy głosować za granicą?

  • Poland. Business Adventure
    Poland. Business Adventure to nowy program stypendialny, organizowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych przy współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu. Na czym dokładnie polega?

  • Dlaczego wracają? Motywacje Polaków reemigrantów
    W ostatnich latach coraz częściej słyszymy o Polakach, którzy po długim pobycie za granicą decydują się na powrót do ojczyzny. Choć emigracja przez dekady była szansą na lepsze życie, edukację czy pracę, coraz więcej rodaków podejmuje decyzję o reemigracji. Co skłania ich do powrotu? Motywacje te bywają różnorodne, a ich analiza pozwala lepiej zrozumieć zjawisko reemigracji w Polsce.

  • Orzeczenie o niepełnosprawności w Polsce
    Jedną z kwestii poruszanych przez Polaków wracających do kraju są uprawnienia wynikające ze statusu osoby z niepełnosprawnością w miejscu dotychczasowego zamieszkania. Czy zagraniczne stopnie niepełnosprawności są uznawane w Polsce? Jak można uzyskać taki status w RP? Odpowiadamy.

  • Jak radzić sobie ze stresem w środowisku pracy?
    Stres w miejscu pracy jest powszechnym zjawiskiem, które dotyka pracowników na różnych stanowiskach. Może wynikać z presji czasu, dużej odpowiedzialności, konfliktów interpersonalnych czy obawy przed niepowodzeniem. Warto wiedzieć, jak skutecznie radzić sobie z tym wyzwaniem, aby nie tylko utrzymać dobre samopoczucie, ale także zwiększyć efektywność i satysfakcję z pracy.

  • Polskie nazwy geograficzne (i nie tylko) w różnych częściach świata
    Góra Kościuszki, Most Pułaskiego, Pustynia Strzeleckiego. Są miejsca i budowle, których nazwy brzmią swojsko, pomimo tego, że nie znajdują się w Polsce. Jest ich całkiem sporo. Oto kilka przykładów nazw, które w różnych miejscach świata przypominają o Polsce i Polakach.

  • Przywóz towarów pochodzenia roślinnego do UE
    Osoby, które z podróży do krajów trzecich chcą przywieźć towary pochodzenia roślinnego, np. owoce, warzywa, powinny wiedzieć, że w Unii Europejskiej obowiązują zasady fitosanitarne. Które produkty można wwozić, a których nie? Co warto wiedzieć o przywozie towarów pochodzenia roślinnego spoza UE przez osoby prywatne na własny użytek?

  • Jakie zmiany w Polsce mogą zaskoczyć powracających emigrantów?
    Po latach życia za granicą powroty do Polski wiążą się z wieloma zaskoczeniami. Osoby, które spędziły długi czas poza krajem, mogą napotkać szereg zmian – zarówno w sferze społecznej, gospodarczej, jak i kulturowej. Polska, która kiedyś wydawała się im znana i stabilna, teraz może sprawiać wrażenie obcego i nieco nieprzewidywalnego miejsca. W tym artykule przyjrzymy się najważniejszym zmianom, które mogą zaskoczyć powracających emigrantów.

  • Rozwój kompetencji zawodowych i osobistych. Nowe spojrzenie na rynek pracy w Polsce
    W dynamicznie zmieniającym się świecie, gdzie technologie cyfrowe i globalizacja kształtują nowe modele biznesowe, rozwój kompetencji zawodowych i osobistych staje się kluczowym elementem sukcesu na rynku pracy. Polska, jako część globalnej gospodarki, odczuwa potrzebę adaptacji do tych przemian, co wymaga od pracowników oraz pracodawców otwartości na zmiany i stałego poszerzania umiejętności.

  • Przywóz do UE żywności pochodzenia zwierzęcego
    Aby zminimalizować ryzyko występowania chorób zakaźnych zwierząt na terenie Unii Europejskiej, stosuje się w niej restrykcyjne zasady wprowadzania niektórych produktów pochodzenia zwierzęcego. Co warto wiedzieć? Jakie warunki należy spełnić, by przywieźć produkty pochodzenia zwierzęcego do UE? Odpowiadamy.

  • Rzeczy, które doceniamy w Polsce po życiu za granicą
    Wielu Polaków, którzy zdecydowali się na wyjazd za granicę, po pewnym czasie zaczyna dostrzegać, jak bardzo różnią się życie i kultura w innych krajach od tych, które zostawili w Polsce. Sporo osób po powrocie do ojczyzny zaczyna doceniać rzeczy, które wcześniej traktowały jako oczywiste. Choć życie za granicą może oferować wiele korzyści, to po pewnym czasie zaczynamy dostrzegać, że nie wszystko, co obce, jest lepsze. W poniższym artykule przedstawiamy niektóre aspekty życia w Polsce, które po doświadczeniach za granicą zyskują nową wartość.

  • Strony: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11