• Pomorskie! Tu wracam, tu pracuję – wspieramy osoby powracające z emigracji
  Projekt „Pomorskie! Tu wracam, tu pracuję”, realizowany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, został przedłużony. Osoby, które powróciły do kraju z pracy za granicą i chcą skorzystać ze wsparcia, mogą zgłaszać się do końca stycznia 2022 roku. Jednak nie warto z tym czekać, bo pula miejsc jest ograniczona, a ponad połowa uczestników projektu już znalazła pracę.

 • Jak uzyskać poświadczenie posiadania lub utraty obywatelstwa polskiego?
  Zdarza się, że w trakcie procedury administracyjnej dodatkowym dokumentem, wymaganym do jej prawidłowego przeprowadzenia, jest potwierdzenie posiadania lub utraty obywatelstwa polskiego. Dzieje się tak, na przykład w sytuacji, w której obywatel Polski, którego dokumenty tożsamości utraciły ważność wiele lat temu, wystąpi za granicą z wnioskiem o wydanie nowego paszportu.

 • Wielkanoc – tradycja i zwyczaje świąteczne
  Wielkanoc nie może „pochwalić się” tyloma zwyczajami co Boże Narodzenie. Nie oznacza to, że jest pod tym względem świętem ubogim. Pisanki, cukrowy baranek, zając wielkanocny, palma, święconka czy Lany Poniedziałek tworzą barwna oprawę Wielkanocy. Warto również pamiętać o podniosłej religijnej atmosferze tego święta. Wszystkie te elementy sprawiają, że okres poprzedzający Niedzielę Wielkanocną i same Święta jest wyjątkowym wydarzeniem każdej wiosny.

 • Sesje Mastermind
  Dla wszystkich przed trzydziestką, którzy wrócili niedawno z zagranicy, Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie przygotował nową, specjalną ofertę – projekt „Wróć z POWERem”.

 • Z hukiem w Nowy Rok
  Jest 31 grudnia 999 r. Ludzie, którzy słyszeli o przepowiedni zniszczenia świata na samym początku 1000 roku przez smoka, uwięzionego, wieki wcześniej, przez papieża Sylwestra w lochach Watykanu, stoją przerażeni na ulicach. Koniec jest bliski, strach narasta, wybija północ i… nic. Nie ma ani smoka, ani zagłady. Na twarzach ludzi pojawia się niedowierzanie, które przekształca się w ogromną radość. Tej radości nie było końca.

 • Piękny zwyczaj kolędowania
  Kolęda jest pieśnią, która od razu przywołuje na myśl piękny grudniowy okres poprzedzający święta Bożego Narodzenia i same Święta. Tworzy niesamowity, magiczny, ciepły klimat, choć na zewnątrz najczęściej mróz. Kolęda wraz z innymi symbolami Świąt, m.in. choinką, Wigilią, spotkaniami w gronie rodzinnym, ozdobami i daniami świątecznymi, wprowadza niepowtarzalną atmosferę w naszą codzienność. Daje spokój, radość i refleksję.

 • Najpiękniejsza świąteczna tradycja
  „Pytasz dlaczego? No, bo tradycją nazwać niczego nie możesz. I nie możesz uchwałą specjalną zarządzić, ani jej ustanowić. Kto inaczej sądzi, świeci jak zgasła świeczka na słonecznym dworzu! Tradycja to dąb, który tysiąc lat rósł w górę. Niech nikt kiełka małego z dębem nie przymierza! Tradycja naszych dziejów jest warownym murem. To jest właśnie kolęda, świąteczna wieczerza, to jest ludu śpiewanie, to jest ojców mowa, to jest nasza historia, której się nie zmieni. A to co dookoła powstaje od nowa, to jest nasza codzienność, w której my żyjemy” - mówi jeden z bohaterów filmu Miś. W poniższym artykule, opisujemy jedną z najpiękniejszych polskich, ale nie tylko, tradycji, Wigilię.

 • Ulga abolicyjna
  Jakie zmiany w uldze abolicyjnej przyniesie rok 2021?

 • Dni wolne w 2021 roku w Polsce i kilku innych krajach
  Kto z nas nie lubi dodatkowych dni wolnych? Wiele osób czeka na nie z utęsknieniem i planuje wyjazdy z dużym wyprzedzeniem. Jak się okazuje, Polska na tle innych krajów, ma całkiem sporo dni ustawowo wolnych. Jak pod tym względem będzie prezentował się rok 2021?

 • Wypowiadanie umów najmu przez wynajmującego (właściciela nieruchomości) – Wielka Brytania
  Właściciel wynajmowanego lokalu, podobnie jak lokator, ma prawo wypowiedzieć umowę najmu. Jest jednocześnie zobowiązany powiadomić o tym lokatora w wypowiedzeniu zawierającym dokładne wytyczne dotyczące terminów wraz z pouczeniem. Rodzaj wypowiedzenia zależy od rodzaju umowy najmu i jej warunków.

 • Przyjęcie lub odrzucenie spadku
  Mieszkasz za granicą i otrzymałeś spadek? Nie wiesz jak go przyjąć lub nie chcesz tego robić? Z tego artykułu dowiesz się jak sobie z tym poradzić.

 • Nie tłumacz (się)
  Małopolski projekt „Wróć z POWERem!” oferuje wszystkim młodym powracającym z zagranicy tłumaczenie dokumentów.