Uznanie okresów pracy za granicą. Rozmowa z Piotrem Kalbronem, Okręgowym Inspektorem Pracy w Katowicach [WYWIAD] Co należy zrobić, aby okresy zatrudnienia, przebyte za granicą u pracodawcy zagranicznego, zostały zaliczone do okresów pracy w Polsce? Czy zagraniczne dokumenty, które przedstawia się pracodawcy należy tłumaczyć? O to i kilka innych kwestii, dotyczących uznania okresów pracy za granicą, zapytaliśmy Piotra Kalbrona, Okręgowego Inspektora pracy w Katowicach.
Zastrzeżenie numeru PESEL. Dlaczego warto? Każdego dnia cyberprzestępcy próbują wykraść dane osobowe, aby zrobić z nich niecny użytek. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie informacji, dzięki którym przestępcy mogą np. wziąć kredyt lub wyrobić kopię karty SIM w imieniu okradzionej osoby. Jedną z możliwości zwiększenia bezpieczeństwa swoich danych jest opcja zastrzeżenia numeru PESEL. Na czym to polega? Co wato wiedzieć o tej usłudze? Odpowiadamy.
Stwórz CV i zdobądź pracę marzeń Jednym z najważniejszych dokumentów potrzebnych w procesie rekrutacji jest CV. Dlatego warto przyłożyć się do jego stworzenia. Zielona Linia, która wspiera osoby poszukujące pracy, udostępniła narzędzie, ułatwiające przygotowanie profesjonalnego CV. Zachęcamy do skorzystania z „Kreatora CV”!
Pracowałeś w Niemczech? Dowiedz się, czy masz prawo do emerytury Osoby, które pracowały w Niemczech i zastanawiają się, czy w związku z tym mogą ubiegać się o tamtejszą emeryturę mają możliwość skorzystania z bezpłatnych konsultacji z ekspertami. Opolski ZUS organizuje je już we wrześniu 2024 r.
Obowiązki emerytów zamieszkałych za granicą lub planujących wyjazd do krajów UE/EFTA Emeryci oraz renciści posiadający prawo do świadczeń emerytalno-rentowych wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i zamieszkujący za granicą lub planujący wyjazd z Polski na stałe powinni pamiętać o formalnościach, których w związku z tym należy dopełnić. Poniżej wskazujemy najważniejsze z nich.
Prywatna emerytura z UK – czym jest i kiedy można ją wypłacić? Tradycyjny system emerytalny w Wielkiej Brytanii, oparty na świadczeniach państwowych i pracowniczych programach emerytalnych, nie zawsze jest w stanie zagwarantować komfortowy poziom życia na emeryturze. Prywatna emerytura w UK to forma oszczędzania, która umożliwia indywidualnym osobom budowanie kapitału na przyszłość poprzez regularne wpłaty do wybranego funduszu emerytalnego.
„Aktywny rodzic”, czyli nowe wsparcie z ZUS Już w październiku 2024 r. wystartuje nowy program wspierający rodziców, którzy chcą lepiej godzić aktywność zawodową z opieką nad dziećmi do trzeciego roku życia. Opiekunowie będą mogli skorzystać z jednego z trzech świadczeń. Jakich? W jakiej wysokości? Co jeszcze warto wiedzieć o programie „Aktywny rodzic”? Odpowiadamy.
Rozmowa o dwujęzyczności [WYWIAD] „Dwujęzyczność daje możliwość lepszego startu w życiu zawodowym i akademickim. Pozwala na równorzędne zanurzenie się w dwie kultury (nie tylko kultury języka), poszerza możliwości intelektualne i emocjonalne człowieka” – mówi Jolanta Grochala, która od ponad 17 lat uczy języka angielskiego. Większość tego czasu uczyła dwujęzyczne dzieci i młodzież w Wielkiej Brytanii. W naszej rozmowie poruszyliśmy m.in. tematy związane z dwujęzycznością i polskim systemem edukacji. Porozmawialiśmy też o problemach, z którymi zmagają się rodzice i dzieci wracający do Polski i polskiej szkoły. Zachęcamy do lektury.
Jak uzyskać PESEL dla małoletnich urodzonych i mieszkających za granicą? Numer PESEL to symbol numeryczny, jednoznacznie identyfikujący osobę fizyczną. Numer zawiera datę urodzenia, numer porządkowy, oznaczenie płci i liczbę kontrolną. Osobie, której dane są gromadzone w rejestrze PESEL nadaje się numer identyfikacyjny Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności — numer ten w skrócie nazywamy numerem PESEL.
Przekraczanie granicy Polski przez dzieci urodzone za granicą, których rodzic jest polskim obywatelem Zdarza się, że obywatele polscy, mieszkający na stałe za granicą, których dzieci mają obywatelstwo także innego kraju, chcą przyjechać do Polski (przekroczyć granicę RP) z dziećmi. Czy w związku z tym, dzieci powinny mieć polski paszport lub dowód osobisty? Czy wystarczy im dokument podróży wydany przez inny kraj, którego są obywatelami? Odpowiadamy.
Chore dziecko w Niemczech i zasiłek chorobowy (Kinderkrankengeld) – podstawowe informacje Ile dni zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy w związku z chorobą dziecka przysługuje pracującym rodzicom w Niemczech? Czy wszyscy pracownicy mają prawo do zasiłku za okres choroby dziecka? Jakie obowiązki ma w tym czasie pracownik i pracodawca? Odpowiadamy.
Legitymacje szkolne dla uczniów i nauczycieli polonijnych Uzyskanie legitymacji dla uczniów i nauczycieli polonijnych umożliwia ustawa dotycząca uprawnień do zniżek dla dzieci i młodzieży uczących się języka polskiego i zdobywających wiedzę o Polsce poza granicami kraju, która weszła w życie w kwietniu 2017 r.
Polska w Hiszpanii - dyżur konsularny w Walencji Dyżur odbędzie się w dniach 3 - 4 października 2024 r., w godzinach 12:00 - 20:00 (czwartek) oraz 10:00 - 18:00 (piątek) w siedzibie Generalnego Konsulatu Honorowego RP w Walencji.
Dyżur konsularny w Santa Pola (Alicante) w dniach 25 - 26 września 2024 r. Dyżur konsularny w Bordeaux odbędzie się w dniach 26-27 września 2024 r., zaś w Nicei w dniach 8-9 października 2024 r. Rezerwacja spotkań przez stronę e-konsulat.gov.pl.
Polska we Francji - dyżury konsularne w Bordeaux i Nicei Dyżur konsularny w Bordeaux odbędzie się w dniach 26-27 września 2024 r., zaś w Nicei w dniach 8-9 października 2024 r. Rezerwacja spotkań przez stronę e-konsulat.gov.pl.
Nabór wniosków o dofinansowanie Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego informuje o rozpoczęciu naboru na wnioski o dofinansowanie projektów działań zaplanowanych na 2025 rok w obszarach: Edukacja, Kultura i promocja Polski na świecie, Publikacje, Dziedzictwo kulturowe i historyczne, Aktywizacja środowisk, Pomoc charytatywna i socjalna oraz wsparcie Mediów*.
INFOLINIA KAS ZMIANY Od 1 października pracownicy urzędów skarbowych dostępni będą na jednej ogólnopolskiej infolinii KAS.
NABÓR WNIOSKÓW O DOFINANSOWANIE NA ROK 2025 Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” zaprasza do składania wniosków o dofinansowanie działań na rzecz Polonii i Polaków za granicą zaplanowanych na 2025 rok.