• Praca marzeń z aplikacją "Moja Praca"
  „Moja Praca” to nowoczesne narzędzie, które ułatwia osobom szukającym pracy znalezienie odpowiedniego zatrudnienia. Sercem aplikacji są symulatory rozmów kwalifikacyjnych, które dają możliwość odpowiedzi na najpopularniejsze pytania rekruterów i sprawdzenie wyników. „Moja Praca” umożliwia także rozwiązywanie testów osobowości i predyspozycji, dzięki którym osoba zainteresowana dowie się, jaka praca najlepiej do niej pasuje. W aplikacji dostępne są również, codziennie aktualizowane, oferty pracy. Dodatkowo, „Moja Praca” umożliwia zapisanie w telefonie w schowku CV, które szybko można dołączyć do odpowiedzi na interesujące ogłoszenie. W aplikacji znajduje się także porcja przydatnych i inspirujących informacji i tekstów. Dlaczego warto ją zainstalować? Odpowiadamy.

 • eWUŚ wyświetla Cię na czerwono i nie potwierdza prawa do świadczeń? Sprawdź co możesz zrobić
  eWUŚ, czyli Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców to system umożliwiający natychmiastowe potwierdzenie prawa pacjenta do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

 • Procedura uznawania kwalifikacji zawodowych
  Zdobyte przez nas kwalifikacje do wykonywania danego zawodu, nabyte w jednym państwie Unii Europejskiej, EOG lub Szwajcarii, mogą zostać uznane w drugim kraju członkowskim. W zależności, czy uzyskaliśmy zawód regulowany, czy nieregulowany, procedura ich uznania wygląda inaczej.

 • Pisanki, święconka i śmigus-dyngus
  Wielkanoc to bardzo radosne święto. Poprzedza je, co prawda, post (czas refleksji) i dzień rozważania Męki Chrystusa. Tym większa jest jednak radość ze zmartwychwstania. Potęguje ją jeszcze piękna wiosenna pogoda oraz barwne świąteczne zwyczaje, na czele z pisankami, święconką i lanym poniedziałkiem. Skąd się wzięły najpopularniejsze wielkanocne obrzędy i co symbolizują? Odpowiadamy.

 • W jakich sytuacjach można zostać uznanym za obywatela polskiego?
  Uznanie za obywatela polskiego jest najprostszym sposobem nabycia obywatelstwa polskiego. Jeśli jesteś cudzoziemcem i nie masz polskich korzeni, wystarczy że udokumentujesz swój pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez odpowiedni czas. Jednak pobyt ten powinien być na podstawie określonych zezwoleń.

 • Skąd się wzięły nazwy dni tygodnia?
  Poniedziałek, wtorek, środa itd. Każdy z nas używa tych słów – nomen omen - na co dzień, jednak rzadko zastanawiamy się co oznaczają i skąd się wzięły. Wbrew pozorom, nazwy dni tygodnia „mówią” wiele o tradycji, religii i historii krajów i regionów świata. Jaki klucz do nazewnictwa stosowali Słowianie, a jaki inne ludy? Zapraszamy do lektury.

 • Procedura ubiegania się w Polsce o paszport dla dziecka do 5. roku życia
  Jeśli planujesz podróż z małym dzieckiem do krajów spoza UE powinieneś ubiegać się o paszport dla niego. Jest to również dokument, z którym twoje dziecko będzie mogło przemieszczać się pomiędzy państwami UE. Do złożenia wniosku paszportowego dziecku konieczna jest zgoda obojga rodziców i w obecności pracownika urzędu muszą oni złożyć swoje podpisy. Jak przygotować się na wizytę w oddziale paszportowym? Jakie będą potrzebne dokumenty?

 • Zmiana przedszkola po przeprowadzce
  Zmiana miejsca zamieszkania i związana z tym przeprowadzka do innego kraju to najczęstszy powód zmiany przedszkola dziecka. Jak pomóc mu zmniejszyć stres wywołany zmianą placówki? Jak zapisać je do nowego przedszkola w trakcie roku szkolnego? Odpowiadamy.

 • Plan powrotu do Polski z dziećmi w 5 krokach
  Osoby, które planują powrót do kraju, zwykle skupiają się na niezbędnych formalnościach. Tymczasem równie ważne jak dokumenty jest odpowiednie nastawienie psychiczne, zarówno rodzica jak i powracającego dziecka.

 • Dwujęzyczność, czyli rozumiem więcej
  „Granice mego języka wskazują granice mego świata”, napisał sto lat temu austriacki filozof Ludwig Wittgenstein. Trudno o lepszą reklamę dwu- lub wielojęzyczności. Czym jest umiejętność posługiwania się więcej niż jednym językiem? Dlaczego warto zadbać o wprowadzanie kolejnego języka już na wczesnym etapie rozwoju dziecka? Czy dwujęzyczność może mieć negatywne skutki?

 • Przeprowadzka z niemowlęciem
  Przeprowadzka do innego kraju zazwyczaj wiąże się z dużym stresem, w szczególności gdy ma ci towarzyszyć niemowlę. Możesz tego uniknąć, jeśli dokładnie się do tego przygotujesz. Odpowiednio wcześniej zacznij segregować i pakować rzeczy, które chcesz wziąć ze sobą, poszukaj firmy transportowej, zarezerwuj bilety na przelot samolotem. Sprawdź, jakie udogodnienia dla rodziców podróżujących z malutkim dzieckiem znajdują się na lotnisku i w samolocie.

 • Edukacja domowa w Polsce
  Edukacja domowa jest zgodnym z prawem i obowiązującymi regulacjami rodzajem spełniania obowiązku edukacyjnego poza szkołą, w pełni zgodnym z tym samym rodzajem kształcenia stacjonarnego.

 • Dyżur paszportowy w Calgary (13 -14 czerwca 2022 r.)
  W dniach 13-14 czerwca 2022 w Calgary odbędzie się dyżur konsularny, w trakcie którego przyjmowane będą wyłącznie wnioski o wydanie polskich paszportów biometrycznych.

 • NAWA - letnie kursy języka i kultury polskiej
  Wszystko jest jasne! – Wiadomo już które uniwersytety zorganizują letnie kursy NAWA w roku 2022. Można przyjechać i uczyć się na miejscu lub wziąć udział w kursach zdalnych.

 • BLIŻEJ POLSKI - WSPARCIE KANDYDATÓW NA REPATRIANTÓW
  Kurs przygotowawczo – informacyjny dla kandydatów na repatriantów i ich rodzin w procesie przygotowania do wyjazdu do Polski (w tym wzrost kompetencji językowych, wiedza o funkcjonowaniu polskiego rynku pracy, wsparcie w kontaktach z gminami) i osiedlenie się w niej na stałe, a także ułatwienie integracji i adaptacji w społeczeństwie polskim.

 • Baza organizacji oraz instytucji polskich i polonijnych za granicą
  Baza organizacji oraz instytucji polskich i polonijnych za granicą zawiera zestawienie najważniejszych danych o organizacjach polonijnych oraz aktywności Polonii i Polaków poza granicami kraju. Służy przede wszystkim do łatwej lokalizacji podmiotu bądź wybranej grupy podmiotów.

 • Projekt „Pomoc Polakom z Ukrainy”
  Projekt „Pomoc Polakom z Ukrainy” finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za Granicą 2022 jest skierowany do Polaków, posiadaczy Karty Polaka i członków ich najbliższej rodziny z Ukrainy, którzy znaleźli się Polsce od dnia 24.02.2022 r. z powodu działań wojennych prowadzonych na terenie Ukrainy.

 • Dyżur paszportowy w Palma de Mallorca 1 czerwca 2022 r.
  Podczas dyżuru przyjmowane będą wnioski paszportowe. Na wizytę należy zapisać się za pomocą systemu e-konsulat, wybierając konsulat w Barcelonie, opcję „sprawy paszportowe”, a następnie lokalizację „Palma de Mallorca – dyżur 1 czerwca 2022”.