

Strategia współpracy z Polonią i Polakami za granicą Na początku kwietnia 2025 r. rząd przyjął strategię współpracy z Polonią i Polakami za granicą w latach 2025-2030. Czym jest ten dokument i jakie priorytety polityki polonijnej rządu zawiera? Co się zmieni w tym zakresie?

SOLVIT – wsparcie dla emigrantów w Unii Europejskiej Wielu emigrantów napotyka na biurokratyczne przeszkody podczas życia i pracy w innym kraju Unii Europejskiej. Problemy z uznawaniem kwalifikacji, rejestracją pojazdu czy prawem do świadczeń socjalnych mogą być frustrujące. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi SOLVIT – unijna sieć rozwiązywania problemów, która wspiera obywateli oraz przedsiębiorstwa w egzekwowaniu swoich praw wynikających z prawa unijnego.

Polonia Camp 2025 Światowe Spotkanie Młodzieży Polonijnej – Polonia Camp 2025. To pełna nazwa projektu, który odbędzie się w Warszawie w dniach 17-20 lipca 2025 roku. Jakie są jego założenia i kto będzie mógł wziąć w nim udział?

Rozmowa o Polskich Szkołach Internetowych Libratus „Libratus to coś więcej niż szkoła – to miejsce, gdzie uczymy, rozwijamy postawy patriotyczne, pielęgnujemy tradycję i integrujemy polskie rodziny na całym świecie. Naszą misją jest, by każde polskie dziecko mogło korzystać bezpłatnie z polskiej edukacji” – mówi Weronika Mętel z Polskich Szkół Internetowych Libratus. W naszej rozmowie poruszyliśmy m.in. tematy rekrutacji do Libratusa, warunków, które należy spełnić, by się tam uczyć oraz sposobu i metod nauczania. Zachęcamy do lektury.

Wybrane instrumenty wsparcia skierowane do powracających do Polski W ostatnich latach państwo polskie podjęło szereg inicjatyw, mających skłonić do powrotu do Polski. Z jakich rozwiązań i ułatwień mogą skorzystać wracający do ojczyzny? Przypominamy.

Jak silny jest polski paszport? Paszport to oficjalny dokument, który uprawnia (przy spełnieniu określonych warunków) przekroczenie granic państwowych. Jednak paszport paszportowi nierówny. Te wydane w określonych państwach uprawniają m.in. do podróży bez konieczności uzyskania wiz w większej liczbie destynacji. Jak na tym tle wypada Polska?



Nauka języka polskiego po powrocie z zagranicy – jak wesprzeć swoje dziecko w tym procesie Coraz więcej polskich rodzin decyduje się na powrót do kraju po latach spędzonych za granicą. Dla dorosłych to często powrót do znanych realiów, ale dla dzieci – zwłaszcza tych, które większość życia spędziły poza Polską – to zupełnie nowe wyzwanie. Jednym z największych jest nauka języka polskiego na poziomie umożliwiającym swobodne funkcjonowanie w szkole i życiu codziennym. Jak jako rodzic możesz wspierać swoje dziecko w tym procesie?

Uzyskiwanie stopnia niepełnosprawności przez dziecko w Polsce W naszym niedawnym artykule opisaliśmy, jak przebiega proces uzyskiwania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności w Polsce w przypadku osób po 16 roku życia. Jeżeli chodzi o młodsze osoby procedura jest podobna, jednak są w niej pewne różnice. Co więc należy wiedzieć?

Polska edukacja za granicą. Oto jedna z możliwości Różne są powody emigracji. Poszukiwanie lepszej pracy, nauka języka, chęć zmiany, ciekawość świata to tylko niektóre z nich. I chociaż wyjazd za granicę i osiedlenie się w innym kraju nigdy nie były tak proste jak teraz, wciąż problemem pozostaje polska edukacja za granicą. Jest to oczywiście problem rodziców, którzy chcą, by ich dzieci uczyły się języka ojczystego i poznawały polską kulturę, tradycję. Rozwiązaniem może być nauka w polskiej szkole w trybie online. Oto garść przydatnych informacji.

Powrót z emigracji. Jak namówić dziecko do mówienia po polsku? Praktyczne porady. Powrót do ojczyzny po dłuższym pobycie za granicą to dla wielu rodzin czas ekscytacji, ale również licznych wyzwań. Jednym z nich jest przystosowanie dziecka do nowej rzeczywistości, a w szczególności do posługiwania się językiem polskim na co dzień. Dzieci wychowane za granicą, często uczęszczające do szkół, gdzie posługują się innym językiem niż w domu, mogą przez to nie być przyzwyczajone do mówienia w języku polskim, mimo że często go rozumieją. Poniżej kilka sprawdzonych metod, które pomogą rodzicom ułatwić dziecku ten proces.

Przekraczanie granicy Polski przez dzieci urodzone za granicą, których rodzic jest polskim obywatelem Zdarza się, że obywatele polscy, mieszkający na stałe za granicą, których dzieci mają obywatelstwo także innego kraju, chcą przyjechać do Polski (przekroczyć granicę RP) z dziećmi. Czy w związku z tym, dzieci powinny mieć polski paszport lub dowód osobisty? Czy wystarczy im dokument podróży wydany przez inny kraj, którego są obywatelami? Odpowiadamy.

Program „Aktywny Rodzic”. Które wsparcie cieszy się największą popularnością? Od początku października 2024 r. rodzice dzieci między 12. a 35. miesiącem życia mogą składać wnioski o dofinansowanie opieki nad pociechami, po to, by móc lepiej realizować obowiązki zawodowe. Program „Aktywny Rodzic”, bo o nim mowa, składa się z trzech rodzajów świadczeń: „aktywnie w żłobku”, „aktywni rodzice w pracy” i „aktywnie w domu”. Które z nich cieszy się największą popularnością? Przedstawiamy pierwsze statystyki z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.



Wolne w ambasadzie w Brukseli 19 czerwca 2025 r. Ambasada RP w Brukseli, w tym Wydział Konsularny i Polonii, będzie nieczynna. W sprawach nagłych kontakt możliwy jest pod numerem dyżurnym: +32 2 789 36 01.

Dzień wolny w polskich urzędach konsularnych w Wielkiej Brytanii Ambasada RP w Londynie wraz z Wydziałem Konsularnym i Polonii oraz Konsulaty Generalne RP w Belfaście, Edynburgu i Manchesterze będą nieczynne w czwartek, 19 czerwca 2025 r.

Dyżur konsula w Nesebarze 20 czerwca 2025 r. odbędzie się dyżur konsularny w Nesebarze. Na spotkanie należy umówić się telefonicznie pod nr +359 2 902 34 12 lub +359 2 902 34 16 (wyłącznie w dni robocze w godzinach 9:00 – 16:00).

Dyżur konsularny w Santa Cruz 24 czerwca 2025 r. odbędzie się dyżur konsularny w Santa Cruz de la Sierra. Obowiązuje rejestracja na adres lima.consul@msz.gov.pl.

Komunikat Ambasady w Bejrucie W związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie, Ambasada RP w Bejrucie apeluje do obywateli RP o zachowanie ostrożności. Placówka przypomina o możliwości zarejestrowania swojego pobytu w Odyseuszu i kontaktu w sytuacji kryzysowej na ️ numer +961 71 002 915.

Tel Awiw: Wydział Konsularny nieczynny do odwołania W związku z obecną sytuacją w Izraelu, Wydział Konsularny Ambasady RP w Tel Awiwie będzie nieczynny do odwołania.
