• Wyjazd z Wielkiej Brytanii a przyznane zasiłki i świadczenia
  Każdy kraj samodzielnie ustala prawo do poszczególnych świadczeń i zasiłków. Zdarza się, że w przypadku wyjazdu na stałe z kraju, który świadczenia przyznał, części z nich możemy zostać pozbawieni lub prawo do nich będzie ograniczone czasowo. Poniżej zamieszczamy podstawowe informacje na temat kontynuacji świadczeń w Polsce po wyjeździe z Wielkiej Brytanii.

 • Podróże (nie tylko wakacyjne)
  Sezon wakacyjny trwa. Część z nas organizuje urlopy oraz wakacje dzieci w kraju. Sporo osób preferuje jednak wypoczynek za granicą, niejednokrotnie w miejscach bardzo egzotycznych. O czym warto wiedzieć i pamiętać oraz jak się do takich wyjazdów przygotować? Poniżej opisujemy kilka ważnych kwestii, na które powinniśmy zwrócić uwagę.

 • Paszport tymczasowy. O czym warto wiedzieć?
  Zwykle staramy się o wydanie tradycyjnego dokumentu paszportowego, ważnego 10 lat. Czym więc jest paszport tymczasowy i dlaczego taki dokument w ustawie funkcjonuje? Zapraszamy do lektury.

 • Język polski - jeden z najtrudniejszych języków świata
  Ze względu na poziom skomplikowania (m.in. gramatykę, ortografię, interpunkcję, wymowę) język polski stawia się w czołówce języków obcych, których nauka przysparza najwięcej problemów. Jak można go opanować?

 • Jak samodzielnie przedłużyć ważność profilu zaufanego online?
  Profil zaufany to coraz szerzej znany i stosowany środek elektronicznej identyfikacji tożsamości jego posiadacza i jednocześnie przydatne bezpłatne narzędzie do załatwiania spraw urzędowych online.

 • Na czym polega transkrypcja zagranicznego aktu małżeństwa?
  Jeśli zawarłeś związek małżeński na terenie innego kraju możesz zarejestrować zagraniczny akt małżeństwa w polskich rejestrach urzędu cywilnego. Tym właśnie jest transkrypcja zagranicznego aktu małżeństwa. Jeśli wróciłeś do Polski, transkrypcji możesz dokonać w urzędzie stanu cywilnego. Jeśli nadal przebywasz za granicą istnieje możliwość dokonania rejestracji aktu małżeństwa w konsulacie RP. Formalności w Polsce mogą załatwić też bliscy lub osoby trzecie.

 • Szkoła w Polsce – obowiązek i prawo dostępu
  Zgodnie z ustawą Prawo oświatowe (art. 35), w Polsce nauka jest obowiązkowa do ukończenia 18. roku życia, a obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat, oraz trwa do ukończenia szkoły podstawowej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18. roku życia.

 • 500 plus a przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego
  Od początku okresu świadczeniowego 2022/2023, tj. od dnia 1 czerwca 2022 r., zaszła istotna zmiana, dotycząca wypłaty świadczenia wychowawczego przyznawanego w związku z zastosowaniem przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Na podstawie przepisów krajowych, po spełnieniu warunków, świadczenie przyznawane będzie w pełnej wysokości, niezależnie od wyznaczonego przepisami unijnymi państwa pierwszeństwa.

 • Procedura ubiegania się w Polsce o paszport dla dziecka do 5. roku życia
  Jeśli planujesz podróż z małym dzieckiem do krajów spoza UE powinieneś ubiegać się o paszport dla niego. Jest to również dokument, z którym twoje dziecko będzie mogło przemieszczać się pomiędzy państwami UE. Do złożenia wniosku paszportowego dziecku konieczna jest zgoda obojga rodziców i w obecności pracownika urzędu muszą oni złożyć swoje podpisy. Jak przygotować się na wizytę w oddziale paszportowym? Jakie będą potrzebne dokumenty?

 • Zmiana przedszkola po przeprowadzce
  Zmiana miejsca zamieszkania i związana z tym przeprowadzka do innego kraju to najczęstszy powód zmiany przedszkola dziecka. Jak pomóc mu zmniejszyć stres wywołany zmianą placówki? Jak zapisać je do nowego przedszkola w trakcie roku szkolnego? Odpowiadamy.

 • Plan powrotu do Polski z dziećmi w 5 krokach
  Osoby, które planują powrót do kraju, zwykle skupiają się na niezbędnych formalnościach. Tymczasem równie ważne jak dokumenty jest odpowiednie nastawienie psychiczne, zarówno rodzica jak i powracającego dziecka.

 • Dwujęzyczność, czyli rozumiem więcej
  „Granice mego języka wskazują granice mego świata”, napisał sto lat temu austriacki filozof Ludwig Wittgenstein. Trudno o lepszą reklamę dwu- lub wielojęzyczności. Czym jest umiejętność posługiwania się więcej niż jednym językiem? Dlaczego warto zadbać o wprowadzanie kolejnego języka już na wczesnym etapie rozwoju dziecka? Czy dwujęzyczność może mieć negatywne skutki?

 • Dyżur paszportowy w Adelejdzie
  Formularz zgłoszenia (do pobrania na dole strony) należy wysłać e-mailem (w formie załącznika) na adres: sydney.kg.sekretariat@msz.gov.pl

 • Dyżur konsularny w Thunder Bay (ON) 8 sierpnia 2022 r.
  Od 30 lipca 2022 r. uruchomiono zostają zapisy na dyżur konsularny w Thunder Bay za pośrednictwem strony www.e-konsulat.gov.pl (wybór kraju: Kanada, placówka: Toronto, sprawy paszportowe - dyżur konsularny – Thunder Bay).

 • LETNIA AKADEMIA KULTURY I JĘZYKA POLSKIEGO 2022
  Zachęcamy do udziału w projekcie dla osób dorosłych, polskiego pochodzenia realizowanego przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska i współfinansowanego ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (zwanego dalej „KPRM”) w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą Wypoczynek Letni 2022”.

 • IV edycja akcji #PolishGemsUK – polskie „ukryte skarby” w Wielkiej Brytanii
  Ambasada RP w Londynie zaprasza do udziału w IV edycji kampanii #PolishGemsUK, zachęcającej do odkrywania i zwiedzania w okresie wakacyjnym polskich „ukrytych skarbów” na Wyspach Brytyjskich.

 • Kształcenie na odległość – rekrutacja 2022/2023
  Rodzicu, planujesz wyjazd lub przebywasz z rodziną za granicą? Chcesz, aby Twoje dziecko kształciło się w języku polskim i sprawnie się nim posługiwało? Zapisz je do szkół w systemie kształcenia na odległość (online) koordynowanych przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Rekrutacja trwa.

 • Poradnik ZUS dla Polaków pracujących lub mieszkających za granicą
  Najczęściej zadawane pytania o koordynację zabezpieczenia społecznego.