• Co robić jeśli pracodawca z Norwegii nie wypłacił Ci wynagrodzenia?
    Niewypłacanie wynagrodzenia może wynikać z różnych przyczyn – od trudności finansowych firmy, przez niewłaściwe zarządzanie, po złą wolę pracodawcy. Bez względu na powód, pracownicy znajdują się wówczas w trudnej sytuacji, a skutki odczuwają nie tylko oni sami, ale także ich rodziny i najbliższe otoczenie. W Norwegii istnieje kilka możliwości wyegzekwowania zaległego wynagrodzenia. Poniżej przedstawiamy kroki, które można podjąć w tej sprawie.

  • Utracona dokumentacja pracownicza a świadczenia emerytalno-rentowe z ZUS
    Dokumentów, które potwierdzają okresy zatrudnienia warto pilnować i przechowywać je w bezpiecznym miejscu. Mogą one okazać się kluczowe w ustalaniu stażu pracy lub gdy będziemy ubiegać się o świadczenia z powszechnego systemu ubezpieczeń (np. ZUS w Polsce).

  • Działalność nierejestrowa w Polsce. Czy mogą ją prowadzić cudzoziemcy?
    Działalność nierejestrowa jest doskonałą okazją do pozyskania dodatkowego źródła dochodu. Jej prowadzenie może być atrakcyjną opcją dla osób poszukujących większej elastyczności, niezależności, możliwości rozwoju osobistego, w której można wykorzystać swoje umiejętności lub pasje. Ważne jest jednak, aby zrozumieć, czym jest to zajęcie i jakie obowiązki może na nas nakładać.

  • Poradnik turystyczny 2024 – co warto wiedzieć przed wyjazdem zagranicznym?
    Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała „Poradnik turystyczny 2024", w którym znajdują się niezbędne informacje dla podróżnych.

  • Abecadło z pieca spadło, czyli słów kilka o alfabecie polskim
    Od nauki alfabetu dzieci zaczynają edukację. Z czasem staje się on tak oczywisty, że wręcz zapominamy o jego istnieniu. Warto więc przypomnieć sobie, może nie sam alfabet, ale kilka ciekawostek o nim. Zapraszamy do lektury.

  • „Nowy Start w Małopolsce z EURESem”
    Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie rozpoczął realizację projektu „Nowy Start w Małopolsce z Euresem”, którego celem jest wsparcie reemigrantów w aktywizacji zawodowej. Wzmocnienie ich świadomości w zakresie korzyści społecznych i ekonomicznych związanych z podjęciem zatrudnienia w Małopolsce.

  • Rozmowa o dwujęzyczności [WYWIAD]
    „Dwujęzyczność daje możliwość lepszego startu w życiu zawodowym i akademickim. Pozwala na równorzędne zanurzenie się w dwie kultury (nie tylko kultury języka), poszerza możliwości intelektualne i emocjonalne człowieka” – mówi Jolanta Grochala, która od ponad 17 lat uczy języka angielskiego. Większość tego czasu uczyła dwujęzyczne dzieci i młodzież w Wielkiej Brytanii. W naszej rozmowie poruszyliśmy m.in. tematy związane z dwujęzycznością i polskim systemem edukacji. Porozmawialiśmy też o problemach, z którymi zmagają się rodzice i dzieci wracający do Polski i polskiej szkoły. Zachęcamy do lektury.

  • Jak uzyskać PESEL dla małoletnich urodzonych i mieszkających za granicą?
    Numer PESEL to symbol numeryczny, jednoznacznie identyfikujący osobę fizyczną. Numer zawiera datę urodzenia, numer porządkowy, oznaczenie płci i liczbę kontrolną. Osobie, której dane są gromadzone w rejestrze PESEL nadaje się numer identyfikacyjny Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności — numer ten w skrócie nazywamy numerem PESEL.

  • Przekraczanie granicy Polski przez dzieci urodzone za granicą, których rodzic jest polskim obywatelem
    Zdarza się, że obywatele polscy, mieszkający na stałe za granicą, których dzieci mają obywatelstwo także innego kraju, chcą przyjechać do Polski (przekroczyć granicę RP) z dziećmi. Czy w związku z tym, dzieci powinny mieć polski paszport lub dowód osobisty? Czy wystarczy im dokument podróży wydany przez inny kraj, którego są obywatelami? Odpowiadamy.

  • Chore dziecko w Niemczech i zasiłek chorobowy (Kinderkrankengeld) – podstawowe informacje
    Ile dni zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy w związku z chorobą dziecka przysługuje pracującym rodzicom w Niemczech? Czy wszyscy pracownicy mają prawo do zasiłku za okres choroby dziecka? Jakie obowiązki ma w tym czasie pracownik i pracodawca? Odpowiadamy.

  • Legitymacje szkolne dla uczniów i nauczycieli polonijnych
    Uzyskanie legitymacji dla uczniów i nauczycieli polonijnych umożliwia ustawa dotycząca uprawnień do zniżek dla dzieci i młodzieży uczących się języka polskiego i zdobywających wiedzę o Polsce poza granicami kraju, która weszła w życie w kwietniu 2017 r.

  • Zgoda na paszport on-line
    Do wyrobienia paszportu dla dziecka wymagana jest zgoda obojga rodziców. Można ją wyrazić m.in. poprzez e-usługę „Wyraź zgodę na wydanie paszportu”. Jak to zrobić? Jak inaczej można wyrazić taką zgodę? Odpowiadamy.

  • Sprawdź, czy możesz legalnie przywieźć do Polski rośliny, zwierzęta albo produkty z nich wykonane
    Jedziesz na wakacje poza Unię Europejską (UE)? Chcesz przywieźć rośliny, zwierzęta albo produkty, które zostały z nich wykonane? Nie wszystko można legalnie przywieźć na teren UE. Sprawdź, co musisz zrobić.

  • Internetowe Konto Pacjenta i aplikacja na telefon
    Korzystanie z konta i aplikacji zapewnia m.in. wygodny dostęp do e-recept i e-skierowań, ułatwia wykup leków i przypomina o ich zażywaniu, zapewnia dostęp do dokumentów dziecka i osób, które nas upoważnią.

  • Obowiązek meldunkowy – informacje
    Każdy, kto mieszka w Polsce, powinien pamiętać o tym, że ma obowiązek meldunkowy. Dotyczy on obywateli polskich oraz cudzoziemców. Sprawdź informacje na ten temat.

  • E-usługa paszportowa - instrukcja postępowania
    Zachęcamy do korzystania z e-usługi paszportowej dla dzieci, które nie ukończyły 12 lat. Prezentujemy instrukcję ubiegania się o paszport dla dzieci przez Internet. Mamy nadzieję, że pomoże ona wyeliminować najczęściej pojawiające się problemy i błędy przy składaniu wniosków paszportowych online.

  • Konkursy na stanowiska dyrektorów Szkół Polskich z siedzibą w Heraklionie oraz w Chanii
    Dyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą ogłosił konkursy mające na celu wyłonienie kandydatów na stanowiska Dyrektora Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Atenach z siedzibą w Heraklionie oraz Dyrektora Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Atenach z siedzibą w Chanii.

  • Zaproszenie na obchody wyzwolenia Flandrii
    Serdecznie zapraszamy Polaków w Belgii, jak i Waszych belgijskich przyjaciół, do dołączenia do tego wyjątkowego wydarzenia i lepszego poznania historii polskich żołnierzy w Belgii.