• Rozmowa o Polskich Szkołach Internetowych Libratus
    „Libratus to coś więcej niż szkoła – to miejsce, gdzie uczymy, rozwijamy postawy patriotyczne, pielęgnujemy tradycję i integrujemy polskie rodziny na całym świecie. Naszą misją jest, by każde polskie dziecko mogło korzystać bezpłatnie z polskiej edukacji” – mówi Weronika Mętel z Polskich Szkół Internetowych Libratus. W naszej rozmowie poruszyliśmy m.in. tematy rekrutacji do Libratusa, warunków, które należy spełnić, by się tam uczyć oraz sposobu i metod nauczania. Zachęcamy do lektury.

  • Wybrane instrumenty wsparcia skierowane do powracających do Polski
    W ostatnich latach państwo polskie podjęło szereg inicjatyw, mających skłonić do powrotu do Polski. Z jakich rozwiązań i ułatwień mogą skorzystać wracający do ojczyzny? Przypominamy.

  • Jak silny jest polski paszport?
    Paszport to oficjalny dokument, który uprawnia (przy spełnieniu określonych warunków) przekroczenie granic państwowych. Jednak paszport paszportowi nierówny. Te wydane w określonych państwach uprawniają m.in. do podróży bez konieczności uzyskania wiz w większej liczbie destynacji. Jak na tym tle wypada Polska?

  • Wybory prezydenckie 2025 – jak oddać głos za granicą?
    Już w maju odbędą się wybory na Prezydenta RP. Kiedy dokładnie będzie mieć miejsce pierwsza i (ewentualnie) druga tura? W jakich godzinach czynne będą lokale wyborcze? O czym pamiętać, jeśli zamierzamy głosować za granicą?

  • Poland. Business Adventure
    Poland. Business Adventure to nowy program stypendialny, organizowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych przy współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu. Na czym dokładnie polega?

  • Dlaczego wracają? Motywacje Polaków reemigrantów
    W ostatnich latach coraz częściej słyszymy o Polakach, którzy po długim pobycie za granicą decydują się na powrót do ojczyzny. Choć emigracja przez dekady była szansą na lepsze życie, edukację czy pracę, coraz więcej rodaków podejmuje decyzję o reemigracji. Co skłania ich do powrotu? Motywacje te bywają różnorodne, a ich analiza pozwala lepiej zrozumieć zjawisko reemigracji w Polsce.

  • Polska edukacja za granicą. Oto jedna z możliwości
    Różne są powody emigracji. Poszukiwanie lepszej pracy, nauka języka, chęć zmiany, ciekawość świata to tylko niektóre z nich. I chociaż wyjazd za granicę i osiedlenie się w innym kraju nigdy nie były tak proste jak teraz, wciąż problemem pozostaje polska edukacja za granicą. Jest to oczywiście problem rodziców, którzy chcą, by ich dzieci uczyły się języka ojczystego i poznawały polską kulturę, tradycję. Rozwiązaniem może być nauka w polskiej szkole w trybie online. Oto garść przydatnych informacji.

  • Powrót z emigracji. Jak namówić dziecko do mówienia po polsku? Praktyczne porady.
    Powrót do ojczyzny po dłuższym pobycie za granicą to dla wielu rodzin czas ekscytacji, ale również licznych wyzwań. Jednym z nich jest przystosowanie dziecka do nowej rzeczywistości, a w szczególności do posługiwania się językiem polskim na co dzień. Dzieci wychowane za granicą, często uczęszczające do szkół, gdzie posługują się innym językiem niż w domu, mogą przez to nie być przyzwyczajone do mówienia w języku polskim, mimo że często go rozumieją. Poniżej kilka sprawdzonych metod, które pomogą rodzicom ułatwić dziecku ten proces.

  • Przekraczanie granicy Polski przez dzieci urodzone za granicą, których rodzic jest polskim obywatelem
    Zdarza się, że obywatele polscy, mieszkający na stałe za granicą, których dzieci mają obywatelstwo także innego kraju, chcą przyjechać do Polski (przekroczyć granicę RP) z dziećmi. Czy w związku z tym, dzieci powinny mieć polski paszport lub dowód osobisty? Czy wystarczy im dokument podróży wydany przez inny kraj, którego są obywatelami? Odpowiadamy.

  • Program „Aktywny Rodzic”. Które wsparcie cieszy się największą popularnością?
    Od początku października 2024 r. rodzice dzieci między 12. a 35. miesiącem życia mogą składać wnioski o dofinansowanie opieki nad pociechami, po to, by móc lepiej realizować obowiązki zawodowe. Program „Aktywny Rodzic”, bo o nim mowa, składa się z trzech rodzajów świadczeń: „aktywnie w żłobku”, „aktywni rodzice w pracy” i „aktywnie w domu”. Które z nich cieszy się największą popularnością? Przedstawiamy pierwsze statystyki z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  • Powrót do Polski po latach. Jak pomóc dziecku w adaptacji do nowej rzeczywistości?
    Powrót do Polski po wielu latach spędzonych za granicą to ogromne wyzwanie, zarówno dla dorosłych, jak i ich dzieci. Dla najmłodszych może to być w szczególności trudne, zwłaszcza jeśli większość swojego życia spędziły w innym kraju, uczęszczając do zagranicznych szkół, mając przyjaciół z różnych kultur i posługując się obcym językiem. Proces adaptacji dziecka do nowej rzeczywistości w Polsce wymaga starannego przygotowania oraz wsparcia ze strony rodziców i otoczenia. Kluczowe znaczenie mają tutaj nie tylko aspekty emocjonalne, ale także praktyczne, takie jak nauka języka, akceptacja różnic kulturowych czy przystosowanie się do nowego systemu edukacyjnego.

  • „Aktywny rodzic” – wniosek można złożyć przez mZUS
    Program „Aktywny rodzic” rusza już 1 października 2024 r. Aby ułatwić beneficjentom skorzystanie ze świadczeń, ZUS umożliwił składanie wniosków elektronicznie, za pomocą aplikacji mZUS. Dzięki temu, w dowolnym czasie, bez konieczności osobistej wizyty w placówce, każdy zainteresowany może zdalnie ubiegać się o przysługujące mu wsparcie.

  • POLONIA CAMP 2025 już tego lata w Warszawie!
    W dniach 17-20.07.2025 r. w Warszawie odbędzie się pierwsze światowe spotkanie młodej Polonii. To okazja do uczestnictwa w cyklu spotkań, integracji i zawiązywania znajomości wśród przedstawicieli Polonii z całego świata.

  • Ponad 26 tys. osób wyrobiło paszport tymczasowy na lotnisku Chopina
    Minęły dwa lata od uruchomienia punktu wydawania tymczasowych paszportów na Lotnisku Chopina w Warszawie. Od tego czasu w nagłych przypadkach paszport tymczasowy uzyskało ponad 26 tys. osób.

  • Kursy przygotowawcze NAWA - nowy nabór
    NAWA ogłosiła nabór wniosków na organizację Kursów przygotowawczych do podjęcia studiów w Polsce w roku akademickim 2025/2026. Program jest skierowany wyłącznie do uczelni akredytowanych przez NAWA, które chcą kształcić przyszłych studentów z zagranicy.

  • Organizacja pracy placówek RP w Wielkiej Brytanii
    W związku z organizacją wyborów Prezydenta RP Konsulaty Generalne RP w Belfaście, Edynburgu i Manchesterze zmieniają organizację swojej pracy w okresie okołowyborczym. Szczegóły na stronie służb konsularnych.

  • Kraje UE za rozwijaniem Wspólnego Dyplomu Europejskiego
    Ministrowie krajów UE podjęli decyzję ws. kontynuacji prac nad stworzeniem wspólnego dyplomu europejskiego.

  • Cyfrowa wymiana danych sądowych w UE
    Polska dołączyła do grona państw UE, które uruchomiły usługę komunikacji elektronicznej pomiędzy sądami i innymi organami w sprawach cywilnych i handlowych, wykorzystując system informatyczny e-EDES.