• Praca w Polsce – kwalifikacje i kompetencje
  Wiele osób, które wróciło z emigracji radzi, by o pracy w Polsce pomyśleć jeszcze przed powrotem. Temu, jakich kwalifikacji i kompetencji wymagają obecnie i będą wymagać w przyszłości polscy pracodawcy poświęcony jest raport „Prognoza zapotrzebowania na kompetencje i kwalifikacje w wybranych branżach w związku ze zmianami w gospodarce”, przygotowany przez Konfederację Lewiatan. Może on być przydatny zarówno dla tych, którzy są w Polsce, jak i tych, którzy dopiero planują powrót do ojczyzny i szukają pracy. Jakie najważniejsze wnioski zawiera raport? Odpowiadamy.

 • Jakie instytucje kontrolują warunki pracy w Niemczech?
  Sprawdź, gdzie możesz zgłosić nieprawidłowości dotyczące zatrudnienia!

 • Kiedy Konsul RP odmawia wydania wizy?
  Cudzoziemcy z krajów trzecich, którzy zamierzają podróżować do Polski potrzebują ważnego dokumentu podróży (paszportu) oraz wizy, jeżeli jest wymagana.

 • Mieszkam za granicą, w kraju UE/EFTA. Jak uzyskać polską emeryturę?
  Podstawowym warunkiem nabycia prawa do polskiego świadczenia emerytalnego jest ukończenie powszechnego wieku emerytalnego, tj. 60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat w przypadku mężczyzn. Osiągając wiek emerytalny możemy wystąpić o naliczenie i wypłatę świadczenia w ZUS. Kiedy i w jaki sposób możemy to zrobić mieszkając za granicą? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

 • Międzynarodowe prawo jazdy – kto i kiedy go potrzebuje?
  Posiadasz polskie prawo jazdy i zamierzasz podróżować poza kraje członkowskie oraz chcesz mieć w nich możliwość prowadzenia samochodu? Uzyskaj międzynarodowe prawo jazdy. Sprawdź, jak to zrobić.

 • Zgłoszenie wyjazdu za granicę – jeden z obowiązków meldunkowych obywateli polskich
  Jednym z obowiązków meldunkowych obywateli polskich nałożonych ustawą o ewidencji ludności jest zgłoszenie wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej. Poniżej piszemy, kto i w jakich sytuacjach powinien takiego zgłoszenia dokonać.

 • Zgoda na paszport on-line
  Do wyrobienia paszportu dla dziecka wymagana jest zgoda obojga rodziców. Można ją wyrazić m.in. poprzez e-usługę „Wyraź zgodę na wydanie paszportu”. Jak to zrobić? Jak inaczej można wyrazić taką zgodę? Odpowiadamy.

 • Wniosek o paszport dla dziecka do 12. roku życia online, również za granicą
  Znowelizowana ustawa o dokumentach paszportowych wprowadziła nowe usługi online. Jedną z nich można uznać za szczególne ułatwienie. Nowa usługa paszportowa online na portalu gov.pl jest dostępna od 31 marca 2023 r. Umożliwia ona składanie wniosku o dokument paszportowy online dla dziecka do 12 lat, również za granicą.

 • Szkoła po powrocie z emigracji
  Powrót do Polski często wiąże się z zapisaniem dziecka do polskiej szkoły. Również cudzoziemcy, którzy przyjeżdżają na dłużej do RP, wysyłają swoje dzieci do polskich szkół. To duże wyzwanie zarówno dla rodziców i dzieci, jak i dyrektorów, psychologów szkolnych i nauczycieli. Co warto wiedzieć o podjęciu nauki w polskiej szkole? Jaką rolę w procesie adaptacji dzieci, które wcześniej uczyły się za granicą, odgrywa psycholog szkolny? Odpowiadamy.

 • Szkoła po powrocie z zagranicy
  Przy kwalifikowaniu ucznia przybywającego z zagranicy do odpowiedniej klasy, dyrektor szkoły może wziąć pod uwagę wiek ucznia, opinię rodzica albo pełnoletniego ucznia.

 • Przekraczanie granicy Polski przez dzieci urodzone za granicą, których rodzic jest polskim obywatelem
  Zdarza się, że obywatele polscy, mieszkający na stałe za granicą, których dzieci mają obywatelstwo także innego kraju, chcą przyjechać do Polski (przekroczyć granicę RP) z dziećmi. Czy w związku z tym, dzieci powinny mieć polski paszport lub dowód osobisty? Czy wystarczy im dokument podróży wydany przez inny kraj, którego są obywatelami? Odpowiadamy.

 • Dla dzieci i nastolatków – bezpłatne e-magazyny o nich i o Polsce
  Mamy dobrą wiadomość dla rodziców małych i dużych uczniów. Dzieci polskie i młodzież polska mieszkający poza granicami Polski mają swoje bezpłatne e-magazyny, dzięki którym mogą być bliżej Polski.

 • Rozporządzenie MSZ sprawie utworzenia obwodów głosowania w wyborach do Sejmu i do Senatu w 2023 roku dla obywateli polskich przebywających za granicą
  Informujemy, że 15 września 2023 r. Minister Spraw Zagranicznych ogłosił Rozporządzenie z dnia 14 września 2023 r. w sprawie utworzenia obwodów głosowania w wyborach do Sejmu i do Senatu w 2023 roku dla obywateli polskich przebywających za granicą (Dz. U. poz. 1884).

 • Zgłoś się do spisu wyborców w USA przez e-Wybory
  Od dnia 15.09.2023 można zgłaszać się do spisu wyborców w USA przez usługę e-Wybory.

 • Dyżur konsularny w Hurghadzie
  Zainteresowanych prosimy o rejestrację spotkań poprzez link: https://secure.e-konsulat.gov.pl/placowki/157/sprawy-paszportowe/wizyty/formularz w celu rejestracji należy wybrać „Dyżur konsularny w Hurghadzie” i wypełnić formularz.

 • Dyżur konsularny w Hurghadzie
  Zainteresowanych prosimy o rejestrację spotkań poprzez link: https://secure.e-konsulat.gov.pl/placowki/157/sprawy-paszportowe/wizyty/formularz w celu rejestracji należy wybrać „Dyżur konsularny w Hurghadzie” i wypełnić formularz.

 • Zasady wyjazdu z Egiptu
  Podczas powrotów z Egiptu wymagane jest okazanie w ważnym paszporcie wizy pobytowej. Zasada dotyczy również rezydentów długoterminowych oraz małoletnich posiadających podwójne obywatelstwo.

 • XIII ZLOT MŁODZIEŻY POLONIJNEJ „ORLE GNIAZDO”
  Młodzi Rodacy! Po czteroletniej przerwie ponownie zapraszamy Was na Światowy Zlot Młodzieży Polonijnej „ORLE GNIAZDO”! Tegoroczny zlot odbędzie się w Poznaniu, wyjątkowo jesienią, w dniach 4 -13.11.2023 r.