Praca
Praca
Poszukiwania pracy w Polsce można rozpocząć już na etapie planowania powrotu. Ideałem jest sytuacja, w której znajdziemy zatrudnienie w kraju jeszcze podczas pobytu za granicą i wrócimy do Polski po to, żeby objąć konkretną posadę.
Praca za granicą jest często okazją do zdobycia różnego rodzaju doświadczeń i umiejętności, które mogą zwiększyć szanse na sukces na rynku pracy po powrocie do kraju. Dlatego tak istotnym jest, aby nasze dodatkowe umiejętności mogły być uznane w Polsce i stanowić atut w rozmowach z pracodawcą. Uznawanie kwalifikacji zawodowych jest szczegółowo regulowane przez przepisy Unii Europejskiej. Podobnie jest w przypadku stażu pracy za granicą – specjalne przepisy regulują, w jaki sposób udokumentowane okresy zatrudnienia za granicą są zaliczane do okresów pracy w Polsce w zakresie uprawnień pracowniczych.
W tym rozdziale nasze porady ujęte zostały w następujących artykułach:
- Poszukiwanie pracy w Polsce
Jak szukać pracy w Polsce z zagranicy – co oferują urzędy pracy i jak skorzystac z ich usług? - Znalazłeś ofertę pracy i co dalej?
Znaleźliśmy już ofertę, która nas interesuje. Jaki jest następny krok w zdobyciu miejsca pracy? - Europass
Czym różni się Europass od popularnego CV? - Referencje
Czy warto posiadać dobre referencje? - Uznawanie kwalifikacji zdobytych za granicą
Czy kwalifikacje zdobyte za granicą podlegają uznaniu? - Uznawanie stażu pracy z pobytu za granicą
Jak zaliczyć staż pracy za granicą do świadczeń pracowniczych, np. do określenia długości urlopu wypoczynkowego. - Zalety i wady możliwych form zatrudnienia
Jaka forma zatrudnienia – umowa o pracę, umowa-zlecenie, umowa o dzieło czy samozatrudnienie – będzie najkorzystniejsza. - Zatrudnianie cudzoziemców
Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.