Brexit – Najważniejsze informacje

Unia Europejska i Wielka Brytania uzgodniły warunki współpracy od 1 stycznia 2021 roku.

24 grudnia 2020 r. UE i Wielka Brytania osiągnęły porozumienie w sprawie pakietu umów regulujących przyszłe relacje, na który składają się:

  • Umowa o handlu i współpracy,
  • Umowa o współpracy w zakresie bezpiecznego i pokojowego wykorzystania energii jądrowej,
  • Umowa w sprawie procedur bezpieczeństwa na potrzeby wymiany i ochrony informacji niejawnych.

Umowa o handlu i współpracy jest centralnym elementem przyszłych relacji. Obejmuje m.in. handel towarami, usługami w tym transport lotniczy i drogowy, koordynację systemów zabezpieczenia społecznego, rybołówstwo, współpracę organów ścigania i wymiarów sprawiedliwości w sprawach karnych, udział Wielkiej Brytanii w programach UE oraz mechanizm zarządzania relacjami.

Po zakończeniu okresu przejściowego, którego ostatnim dniem był 31 grudnia 2020 r. wszystkie powyższe umowy obowiązują od 1 stycznia 2021 r.

Wynegocjowany pakiet umów a w szczególności Umowa o handlu i współpracy przewidziały szereg uproszczeń i ułatwień, w tym handel bez ceł i ograniczeń ilościowych, co jest rozwiązaniem bezprecedensowym, jeśli chodzi o unijne umowy o wolnym handlu.

Jednak ze względu na decyzję Wielkiej Brytanii o opuszczeniu wspólnego rynku i unii celnej utrzymanie dotychczasowych warunków wymiany handlowej jest niemożliwe. Powróciły kontrole graniczne i konieczność dopełnienia procedur celnych oraz związanych z dopuszczeniem towarów UE do obrotu na rynku brytyjskim.

Dodatkowe informacje i kontakty

Więcej informacji nt. aktualnych regulacji i rozwiązań w relacjach UE – Wielka Brytania od 1 stycznia 2021 r. można znaleźć poniżej:

Polecamy informacje zawarte na stronie brexit.gov.pl stanowiące bazę wiedzy o aktualnej sytuacji prawnej w relacjach Unia Europejska - Wielka Brytania i zawartych regulacjach.

Pytania dotyczące brexitu można przesłać na adres brexit@mrit.gov.pl.

Pytania i odpowiedzi dotyczące wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w dniu 31 stycznia 2020 r. można również znaleźć na stronie internetowej Komisji Europejskiej.

Wybrane informacje ze strony brexit.gov.pl

Informacje na temat skutków zakończenia okresu przejściowego w zakresie poszczególnych obszarów, tj:

  • Zawody regulowane i uznawanie kwalifikacji w tych zawodach,
  • Opieka zdrowotna,
  • Prawo jazdy,
  • Transport lotniczy,
  • Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego,
  • Uznawanie wykształcenia uzyskanego w UK,
  • Jurysdykcja, uznawanie i wykonywanie orzeczeń sądowych w sprawach cywilnych i handlowych

znajdują się tu.

 

 

Podróżowanie do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

Od 1 października 2021 roku podróżowanie do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej jest możliwe jedynie z paszportem. Od tego dnia obywatele UE, EOG oraz Szwajcarii nie mogą przekroczyć brytyjskiej granicy na podstawie krajowego dowodu osobistego.

Szczegółowa informacja wraz z listą wyjątków dostępna jest na stronie brexit.gov.pl.

 

Źródło: www.brexit.gov.pl

Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.