Powrót

Referencje

Referencje

Informacje zgodne ze stanem prawnym na dzień: 2023-11-16

Jeżeli pracowałeś za granicą, warto poprosić pracodawcę o referencje. Pozwalają one zarekomendować Cię jako dobrego pracownika, są świadectwem jakości wykonywanej pracy, ale też informacją, że dobrze sobie poradziłeś poza Polską.

Duża konkurencja na rynku pracy powoduje, że coraz częściej zabiegamy o referencje od byłego pracodawcy i dołączamy je do dokumentów aplikacyjnych.

Ważne jest też, by o taki dokument zabiegać już podczas praktyk, stażu, gdyż to może pomóc w zdobyciu pierwszej pracy.
O referencje poproś też dyrektora szkoły, wykładowcę czy szefa organizacji, dla której pracowałeś np. jako wolontariusz, a także wtedy, gdy wykonywałeś prace dorywcze czy sezonowe za granicą. Jeżeli są one w obym języku, zadbaj o to, by były przetłumaczone na język polski.

Nie ma ściśle określonego wzoru referencji, jednak niewątpliwie powinny się w nich znaleźć:

  • informacja o stażu pracy, zajmowanych stanowiskach, awansach, osiągnięciach,
  • opinia własna pracodawcy dotycząca twoich cech osobowościowych, umiejętności współpracy z ludźmi, asertywności itp.,
  • informacja o przyczynie rozstania i wyrażenie nadziei, że kolejny pracodawca będzie z ciebie zadowolony.

Postaraj się, by referencje nie były powtarzającym się schematem, ale wyróżniającym się pismem rekomendującym.

Pamiętaj jednak, że opinie i referencje dotyczące twojej osoby powinny być jedynie dodatkowym źródłem informacji pomocnym w podjęciu ostatecznej decyzji o zatrudnieniu w danym przedsiębiorstwie. Nawet te najlepsze nie zastąpią indywidualnej oceny potencjalnego pracodawcy.


Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.