• Jakie zmiany w Polsce mogą zaskoczyć powracających emigrantów?
    Po latach życia za granicą powroty do Polski wiążą się z wieloma zaskoczeniami. Osoby, które spędziły długi czas poza krajem, mogą napotkać szereg zmian – zarówno w sferze społecznej, gospodarczej, jak i kulturowej. Polska, która kiedyś wydawała się im znana i stabilna, teraz może sprawiać wrażenie obcego i nieco nieprzewidywalnego miejsca. W tym artykule przyjrzymy się najważniejszym zmianom, które mogą zaskoczyć powracających emigrantów.

  • Rozwój kompetencji zawodowych i osobistych. Nowe spojrzenie na rynek pracy w Polsce
    W dynamicznie zmieniającym się świecie, gdzie technologie cyfrowe i globalizacja kształtują nowe modele biznesowe, rozwój kompetencji zawodowych i osobistych staje się kluczowym elementem sukcesu na rynku pracy. Polska, jako część globalnej gospodarki, odczuwa potrzebę adaptacji do tych przemian, co wymaga od pracowników oraz pracodawców otwartości na zmiany i stałego poszerzania umiejętności.

  • Przywóz do UE żywności pochodzenia zwierzęcego
    Aby zminimalizować ryzyko występowania chorób zakaźnych zwierząt na terenie Unii Europejskiej, stosuje się w niej restrykcyjne zasady wprowadzania niektórych produktów pochodzenia zwierzęcego. Co warto wiedzieć? Jakie warunki należy spełnić, by przywieźć produkty pochodzenia zwierzęcego do UE? Odpowiadamy.

  • Rzeczy, które doceniamy w Polsce po życiu za granicą
    Wielu Polaków, którzy zdecydowali się na wyjazd za granicę, po pewnym czasie zaczyna dostrzegać, jak bardzo różnią się życie i kultura w innych krajach od tych, które zostawili w Polsce. Sporo osób po powrocie do ojczyzny zaczyna doceniać rzeczy, które wcześniej traktowały jako oczywiste. Choć życie za granicą może oferować wiele korzyści, to po pewnym czasie zaczynamy dostrzegać, że nie wszystko, co obce, jest lepsze. W poniższym artykule przedstawiamy niektóre aspekty życia w Polsce, które po doświadczeniach za granicą zyskują nową wartość.

  • Na jakie wsparcie i ulgi w ZUS mogą liczyć polscy przedsiębiorcy? Wakacje składkowe są tylko jedną z wielu możliwości.
    Prowadzenie działalności gospodarczej to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza zaraz po otwarciu, gdy zawiłości formalne mogą przyprawić o zawrót głowy. Dużym wyzwaniem są również zobowiązania finansowe (składki na ubezpieczenia społeczne) wobec ZUS. Na szczęście przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie. ZUS ma ciekawą ofertę, zwłaszcza dla osób zaczynających przygodę z własną firmą, która ułatwia prowadzenie działalności gospodarczej. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy? Odpowiadamy.

  • Tradycje Sylwestrowe na Świecie. Różnorodność Zwyczajów i Obchody Nowego Roku
    Sylwester to wyjątkowy czas, kiedy w wielu częściach świata ludzie żegnają stary rok, witając nowy w atmosferze radości, nadziei i zabawy. Choć celebrowanie tej chwili jest wspólnym elementem wielu kultur, tradycje związane z obchodami sylwestra różnią się w zależności od regionu, kraju i historii. Warto przyjrzeć się różnym zwyczajom, które towarzyszą tej magicznej nocy na całym świecie.

  • Polskie białe Święta i wybuchowy sylwester!
    Ostatnia dekada grudnia obfituje w piękne, tradycyjne wydarzenia. Święta Bożego Narodzenia, poprzedzone uroczystą Wigilią, sylwester, który płynnie przechodzi w styczniowy już Nowy Rok są szczególne z wielu powodów. Rodzinne spotkania, wesołe kolędowanie, prezenty, pasterka, sylwestrowa zabawa do białego rana to tylko niektóre z nich. Co sprawia, że te wszystkie wydarzenia są tak wyjątkowe? Zapraszamy do lektury.

  • Magia Świąt na całym świecie. Niezwykłe tradycje bożonarodzeniowe z różnych krajów
    Święta Bożego Narodzenia są jednym z najważniejszych i najbardziej uniwersalnych wydarzeń na świecie. Obchodzą je miliony ludzi, niezależnie od kultury, religii czy miejsca zamieszkania. Choć sama data, 25 grudnia, jest łączona z narodzinami Jezusa Chrystusa, to tradycje i obrzędy związane z tym okresem różnią się w zależności od regionu. Każdy kraj ma swoje unikalne obyczaje, które nadają tym Świętom wyjątkowy charakter. Warto przyjrzeć się niektórym z tych tradycji, które tworzą niezwykłą mozaikę świątecznych obchodów na całym świecie.

  • Rozmowa o reemigracji [WYWIAD]
    „Dobrym sposobem na przejście przez przeprowadzkę jest to, żeby cieszyć się, że się wróciło do Polski i zacząć ją zwiedzać. Tu Wieliczka, tam Poznań, potem Bałtyk. Wreszcie mamy blisko i mamy czas, bo nie musimy, jak wcześniej jako goście z zagranicy, odwiedzać najbliższych. Ważne, aby sprawiało nam to radość” – mówi Aleksandra Mościcka, z którą porozmawialiśmy o reemigracji, problemach reemigrantów, dwujęzyczności oraz dobrych praktykach, które umożliwiają łatwiejsze przystosowanie się do życia w Polsce po powrocie z zagranicy.

  • Mikołajki – piękny zwyczaj obdarowywania
    Wręczanie prezentów to piękny zwyczaj, ponieważ wywołuje radość. I to nie tylko u obdarowanego, ale i tego, kto sprawił upominek. Tym większa radość, gdy możemy dać prezent potrzebującym, których życie nie rozpieszcza. O tym właśnie przypominają mikołajki, czyli zwyczaj upamiętniający Świętego Mikołaja z Miry. Dlaczego to właśnie on stał się postacią tak lubianą, zwłaszcza przez dzieci? Zapraszamy do lektury.

  • Renta wdowia. Co warto wiedzieć?
    Od kiedy można składać wnioski o rentę wdowią? Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać prawo do tego świadczenia? Na co zwrócić uwagę? Odpowiadamy.

  • Powrót z zagranicy. Jak przystosować się do życia w Polsce po latach spędzonych za granicą?
    Dla wielu emigrantów powrót do ojczyzny to nie tylko zmiana miejsca zamieszkania, ale także konieczność przystosowania się do innej rzeczywistości. Towarzyszy temu szereg emocji – radości, obaw, ale też nadziei na nowy początek. Choć Polska to rodzinny kraj, dla wielu osób może wydawać się obcym miejscem, zwłaszcza po latach spędzonych w innym kręgu kulturowym. Jak więc przygotować się na powrót i jak najlepiej poradzić sobie z procesem ponownej adaptacji?