Powrót

Przeprowadzka z niemowlęciem

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2022-01-03

Przeprowadzka do innego kraju zazwyczaj wiąże się z dużym stresem, w szczególności gdy ma ci towarzyszyć niemowlę. Możesz tego uniknąć, jeśli dokładnie się do tego przygotujesz. Odpowiednio wcześniej zacznij segregować i pakować rzeczy, które chcesz wziąć ze sobą, poszukaj firmy transportowej, zarezerwuj bilety na przelot samolotem. Sprawdź, jakie udogodnienia dla rodziców podróżujących z malutkim dzieckiem znajdują się na lotnisku i w samolocie.

Przeprowadzka do nowego kraju to ważne wydarzenie. Z jednej strony pojawia się radość, ekscytacja, oczekiwanie, a z drugiej ogromny stres. Zdenerwowanie potęguje przeprowadzka z malutkim dzieckiem. Niemowlę nie jest jeszcze przyzwyczajone do konkretnej przestrzeni. Dla niego najważniejsi są rodzice i chce być razem z nimi. Jeżeli więc masz możliwość zorganizowania przeprowadzki, póki dziecko jest jeszcze małe, nie będzie to dla niego wielkim przeżyciem. Dziecko będzie dorastać w nowym miejscu i to ono stanie się dla niego domem.

 

Przygotuj paczki do wysłania

Organizacja przeprowadzki z małym dzieckiem jest nie lada wyzwaniem. Dlatego przygotowania warto rozpocząć już na kilka tygodni przed zaplanowanym lotem. Posegreguj przedmioty, które chcesz wziąć ze sobą, przebierz ubranka dziecka. To samo dotyczy zabawek i różnych akcesoriów niemowlęcych typu kołyska, fotelik samochodowy, chodzik czy wózek. Warto rozważyć, czy ubrania lub przedmioty, z których dziecko „lada chwila” wyrośnie nie lepiej jest sprzedać lub oddać potrzebującym zamiast generować dodatkowe koszty przesyłek. Przygotuj mnóstwo kartonów różnych wymiarów. Wszystkie posegregowane rzeczy będziesz mógł włożyć do środka i karton dokładnie zakleić taśmą. Przedmioty, które spakujesz możesz dodatkowo włożyć w worki foliowe. Pamiętaj, aby dokładnie zabezpieczyć folią bąbelkową rzeczy delikatne, które mogą się pobić, stłuc. Spakuj tylko te przedmioty, które dziecko jeszcze używa i przydadzą się na dłużej. Im mniej paczek przygotujesz do wysyłki, tym mniejsze koszty poniesiesz.

 

Pomoc firmy transportowej

Po dokonaniu selekcji rzeczy i tak może okazać się, że jest ich całkiem sporo i posiadasz ich więcej, niż ci się wydawało. Znoszenie kartonów i ich transport jest uciążliwym zajęciem, dlatego warto pomyśleć o firmie transportowej. Korzystaj z doświadczonych, sprawdzonych firm, które oferują przesyłki międzynarodowe. W Internecie znajdziesz ich wiele. Dobra firma transportowa zajmie się całą logistyką, a nawet znoszeniem i wnoszeniem paczek w zależności od usługi. To z pewnością duże ułatwienie i wygoda podczas nawału obowiązków związanych z przeprowadzką. Twoje rzeczy zostaną odebrane i dostarczone pod wskazany adres w wybranym terminie. Dodatkowo paczki możesz objąć ubezpieczeniem. Dzięki niemu, w przypadku jakichkolwiek uszkodzeń podczas transportu, możesz oczekiwać zwrotu pieniędzy za zniszczone rzeczy.

 

Udogodnienia na lotnisku i w samolocie

Zanim kupisz bilet lotniczy, pamiętaj, że młodszym podróżnikom przysługują specjalne zniżki. Przy rezerwacji podaj wiek dziecka, ponieważ od tego zależy wysokość rabatu. Zniżka dla niemowląt poniżej 2 roku życia, w większości linii lotniczych, wynosi 90% od podstawy taryfy normalnej na trasach międzynarodowych i 100% na rejsach krajowych. Dotyczy ona maluchów, które siedzą na kolanach opiekunów w trakcie całego lotu. Załoga samolotu przekazuje dodatkowy pas bezpieczeństwa, aby dziecko było bezpieczne podczas startu i lądowania samolotu. Dokładne koszty biletów lotniczych i zasady możesz sprawdzić w regulaminach poszczególnych linii.

W przypadku podróży jednego dorosłego z dwójką niemowląt poniżej 2 roku życia, dla jednego z maluchów konieczne będzie zarezerwowanie biletu z oddzielnym miejscem. Dodatkowo musi ono podróżować w foteliku samochodowym, wyposażonym we własny pas bezpieczeństwa. Dzieci muszą być objęte tą samą rezerwacją, co towarzysząca im osoba dorosła.

Dla rodziców z małym dzieckiem na lotnisku przygotowane jest specjalne stanowisko odprawy.

Na pokładzie samolotu w toalecie znajdują się przewijaki. Możesz poprosić o śliniaczek, jeśli zajdzie taka potrzeba. Na lotach długodystansowych, w niektórych samolotach, możesz wypożyczyć także kołyskę i pościel. Do środka samolotu możesz wziąć bagaż podręczny i do niego spakować najpotrzebniejsze rzeczy dla dziecka. Bagaż podręczny przysługuje również dziecku. Istnieje możliwość wniesienia na pokład także składanego wózka i/lub fotelika samochodowego. Przy pakowaniu bagażu podręcznego staraj się zminimalizować ilość swoich ubrań i zostawić więcej miejsca dla ubranek dziecka. Maluszkowi przyda się np. dodatkowe ubranko na zmianę. Kosmetyki potrzebne podczas lotu, najlepiej przelej do mini butelek. W samolocie potrafi być chłodno, dlatego zabierz ulubiony kocyk dziecka lub ubierz je „na cebulkę”, tak abyś mógł zdejmować lub zakładać poszczególne warstwy odzieży w razie zmian temperaturowych.

Podróżując z niemowlęciem, możesz wziąć ze sobą większe ilości picia i jedzenia dla malucha. Na twoją prośbę załoga może podgrzać zabrane pożywienie. Zapakuj również odpowiedni zapas artykułów higienicznych, takich jak pieluszki i mokre chusteczki. Pomyśl o zabraniu wielorazowej pieluchy tetrowej, która nie zajmuje dużo miejsca, a może służyć jako ściereczka, mały kocyk i śliniaczek. Dodatkowo przyda się w trakcie przewijania. Zabierz ulubione zabawki dziecka. Na pokładzie maluch dostanie specjalne upominki, ale nic nie zastąpi ukochanej przytulanki.

 

Dokumenty dziecka w podróży

Zwróć uwagę czy dziecko posiada wszystkie niezbędne dokumenty, na podstawie których będzie mogło przekroczyć granicę państwa i które będą potrzebne w nowym miejscu zamieszkania. Są to w szczególności: ważny paszport, dowód osobisty, akt urodzenia, książeczka zdrowia, szczepień itp.

Podstawowym dokumentem, potrzebnym do przekroczenia granicy państwa, jest paszport. Dziecko na podstawie tego dokumentu może podróżować po całym świecie. Takim dokumentem może być także dowód osobisty. Jednak umożliwia on zagraniczny wyjazd tylko do krajów będących w strefie Schengen. Więcej informacji na temat dokumentów dla dziecka znajdziesz tu.

Wniosek o wydanie paszportu dla dziecka możesz złożyć w dowolnie wybranym urzędzie konsularnym RP. Nowy paszport odbierzesz w tym samym urzędzie, w którym składasz wniosek o jego wydanie. Ważne jest to, że przy wydawaniu paszportu musi być zgoda obojga rodziców (chyba, że rodzic dziecka jest pozbawiony władzy rodzicielskiej lub jest ona zawieszona lub ograniczona). Więcej informacji na ten temat znajdziesz tu.

W celu złożenia wniosku o wydanie paszportu niemowlęciu, które urodziło się za granicą potrzebujesz odpisu polskiego aktu urodzenia dziecka (wydaje go Urząd Stanu Cywilnego w Polsce).W sytuacji gdy nie posiadasz odpisu polskiego aktu urodzenia,  musisz w pierwszej kolejności przeprowadzić procedurę wpisania zagranicznego aktu urodzenia dziecka do polskich ksiąg stanu cywilnego (transkrypcja aktu urodzenia). Można to zrobić m.in. za pośrednictwem najbliższej rodziny w Polsce lub za pośrednictwem właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania Wydziału Konsularnego.

Więcej informacji na temat formalności związanych z powrotem z emigracji z dzieckiem, znajdziesz w innym naszym artykule.

 

Justyna Krasowska, Powroty.gov.pl

 

Źródło:

  • https://dzielnicarodzica.pl/przeprowadzka-z-dzieckiem-jak-to-zorganizowac/
  • https://przeprowadzkilajkonik.pl/przeprowadzka-z-dzieckiem-jak-sie-przygotowac-zeby-  nie-  zwariowac/
  •  https://www.sendit.pl/blog/dlaczego-warto-korzystac-z-przesylek-miedzynarodowych
  •  https://rozarent.pl/blog/bid-16-co-zrobic-z-nieuzywanymi-rzeczami-dla-dziecka
  •  https://www.lot.com/lv/pl/podrozuj/specjalne-wymagania/lot-dla-dzieci