• Rzeczy, które doceniamy w Polsce po życiu za granicą
    Wielu Polaków, którzy zdecydowali się na wyjazd za granicę, po pewnym czasie zaczyna dostrzegać, jak bardzo różnią się życie i kultura w innych krajach od tych, które zostawili w Polsce. Sporo osób po powrocie do ojczyzny zaczyna doceniać rzeczy, które wcześniej traktowały jako oczywiste. Choć życie za granicą może oferować wiele korzyści, to po pewnym czasie zaczynamy dostrzegać, że nie wszystko, co obce, jest lepsze. W poniższym artykule przedstawiamy niektóre aspekty życia w Polsce, które po doświadczeniach za granicą zyskują nową wartość.

  • Na jakie wsparcie i ulgi w ZUS mogą liczyć polscy przedsiębiorcy? Wakacje składkowe są tylko jedną z wielu możliwości.
    Prowadzenie działalności gospodarczej to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza zaraz po otwarciu, gdy zawiłości formalne mogą przyprawić o zawrót głowy. Dużym wyzwaniem są również zobowiązania finansowe (składki na ubezpieczenia społeczne) wobec ZUS. Na szczęście przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie. ZUS ma ciekawą ofertę, zwłaszcza dla osób zaczynających przygodę z własną firmą, która ułatwia prowadzenie działalności gospodarczej. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy? Odpowiadamy.

  • Tradycje Sylwestrowe na Świecie. Różnorodność Zwyczajów i Obchody Nowego Roku
    Sylwester to wyjątkowy czas, kiedy w wielu częściach świata ludzie żegnają stary rok, witając nowy w atmosferze radości, nadziei i zabawy. Choć celebrowanie tej chwili jest wspólnym elementem wielu kultur, tradycje związane z obchodami sylwestra różnią się w zależności od regionu, kraju i historii. Warto przyjrzeć się różnym zwyczajom, które towarzyszą tej magicznej nocy na całym świecie.

  • Polskie białe Święta i wybuchowy sylwester!
    Ostatnia dekada grudnia obfituje w piękne, tradycyjne wydarzenia. Święta Bożego Narodzenia, poprzedzone uroczystą Wigilią, sylwester, który płynnie przechodzi w styczniowy już Nowy Rok są szczególne z wielu powodów. Rodzinne spotkania, wesołe kolędowanie, prezenty, pasterka, sylwestrowa zabawa do białego rana to tylko niektóre z nich. Co sprawia, że te wszystkie wydarzenia są tak wyjątkowe? Zapraszamy do lektury.

  • Magia Świąt na całym świecie. Niezwykłe tradycje bożonarodzeniowe z różnych krajów
    Święta Bożego Narodzenia są jednym z najważniejszych i najbardziej uniwersalnych wydarzeń na świecie. Obchodzą je miliony ludzi, niezależnie od kultury, religii czy miejsca zamieszkania. Choć sama data, 25 grudnia, jest łączona z narodzinami Jezusa Chrystusa, to tradycje i obrzędy związane z tym okresem różnią się w zależności od regionu. Każdy kraj ma swoje unikalne obyczaje, które nadają tym Świętom wyjątkowy charakter. Warto przyjrzeć się niektórym z tych tradycji, które tworzą niezwykłą mozaikę świątecznych obchodów na całym świecie.

  • Rozmowa o reemigracji [WYWIAD]
    „Dobrym sposobem na przejście przez przeprowadzkę jest to, żeby cieszyć się, że się wróciło do Polski i zacząć ją zwiedzać. Tu Wieliczka, tam Poznań, potem Bałtyk. Wreszcie mamy blisko i mamy czas, bo nie musimy, jak wcześniej jako goście z zagranicy, odwiedzać najbliższych. Ważne, aby sprawiało nam to radość” – mówi Aleksandra Mościcka, z którą porozmawialiśmy o reemigracji, problemach reemigrantów, dwujęzyczności oraz dobrych praktykach, które umożliwiają łatwiejsze przystosowanie się do życia w Polsce po powrocie z zagranicy.

  • Powrót z emigracji. Jak namówić dziecko do mówienia po polsku? Praktyczne porady.
    Powrót do ojczyzny po dłuższym pobycie za granicą to dla wielu rodzin czas ekscytacji, ale również licznych wyzwań. Jednym z nich jest przystosowanie dziecka do nowej rzeczywistości, a w szczególności do posługiwania się językiem polskim na co dzień. Dzieci wychowane za granicą, często uczęszczające do szkół, gdzie posługują się innym językiem niż w domu, mogą przez to nie być przyzwyczajone do mówienia w języku polskim, mimo że często go rozumieją. Poniżej kilka sprawdzonych metod, które pomogą rodzicom ułatwić dziecku ten proces.

  • Przekraczanie granicy Polski przez dzieci urodzone za granicą, których rodzic jest polskim obywatelem
    Zdarza się, że obywatele polscy, mieszkający na stałe za granicą, których dzieci mają obywatelstwo także innego kraju, chcą przyjechać do Polski (przekroczyć granicę RP) z dziećmi. Czy w związku z tym, dzieci powinny mieć polski paszport lub dowód osobisty? Czy wystarczy im dokument podróży wydany przez inny kraj, którego są obywatelami? Odpowiadamy.

  • Program „Aktywny Rodzic”. Które wsparcie cieszy się największą popularnością?
    Od początku października 2024 r. rodzice dzieci między 12. a 35. miesiącem życia mogą składać wnioski o dofinansowanie opieki nad pociechami, po to, by móc lepiej realizować obowiązki zawodowe. Program „Aktywny Rodzic”, bo o nim mowa, składa się z trzech rodzajów świadczeń: „aktywnie w żłobku”, „aktywni rodzice w pracy” i „aktywnie w domu”. Które z nich cieszy się największą popularnością? Przedstawiamy pierwsze statystyki z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  • Powrót do Polski po latach. Jak pomóc dziecku w adaptacji do nowej rzeczywistości?
    Powrót do Polski po wielu latach spędzonych za granicą to ogromne wyzwanie, zarówno dla dorosłych, jak i ich dzieci. Dla najmłodszych może to być w szczególności trudne, zwłaszcza jeśli większość swojego życia spędziły w innym kraju, uczęszczając do zagranicznych szkół, mając przyjaciół z różnych kultur i posługując się obcym językiem. Proces adaptacji dziecka do nowej rzeczywistości w Polsce wymaga starannego przygotowania oraz wsparcia ze strony rodziców i otoczenia. Kluczowe znaczenie mają tutaj nie tylko aspekty emocjonalne, ale także praktyczne, takie jak nauka języka, akceptacja różnic kulturowych czy przystosowanie się do nowego systemu edukacyjnego.

  • „Aktywny rodzic” – wniosek można złożyć przez mZUS
    Program „Aktywny rodzic” rusza już 1 października 2024 r. Aby ułatwić beneficjentom skorzystanie ze świadczeń, ZUS umożliwił składanie wniosków elektronicznie, za pomocą aplikacji mZUS. Dzięki temu, w dowolnym czasie, bez konieczności osobistej wizyty w placówce, każdy zainteresowany może zdalnie ubiegać się o przysługujące mu wsparcie.

  • „Aktywny rodzic”, czyli nowe wsparcie z ZUS
    Już w październiku 2024 r. wystartuje nowy program wspierający rodziców, którzy chcą lepiej godzić aktywność zawodową z opieką nad dziećmi do trzeciego roku życia. Opiekunowie będą mogli skorzystać z jednego z trzech świadczeń. Jakich? W jakiej wysokości? Co jeszcze warto wiedzieć o programie „Aktywny rodzic”? Odpowiadamy.