Powrót

Najpiękniejsze święta. 5 artykułów o polskich tradycjach związanych z Bożym Narodzeniem.

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2023-12-21

Święta tuż, tuż... Zanurz się w lekturze świątecznych artykułów, które przez lata powstawały na tę specjalną okazję. Oto najpiękniejsze teksty opracowane przez redaktorów serwisu Powroty.gov.pl.

 

  1. O choince słów kilka

„W tysiące lampek poubierana, Na jednej nodze stoi do rana, A na gałązkach ciasteczek kiście, Nasza choinka lśni jedwabiście.” To ostatnia strofa wiersza dla dzieci „Choinka”, autorstwa Michała Jankowiaka. Drzewko to jest nierozerwalnie związane z Bożym Narodzeniem, jednak nie zawsze tak było. Jaka jest historia choinki? Kiedy trafiła ona do Polski? Co wcześniej było symbolem Bożego Narodzenia? Poznać historię choinki, jednego z najważniejszych elementów grudniowych Świąt.

 

  1. Sympole Bożego Narodzenia

Boże Narodzenie to święto, które spędzamy w rodzinnym gronie. Pełne ciepła, radości i bliskości. To również święto z mnóstwem symboli. I chociaż nie są one najważniejsze, tworzą w tym okresie wyjątkową atmosferę. Co sprawia, że w ten zimny grudniowy czas nasze domy nabierają ciepłego, świątecznego charakteru? Oto najważniejsze symbole Bożego Narodzenia.   

 

  1. Piękny Zwyczaj Kolędowania

Kolęda jest pieśnią, która od razu przywołuje na myśl piękny grudniowy okres poprzedzający święta Bożego Narodzenia i same Święta. Tworzy niesamowity, magiczny, ciepły klimat, choć na zewnątrz najczęściej mróz. Kolęda wraz z innymi symbolami Świąt, m.in. choinką, Wigilią, spotkaniami w gronie rodzinnym, ozdobami i daniami świątecznymi, wprowadza niepowtarzalną atmosferę w naszą codzienność. Daje spokój, radość i refleksję. 

 

  1. Najpiękniejsza świąteczna tradycja

„Pytasz dlaczego? No, bo tradycją nazwać niczego nie możesz. I nie możesz uchwałą specjalną zarządzić, ani jej ustanowić. Kto inaczej sądzi, świeci jak zgasła świeczka na słonecznym dworzu! Tradycja to dąb, który tysiąc lat rósł w górę. Niech nikt kiełka małego z dębem nie przymierza! Tradycja naszych dziejów jest warownym murem. To jest właśnie kolęda, świąteczna wieczerza, to jest ludu śpiewanie, to jest ojców mowa, to jest nasza historia, której się nie zmieni. A to co dookoła powstaje od nowa, to jest nasza codzienność, w której my żyjemy” - mówi jeden z bohaterów filmu Miś. W poniższym artykule, opisujemy jedną z najpiękniejszych polskich, ale nie tylko, tradycji, Wigilię.

 

  1. Cuda, cuda ogłaszają

Okres świąt Bożego Narodzenia jest czasem niezwykłym. W wielu aspektach. Od tych najbardziej przyziemnych, jak zakupy czy świąteczna krzątanina, po wzniosłe, duchowe przeżycia wewnętrzne. Często okres ten nazywany jest czasem cudów i niespotykanych przemian. Czasem pokoju i radości, która promieniuje na cały rok. Nie bez powodu mówi się o magii Świąt, która sprawia, że ludzie stają się życzliwsi, uśmiechnięci i otwarci na innych.   

 

 

Powroty.gov.pl