Powrót

Zwrot nadpłaconego podatku

Informacje zgodne ze stanem prawnym na dzień: 2018-02-26

Zwrot nadpłaconego podatku

O zwrot nadpłaconego podatku w USA można ubiegać się do trzech lat wstecz. W zależności od rożnych czynników istnieje możliwość odzyskania pełnej kwoty zapłaconego podatku federalnego, większości zapłaconego podatku stanowego (zależy to od wysokości zarobków) oraz – jeżeli byliśmy posiadaczami wizy J-1 – możemy uzyskać prawo do zwrotu pełnej kwoty wpłaconej na ubezpieczenie społeczne (Social Security) i zdrowotne (Medicare).

Warto wiedzieć

Aby otrzymać taki zwrot, należy posiadać następujące dokumenty: formularze W-2, które otrzymaliśmy od pracodawcy, kopie paszportu, wizy, Social Security Card oraz DS 2019 (formularz uprawniający do legalnej pracy w USA, który otrzymuje się przed wjazdem do USA wraz z wizą). Brakujące formularze W-2 (których nie wydał pracodawca lub których nie otrzymałeś, ponieważ wyjechałeś przed upływem okresu, w którym pracodawca był zobowiązany je wydać) można zastąpić odcinkami paycheck/payslip. Warto zatrzymać oryginalne formularze W-2, ponieważ procedura zwrotu podatku jest krótsza, gdy do rozliczenia przedkłada się formularze W-2.

Procedura zwrotu podatków federalnego i stanowego trwa do siedmiu miesięcy od momentu złożenia dokumentów. Zwrot podatku zapłaconego na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne może potrwać nawet do dziewięciu miesięcy.

Zwrot podatku będzie wysłany bezpośrednio na amerykańskie konto bankowe podatnika, jeżeli takie posiada, bądź zostanie wysłany do podatnika pocztą w formie czeku do zrealizowania w banku.


Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.