• Wybrane instrumenty wsparcia skierowane do powracających do Polski
    W ostatnich latach państwo polskie podjęło szereg inicjatyw, mających skłonić do powrotu do Polski. Z jakich rozwiązań i ułatwień mogą skorzystać wracający do ojczyzny? Przypominamy.

  • Jak silny jest polski paszport?
    Paszport to oficjalny dokument, który uprawnia (przy spełnieniu określonych warunków) przekroczenie granic państwowych. Jednak paszport paszportowi nierówny. Te wydane w określonych państwach uprawniają m.in. do podróży bez konieczności uzyskania wiz w większej liczbie destynacji. Jak na tym tle wypada Polska?

  • Wybory prezydenckie 2025 – jak oddać głos za granicą?
    Już w maju odbędą się wybory na Prezydenta RP. Kiedy dokładnie będzie mieć miejsce pierwsza i (ewentualnie) druga tura? W jakich godzinach czynne będą lokale wyborcze? O czym pamiętać, jeśli zamierzamy głosować za granicą?

  • Poland. Business Adventure
    Poland. Business Adventure to nowy program stypendialny, organizowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych przy współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu. Na czym dokładnie polega?

  • Dlaczego wracają? Motywacje Polaków reemigrantów
    W ostatnich latach coraz częściej słyszymy o Polakach, którzy po długim pobycie za granicą decydują się na powrót do ojczyzny. Choć emigracja przez dekady była szansą na lepsze życie, edukację czy pracę, coraz więcej rodaków podejmuje decyzję o reemigracji. Co skłania ich do powrotu? Motywacje te bywają różnorodne, a ich analiza pozwala lepiej zrozumieć zjawisko reemigracji w Polsce.

  • Orzeczenie o niepełnosprawności w Polsce
    Jedną z kwestii poruszanych przez Polaków wracających do kraju są uprawnienia wynikające ze statusu osoby z niepełnosprawnością w miejscu dotychczasowego zamieszkania. Czy zagraniczne stopnie niepełnosprawności są uznawane w Polsce? Jak można uzyskać taki status w RP? Odpowiadamy.

  • Jak radzić sobie ze stresem w środowisku pracy?
    Stres w miejscu pracy jest powszechnym zjawiskiem, które dotyka pracowników na różnych stanowiskach. Może wynikać z presji czasu, dużej odpowiedzialności, konfliktów interpersonalnych czy obawy przed niepowodzeniem. Warto wiedzieć, jak skutecznie radzić sobie z tym wyzwaniem, aby nie tylko utrzymać dobre samopoczucie, ale także zwiększyć efektywność i satysfakcję z pracy.

  • Polskie nazwy geograficzne (i nie tylko) w różnych częściach świata
    Góra Kościuszki, Most Pułaskiego, Pustynia Strzeleckiego. Są miejsca i budowle, których nazwy brzmią swojsko, pomimo tego, że nie znajdują się w Polsce. Jest ich całkiem sporo. Oto kilka przykładów nazw, które w różnych miejscach świata przypominają o Polsce i Polakach.

  • Przywóz towarów pochodzenia roślinnego do UE
    Osoby, które z podróży do krajów trzecich chcą przywieźć towary pochodzenia roślinnego, np. owoce, warzywa, powinny wiedzieć, że w Unii Europejskiej obowiązują zasady fitosanitarne. Które produkty można wwozić, a których nie? Co warto wiedzieć o przywozie towarów pochodzenia roślinnego spoza UE przez osoby prywatne na własny użytek?

  • Jakie zmiany w Polsce mogą zaskoczyć powracających emigrantów?
    Po latach życia za granicą powroty do Polski wiążą się z wieloma zaskoczeniami. Osoby, które spędziły długi czas poza krajem, mogą napotkać szereg zmian – zarówno w sferze społecznej, gospodarczej, jak i kulturowej. Polska, która kiedyś wydawała się im znana i stabilna, teraz może sprawiać wrażenie obcego i nieco nieprzewidywalnego miejsca. W tym artykule przyjrzymy się najważniejszym zmianom, które mogą zaskoczyć powracających emigrantów.

  • Rozwój kompetencji zawodowych i osobistych. Nowe spojrzenie na rynek pracy w Polsce
    W dynamicznie zmieniającym się świecie, gdzie technologie cyfrowe i globalizacja kształtują nowe modele biznesowe, rozwój kompetencji zawodowych i osobistych staje się kluczowym elementem sukcesu na rynku pracy. Polska, jako część globalnej gospodarki, odczuwa potrzebę adaptacji do tych przemian, co wymaga od pracowników oraz pracodawców otwartości na zmiany i stałego poszerzania umiejętności.

  • Przywóz do UE żywności pochodzenia zwierzęcego
    Aby zminimalizować ryzyko występowania chorób zakaźnych zwierząt na terenie Unii Europejskiej, stosuje się w niej restrykcyjne zasady wprowadzania niektórych produktów pochodzenia zwierzęcego. Co warto wiedzieć? Jakie warunki należy spełnić, by przywieźć produkty pochodzenia zwierzęcego do UE? Odpowiadamy.