• Magia Świąt na całym świecie. Niezwykłe tradycje bożonarodzeniowe z różnych krajów
    Święta Bożego Narodzenia są jednym z najważniejszych i najbardziej uniwersalnych wydarzeń na świecie. Obchodzą je miliony ludzi, niezależnie od kultury, religii czy miejsca zamieszkania. Choć sama data, 25 grudnia, jest łączona z narodzinami Jezusa Chrystusa, to tradycje i obrzędy związane z tym okresem różnią się w zależności od regionu. Każdy kraj ma swoje unikalne obyczaje, które nadają tym Świętom wyjątkowy charakter. Warto przyjrzeć się niektórym z tych tradycji, które tworzą niezwykłą mozaikę świątecznych obchodów na całym świecie.

  • Rozmowa o reemigracji [WYWIAD]
    „Dobrym sposobem na przejście przez przeprowadzkę jest to, żeby cieszyć się, że się wróciło do Polski i zacząć ją zwiedzać. Tu Wieliczka, tam Poznań, potem Bałtyk. Wreszcie mamy blisko i mamy czas, bo nie musimy, jak wcześniej jako goście z zagranicy, odwiedzać najbliższych. Ważne, aby sprawiało nam to radość” – mówi Aleksandra Mościcka, z którą porozmawialiśmy o reemigracji, problemach reemigrantów, dwujęzyczności oraz dobrych praktykach, które umożliwiają łatwiejsze przystosowanie się do życia w Polsce po powrocie z zagranicy.

  • Mikołajki – piękny zwyczaj obdarowywania
    Wręczanie prezentów to piękny zwyczaj, ponieważ wywołuje radość. I to nie tylko u obdarowanego, ale i tego, kto sprawił upominek. Tym większa radość, gdy możemy dać prezent potrzebującym, których życie nie rozpieszcza. O tym właśnie przypominają mikołajki, czyli zwyczaj upamiętniający Świętego Mikołaja z Miry. Dlaczego to właśnie on stał się postacią tak lubianą, zwłaszcza przez dzieci? Zapraszamy do lektury.

  • Renta wdowia. Co warto wiedzieć?
    Od kiedy można składać wnioski o rentę wdowią? Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać prawo do tego świadczenia? Na co zwrócić uwagę? Odpowiadamy.

  • Powrót z zagranicy. Jak przystosować się do życia w Polsce po latach spędzonych za granicą?
    Dla wielu emigrantów powrót do ojczyzny to nie tylko zmiana miejsca zamieszkania, ale także konieczność przystosowania się do innej rzeczywistości. Towarzyszy temu szereg emocji – radości, obaw, ale też nadziei na nowy początek. Choć Polska to rodzinny kraj, dla wielu osób może wydawać się obcym miejscem, zwłaszcza po latach spędzonych w innym kręgu kulturowym. Jak więc przygotować się na powrót i jak najlepiej poradzić sobie z procesem ponownej adaptacji?

  • ZUS: emerytury i renty z zagranicy
    Emigracja i praca za granicą to temat bliski wielu Polakom. Wyjazdy do krajów Europy Zachodniej zyskały jeszcze większą popularność po 2004 r., kiedy to Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Umożliwiło to swobodne podróżowanie (bez granic) oraz podejmowanie legalnej pracy w innych unijnych krajach. Już teraz wielu Polaków może cieszyć się wypłatą łączonych świadczeń emerytalno-rentowych, na które zapracowali w Polsce i innych krajach.

  • Powrót z zagranicy do małego miasta. Jak odnaleźć się w mniejszej społeczności po życiu w metropolii?
    Powrót z zagranicy, zwłaszcza z metropolii, do małego miasta w Polsce to wyzwanie, które wymaga zarówno przystosowania się, jak i zmiany podejścia. Wielkie miasta oferują anonimowość, szerokie możliwości zawodowe i rozrywkowe. Po latach spędzonych w metropolii, powrót do małego miasta może być zarówno ekscytującym, jak i przytłaczającym doświadczeniem.

  • Dni wolne od pracy i niedziele handlowe w Polsce w 2025 r.
    Pracownicy mają prawo do urlopu w wymiarze 20 lub 26 dni. Aby dobrze i efektywnie zaplanować odpoczynek, warto skorzystać z kalendarza dni wolnych od pracy na 2025 r. Dzięki niemu można tak rozdysponować urlop, by częściej, niż tylko raz w roku, cieszyć się dłuższym wypoczynkiem. Warto też wiedzieć, w które niedziele 2025 r. będzie możliwość zrobienia zakupów. Przedstawiamy przydatne informacje i daty.

  • Co robić, gdy pracodawca w Niemczech nie wypłaca wynagrodzenia?
    Zdarzają się sytuacje, gdy pracownicy w Niemczech mierzą się z problemami związanymi z terminową wypłatą wynagrodzenia. W takich przypadkach ważne jest, aby wiedzieć, w jaki sposób skutecznie dochodzić swoich praw. Podpowiadamy, jakie kroki należy podjąć, gdy pracodawca w Niemczech nie wypłaca wynagrodzenia na czas?

  • Uznanie okresów pracy za granicą. Rozmowa z Piotrem Kalbronem, Okręgowym Inspektorem Pracy w Katowicach [WYWIAD]
    Co należy zrobić, aby okresy zatrudnienia, przebyte za granicą u pracodawcy zagranicznego, zostały zaliczone do okresów pracy w Polsce? Czy zagraniczne dokumenty, które przedstawia się pracodawcy należy tłumaczyć? O to i kilka innych kwestii, dotyczących uznania okresów pracy za granicą, zapytaliśmy Piotra Kalbrona, Okręgowego Inspektora Pracy w Katowicach.

  • Zastrzeżenie numeru PESEL. Dlaczego warto?
    Każdego dnia cyberprzestępcy próbują wykraść dane osobowe, aby zrobić z nich niecny użytek. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie informacji, dzięki którym przestępcy mogą np. wziąć kredyt lub wyrobić kopię karty SIM w imieniu okradzionej osoby. Jedną z możliwości zwiększenia bezpieczeństwa swoich danych jest opcja zastrzeżenia numeru PESEL. Na czym to polega? Co wato wiedzieć o tej usłudze? Odpowiadamy.

  • Stwórz CV i zdobądź pracę marzeń
    Jednym z najważniejszych dokumentów potrzebnych w procesie rekrutacji jest CV. Dlatego warto przyłożyć się do jego stworzenia. Zielona Linia, która wspiera osoby poszukujące pracy, udostępniła narzędzie, ułatwiające przygotowanie profesjonalnego CV. Zachęcamy do skorzystania z „Kreatora CV”!