

Poland. Business Adventure Poland. Business Adventure to nowy program stypendialny, organizowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych przy współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu. Na czym dokładnie polega?

Dlaczego wracają? Motywacje Polaków reemigrantów W ostatnich latach coraz częściej słyszymy o Polakach, którzy po długim pobycie za granicą decydują się na powrót do ojczyzny. Choć emigracja przez dekady była szansą na lepsze życie, edukację czy pracę, coraz więcej rodaków podejmuje decyzję o reemigracji. Co skłania ich do powrotu? Motywacje te bywają różnorodne, a ich analiza pozwala lepiej zrozumieć zjawisko reemigracji w Polsce.

Orzeczenie o niepełnosprawności w Polsce Jedną z kwestii poruszanych przez Polaków wracających do kraju są uprawnienia wynikające ze statusu osoby z niepełnosprawnością w miejscu dotychczasowego zamieszkania. Czy zagraniczne stopnie niepełnosprawności są uznawane w Polsce? Jak można uzyskać taki status w RP? Odpowiadamy.

Jak radzić sobie ze stresem w środowisku pracy? Stres w miejscu pracy jest powszechnym zjawiskiem, które dotyka pracowników na różnych stanowiskach. Może wynikać z presji czasu, dużej odpowiedzialności, konfliktów interpersonalnych czy obawy przed niepowodzeniem. Warto wiedzieć, jak skutecznie radzić sobie z tym wyzwaniem, aby nie tylko utrzymać dobre samopoczucie, ale także zwiększyć efektywność i satysfakcję z pracy.

Polskie nazwy geograficzne (i nie tylko) w różnych częściach świata Góra Kościuszki, Most Pułaskiego, Pustynia Strzeleckiego. Są miejsca i budowle, których nazwy brzmią swojsko, pomimo tego, że nie znajdują się w Polsce. Jest ich całkiem sporo. Oto kilka przykładów nazw, które w różnych miejscach świata przypominają o Polsce i Polakach.

Przywóz towarów pochodzenia roślinnego do UE Osoby, które z podróży do krajów trzecich chcą przywieźć towary pochodzenia roślinnego, np. owoce, warzywa, powinny wiedzieć, że w Unii Europejskiej obowiązują zasady fitosanitarne. Które produkty można wwozić, a których nie? Co warto wiedzieć o przywozie towarów pochodzenia roślinnego spoza UE przez osoby prywatne na własny użytek?



Powrót z emigracji. Jak namówić dziecko do mówienia po polsku? Praktyczne porady. Powrót do ojczyzny po dłuższym pobycie za granicą to dla wielu rodzin czas ekscytacji, ale również licznych wyzwań. Jednym z nich jest przystosowanie dziecka do nowej rzeczywistości, a w szczególności do posługiwania się językiem polskim na co dzień. Dzieci wychowane za granicą, często uczęszczające do szkół, gdzie posługują się innym językiem niż w domu, mogą przez to nie być przyzwyczajone do mówienia w języku polskim, mimo że często go rozumieją. Poniżej kilka sprawdzonych metod, które pomogą rodzicom ułatwić dziecku ten proces.

Przekraczanie granicy Polski przez dzieci urodzone za granicą, których rodzic jest polskim obywatelem Zdarza się, że obywatele polscy, mieszkający na stałe za granicą, których dzieci mają obywatelstwo także innego kraju, chcą przyjechać do Polski (przekroczyć granicę RP) z dziećmi. Czy w związku z tym, dzieci powinny mieć polski paszport lub dowód osobisty? Czy wystarczy im dokument podróży wydany przez inny kraj, którego są obywatelami? Odpowiadamy.

Program „Aktywny Rodzic”. Które wsparcie cieszy się największą popularnością? Od początku października 2024 r. rodzice dzieci między 12. a 35. miesiącem życia mogą składać wnioski o dofinansowanie opieki nad pociechami, po to, by móc lepiej realizować obowiązki zawodowe. Program „Aktywny Rodzic”, bo o nim mowa, składa się z trzech rodzajów świadczeń: „aktywnie w żłobku”, „aktywni rodzice w pracy” i „aktywnie w domu”. Które z nich cieszy się największą popularnością? Przedstawiamy pierwsze statystyki z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Powrót do Polski po latach. Jak pomóc dziecku w adaptacji do nowej rzeczywistości? Powrót do Polski po wielu latach spędzonych za granicą to ogromne wyzwanie, zarówno dla dorosłych, jak i ich dzieci. Dla najmłodszych może to być w szczególności trudne, zwłaszcza jeśli większość swojego życia spędziły w innym kraju, uczęszczając do zagranicznych szkół, mając przyjaciół z różnych kultur i posługując się obcym językiem. Proces adaptacji dziecka do nowej rzeczywistości w Polsce wymaga starannego przygotowania oraz wsparcia ze strony rodziców i otoczenia. Kluczowe znaczenie mają tutaj nie tylko aspekty emocjonalne, ale także praktyczne, takie jak nauka języka, akceptacja różnic kulturowych czy przystosowanie się do nowego systemu edukacyjnego.

„Aktywny rodzic” – wniosek można złożyć przez mZUS Program „Aktywny rodzic” rusza już 1 października 2024 r. Aby ułatwić beneficjentom skorzystanie ze świadczeń, ZUS umożliwił składanie wniosków elektronicznie, za pomocą aplikacji mZUS. Dzięki temu, w dowolnym czasie, bez konieczności osobistej wizyty w placówce, każdy zainteresowany może zdalnie ubiegać się o przysługujące mu wsparcie.

„Aktywny rodzic”, czyli nowe wsparcie z ZUS Już w październiku 2024 r. wystartuje nowy program wspierający rodziców, którzy chcą lepiej godzić aktywność zawodową z opieką nad dziećmi do trzeciego roku życia. Opiekunowie będą mogli skorzystać z jednego z trzech świadczeń. Jakich? W jakiej wysokości? Co jeszcze warto wiedzieć o programie „Aktywny rodzic”? Odpowiadamy.



Strasburg: dyżur paszportowy 14 kwietnia 2025 r. w Strasburgu będzie miał miejsce dyżur paszportowy. Rezerwacja spotkania odbywa się w systemie e-Konsulat.

Dyżur konsularny w Splicie 12 kwietnia 2025 r. w godzinach 10:30-13:00 w Konsulacie Honorowym RP w Splicie odbędzie się dyżur konsularny w sprawach paszportowych. Wizytę należy umówić kontaktując się pod numer telefonu lub poprzez e-mail do wydziału konsularnego w Zagrzebiu.

Nabór w konkursie na wsparcie dla środowisk polonijnych Minister Spraw Zagranicznych ogłosił konkurs „Wsparcie środowisk polonijnych w obszarze aktywizacji postaw obywatelskich”. Oferty należy złożyć do 23 kwietnia (najpóźniej do godz. 16:00).

Remont Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu W okresie kwiecień-listopad 2025 r. trwać będzie modernizacja budynku Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dot. obsługi w placówce w tym okresie.

12. Edycja Programu Polsko-Węgierskiej Współpracy Pozarządowej Ambasada RP w Budapeszcie zachęca do składania wniosków na dofinansowanie projektów wzmacniających dialog między społeczeństwami Polski i Węgier.

Dyżur paszportowy w Winnipeg (MB) 4 kwietnia 2025 r. o godz. 9:00 w systemie e-Konsulat uruchomione zostaną zapisy na dyżur paszportowy w Winnipeg, zaplanowany na 12 kwietnia 2025 r.
