Transfer rent i emerytur
Informacje zgodne ze stanem prawnym na dzień: 2024-10-31
Transfer rent i emerytur
Emerytury i renty uzyskane w państwie członkowskim Unii Europejskiej, państwie członkowskim Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) oraz Wielkiej Brytanii mogą być transferowane do naszego nowego miejsca zamieszkania w innym państwie członkowskim.
Zagraniczne instytucje ubezpieczeniowe państw członkowskich UE/EFTA oraz Wielkiej Brytanii, a także instytucje państw, z którymi Polska zawarła umowy o zabezpieczeniu społecznym, przekazują emerytury i renty przysługujące z tych instytucji osobom zamieszkałym w Polsce bezpośrednio na rachunki bankowe lub w formie czeków bankierskich bądź drogą pocztową w formie międzynarodowych przekazów pocztowych.
Więcej informacji
Szczegółowe informacje dotyczące formy wypłaty emerytur i rent przez zagraniczne instytucje ubezpieczeniowe państw członkowskich, w tym informacje dotyczące ewentualnego ponoszenia kosztów związanych z transferem świadczeń, możemy uzyskać w zagranicznych instytucjach ubezpieczeniowych wypłacających te świadczenia.
Jeżeli chcemy, aby nasze świadczenia emerytalne lub rentowe, do których jesteśmy uprawnieni w innym państwie członkowskim UE/EFTA lub państwie umownym były transferowane do Polski, powinniśmy złożyć wniosek o transfer we właściwej instytucji zagranicznej lub w ZUS, który przekaże nasz wniosek o transfer do właściwej instytucji zagranicznej.
W przypadku gdy zamieszkujemy w Polsce i jesteśmy uprawnieni do świadczenia z instytucji państwa, z którym Polska nie ma podpisanej umowy o zabezpieczeniu społecznym, świadczenia te mogą być wypłacane wyłącznie na zasadach określonych przepisami prawa obowiązującego w tym państwie. Prawo w niektórych państwach nie przewiduje możliwości transferu emerytur i rent za granicę. Mogą w nich obowiązywać przepisy, zgodnie z którymi emerytury i renty są wypłacane na rachunki bankowe wyłącznie w tych państwach albo też wypłata świadczenia zostaje zawieszona w związku z wyjazdem uprawnionej osoby za granicę.
Państwa, z którymi Polska zawarła bilateralne umowy o zabezpieczeniu społecznym (tzw. państwa umowne):
- Australia,
- Kanada,
- Korea Południowa,
- Macedonia,
- USA,
- Ukraina,
- kraje b. Jugosławii (Bośnia i Hercegowina, Serbia i Czarnogóra),
- Mołdawia,
- Quebec,
- Mongolia,
- Izrael,
- Turcja,
- Białoruś.
Podstawa prawna:
1. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz.Urz. UE L 200, 7/06/2004 Celex nr: 32004R0883)
2. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 987/2009 z 16 września 2009 r. dotyczące wykonywania rozporządzenia (WE) nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz.Urz. UE L 284, 30/10/2009 Celex nr: 32009R0987)
Aktualizacja: Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.
Więcej informacji