Назад

Wybrane instrumenty wsparcia skierowane do powracających do Polski

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2025-05-05

W ostatnich latach państwo polskie podjęło szereg inicjatyw, mających skłonić do powrotu do Polski. Z jakich rozwiązań i ułatwień mogą skorzystać wracający do ojczyzny? Przypominamy.

 

Podejście do zjawiska reemigracji zaczyna odgrywać coraz ważniejszą rolę w polityce naszego państwa. Trudno ująć w jednym katalogu wszystkie rozwiązania, z których mogą skorzystać powracający. Ważnym jest jednak, aby byli oni świadomi tego, gdzie mogą szukać niezbędnych informacji. Dlatego tym ważniejszy jest fakt, że w przyjętej niedawno przez rząd RP strategii współpracy z Polonią i Polakami za granicą jednym z priorytetów jest realizacja polityki powrotowej. Poniżej przedstawiamy niektóre rozwiązania skierowane do osób, które wróciły lub chcą wrócić do Polski.

 

Polskie Powroty NAWA

Program „Polskie Powroty NAWA” skierowany jest do wyróżniających się polskich naukowców, pracujących naukowo za granicą. Umożliwia on powrót do Polski i podjęcie zatrudnienia w polskich uczelniach, instytutach naukowych lub badawczych.

Dofinansowanie ze strony Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej obejmuje m.in. koszty przesiedlenia naukowca, wynagrodzenie jego, członków grupy projektowej i osoby zapraszającej. W zależności od dorobku zawodowego, naukowiec może liczyć na dofinansowanie od 1 263 200 zł (na projekty trwające od 24 do 36 miesięcy) do 2 397 600 zł (na projekty trwające od 36 do 48 miesięcy), jak i na grant startowy – do 200 lub 400 tysięcy złotych.

Więcej szczegółów na stronie programu.

 

Program im. gen. Władysława Andersa

To inicjatywa, której celem jest zachęcanie młodzieży polonijnej do podejmowania studiów na polskich uczelniach, w trybie stacjonarnym i w języku polskim. O udział w programie mogą ubiegać się osoby posiadające Kartę Polaka lub polskie obywatelstwo oraz obywatelstwo innego kraju i które odbywały cały proces kształcenia w szkole średniej poza granicami Polski.

Program zapewnia comiesięczne stypendium, a udział w studiach może być poprzedzony rocznym kursem przygotowawczym. Ma on na celu pogłębienie znajomości języka polskiego oraz wiedzy w obranym przez kandydata kierunku studiów.

Więcej na temat programu.

 

Ulga na powrót

Jedno z najpopularniejszych rozwiązań skierowanych do reemigrantów. Ulga umożliwia osobom, które przeprowadziły się do Polski po 31 grudnia 2021 roku zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych przychodów do wysokości 85 528 złotych. Z ulgi można korzystać przez cztery następujące po sobie lata.

Przeczytaj więcej na ten temat w naszym serwisie.

 

Wsparcie w edukacji dzieci

Rodziny wracające z emigracji mogą liczyć także na możliwość kontynuacji nauki dzieci w polskim systemie oświaty. Adaptacja w nowym środowisku nie zawsze jest łatwa, zwłaszcza w przypadku najmłodszych. Aby stała się ona prostsza, przewidziano szereg rozwiązań, w tym:

Dodatkowo, dzieci uczęszczające do szkół czy przedszkoli są objęte wsparciem psychologiczno-pedagogicznym.

 

Mienie przesiedleńcze

Planujesz zmianę kraju zamieszkania, ale nie chcesz pozostawiać swojego dorobku osobistego? Dzięki prawu unijnemu można skorzystać ze zwolnienia z opłat celnych. Należy jednak pamiętać, że, aby było to możliwe, należy udowodnić co najmniej sześciomiesięczny okres użytkowania danych dóbr lub co najmniej dwunastomiesięczny, nieprzerwany pobyt poza Unią Europejską. O tym, jakie jeszcze obowiązki należy spełnić, dowiecie się z lektury naszych artykułów: Mienie przesiedlenia oraz Mienie przesiedlenia w granicach UE.

 

Polityka rodzinna

Osoby wracające do Polski, podobnie jak reszta obywateli, może korzystać z instrumentów skierowanych do rodzin z dziećmi. Wśród nich są m.in. 800+, zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka, Dobry Start, świadczenie rodzicielskie czy program „Aktywny rodzic”. Warto także pamiętać, że rozliczając się z podatków, rodziny z dziećmi mają prawo do skorzystania z ulgi na dzieci oraz dla rodzin 4+.

Rodziny z co najmniej trójką dzieci mogą korzystać także z Karty Dużej Rodziny, która zapewnia zniżki i dodatkowe uprawnienia w instytucjach publicznych i u podmiotów prywatnych.

 

Karta Polaka

Karta Polaka jest wydawana cudzoziemcom, którzy wykażą swój związek z narodem polskim. Jej posiadacze mogą ubiegać się o zezwolenie na pobyt stały bez konieczności zamieszkiwania w Polsce przez co najmniej 5 lat. Jakie dokładnie uprawnienia przysługują osobom, które posiadają Kartę Polaka opisaliśmy tutaj.

 

Uznawanie kwalifikacji nabytych za granicą

Przeprowadzasz się i planujesz pracę w zawodzie regulowanym? Dzięki obowiązującym przepisom, uznawanie kwalifikacji zawodowych nabytych w innych krajach Unii Europejskiej, EOG i Szwajcarii nie jest procesem skomplikowanym. O tym, jak tego dokonać, przeczytacie w tym miejscu.

 

Adam Utko (Powroty.gov.pl)