Formalności przed - Wielka Brytania Formalności przed - Wielka Brytania

Назад

W jaki sposób mogę skorzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej podczas mojego tymczasowego pobytu w Polsce?

Mieszkam i pracuję w Wielkiej Brytanii. Chciałbym na kilka tygodni przyjechać do Polski. Co muszę zrobić, aby móc skorzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej podczas mojego pobytu?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 r.

Jeśli w Wielkiej Brytanii ma Pan prawo do świadczeń opieki zdrowotnej to wystarczy, że przed wyjazdem do Polski postara się Pan o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ, ang. EHIC) w NHS. Wystawienie Karty nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami.

Osobom posiadającym EKUZ przysługują świadczenia zdrowotne we wszystkich państwach objętych działaniem Karty, a więc również w Polsce. Zakres opieki medycznej i zasady jej udzielania zawsze regulują przepisy prawa kraju, w którym są świadczone. Pacjenci posiadający EKUZ traktowani są więc tak, jakby byli ubezpieczeni w danym kraju.

Trzeba tylko pamiętać, żż bezpłatny dostęp doświadczeń medycznych na podstawie tej karty jest ograniczony czasowo (kwestie te reguluje system brytyjski) i obejmuje tylko te świadczenia, które wynikają z konieczności udzielenia natychmiastowej pomocy lekarskiej.

W celu skorzystania z zaplanowanych świadczeń w innym kraju niż kraj, w którym jesteśmy ubezpieczeni, konieczne jest uzyskanie dokumentu przenośnego S2.

Więcej informacji o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego, dokumencie przenośnym S1 oraz dokumencie przenośnym S2 znajdzie Pan na stronie NFZ.
 

Szczegółowe informacje o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego i zasadach dostępu do polskiej służby zdrowia znajdzie Pan w naszym Poradniku w dziale Zdrowie.


Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.