Powrót

Opodatkowanie dochodów z pracy w Niemczech i zwrot podatku

Informacje zgodne ze stanem prawnym na dzień: 2021-02-15

Opodatkowanie dochodów z pracy
w Niemczech i zwrot podatku

Jeżeli legalnie pracowałeś w Niemczech, a pracodawca odprowadzał za Ciebie zaliczki na podatek, przysługuje Ci zwrot nadpłaty podatku. O zwrot podatku możesz ubiegać się do czterech lat.

Czas oczekiwania na zwrot, licząc od chwili wysłania zeznania podatkowego do chwili otrzymania pieniędzy na konto, wynosi minimum sześć miesięcy. Zależy to przede wszystkim od urzędu finansowego (praktycznie nie istnieje ustawowy termin, w którym urząd musi wydać decyzję).

Warto wiedzieć
Żeby rozliczyć się w niemieckim urzędem z nadpłaconego podatku, musisz przedstawić takie dokumenty, jak:

  • karta podatkowa (Lohnsteuerkarte), która jest wydawana przez pracodawcę,
  • zaświadczenie podatkowe (Besondere Lohnsteuerbescheinigung) lub Abrechnung – są one wydawane przez pracodawcę,
  • kopia paszportu lub dowodu osobistego.

Od 01.01.2013 dotychczasową papierową Lohnsteuerkarte, która była wydawana pracownikom przez pracodawców na koniec roku lub po zakończeniu stosunku pracy zastąpiła elektroniczna karta podatkowa.

Ponadto konieczne jest wypełnienie niemieckich formularzy podatkowych. Przydatne są również kopie paszportu (wiz), zameldowania w Niemczech, pozwoleń na pracę, zaświadczenie o stanie rodzinnym oraz niekiedy inne dokumenty służące do uwiarygodnienia okresu pobytu w Niemczech, przebiegu zatrudnienia i należnych ulg podatkowych.

Bardzo często (zwłaszcza gdy nie byłeś zatrudniony w Niemczech przez cały rok podatkowy) niemieckie urzędy finansowe żądają zaświadczeń o dochodach uzyskanych w tym samym roku w Polsce. Takie zaświadczenie musi być potwierdzone przez polski urząd skarbowy.

Wysokość zwrotu podatku zależy przede wszystkim od wysokości zarobków. Im więcej zarabiałeś, tym wyższe zaliczki podatkowe były odprowadzane do urzędu finansowego.

Wysokość odprowadzonego podatku możesz obliczyć samodzielnie, sumując kwoty Lohnsteuer, Solidaritätszuschlag i Kirchensteuer wykazane na karcie lub w zaświadczeniu podatkowym.

 

Aktualizacja: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.