Powrót

Meldunek

Informacje zgodne ze stanem prawnym na dzień: 2023-10-11

Meldunek 

Przed wyjazdem z Niemiec wymelduj się z dotychczasowego miejsca pobytu, rozważ też złożenie na poczcie zlecenia przekazywania korespondencji pod Twój nowy adres.


 
W Niemczech należy zameldować się we właściwym urzędzie meldunkowym w ciągu 7 lub 14 dni od przyjazdu. Nie można wskazać jednej nazwy takiego urzędu, ponieważ w każdym z krajów związkowych kompetencje urzędów określają przepisy poszczególnych systemów krajowych (np. Burgeramt, Ordnungsamt, Einwohnermeldeamt).

Jeżeli zmieniasz miejsce zamieszkania, powiadom urząd meldunkowy i inne urzędy. Nie pozwól, aby ważna urzędowa korespondencja była doręczana na adres, pod którym nie przebywasz.

Warto wiedzieć

Na poczcie niemieckiej możesz za opłatą kilkunastu euro ustanowić zlecenie przekazywania korespondencji na nowy adres zamieszkania lub pobytu.

 

Aktualizacja: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Wydział Konsularny i Polonii Ambasady RP w Berlinie


Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.