Powrót

Likwidacja bądź zrzeczenie się numeru PPS

Informacje zgodne ze stanem prawnym na dzień: 2021-02-25

Likwidacja bądź zrzeczenie się numeru PPS

Jedna z najpopularniejszych plotek pojawiających się wśród polskich imigrantów w Irlandii dotyczy możliwości likwidacji bądź zrzeczenia się numeru PPS (numeru ubezpieczenia społecznego, który pozwala na uzyskanie zasiłku i innych świadczeń) w zamian za pieniądze. To nieprawdziwa informacja.

Warto wiedzieć

Numer PPS (Personal Public Service Number – PPS No) jest niepowtarzalnym numerem nadawanym osobom zamieszkałym na terenie Irlandii, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie dostępu do świadczeń pomocy społecznej, instytucji państwowych i informacji w Irlandii. Instytucje irlandzkie używają numeru PPS do identyfikacji osób starających się o świadczenia w Department of Employment Affairs and Social Protection, rozliczających się z podatków w Revenue czy starających się o pomoc medyczną poprzez Health Service Executive (HSE).

Nie ma jakichkolwiek prawnych możliwości likwidacji lub wykreślenia z rejestru numeru PPS, a tym bardziej żadnego funduszu, z którego Republika Irlandii mogłaby wypłacać świadczenia za zrzeczenie się PPS.

Wbrew powtarzanej plotce nie ma też prawnej możliwości wymuszania deklaracji o braku chęci powrotu do Irlandii w przyszłości. Nie ma też możliwości uzyskania jakiegokolwiek zwrotu podatków zapłaconych w przeszłości poza nadpłaconym podatkiem o którym piszemy w dziale „Podatki”.

Aktualizacja: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.