Przeprowadzka Przeprowadzka

Powrót

Jakimi dokumentami można potwierdzić nieprzerwany 12-miesięczny pobyt za granicą w celu uzyskania zwolnienia z cła?

Planuje powrót do Polski z rodziną po 15 latach pobytu w USA. Rozumiem, ze przy przewozie mienia przesiedleńczego należy przedstawić dokument świadczący że przebywało się za granicą przez 12 miesięcy. Polski konsulat nie wydaje już takich zaświadczeń. Jaki dokument mogę przedstawić, żeby udowodnić mój pobyt za granicą?

Informacje zgodne ze stanem prawnym na dzień: 2020-09-11 (akt. 18.10.2021 r.)

Dokumenty potwierdzające nieprzerwany 12-miesięczny pobyt poza bgranicami UE to mi.in: umowa o pracę zawarta na wspomniany okres, zaświadczenie z urzędu skarbowego o opłacaniu podatków przez min. rok, umowa najmu mieszkania czy comiesięczne rachunki telefoniczne/inne media opłacane przez nieprzerwany okres 12 miesięcy.


Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.