Powrót

Podatki

Informacje zgodne ze stanem prawnym na dzień: 2023-09-29

Powrót do Polski po okresie pobytu i pracy za granicą wiąże się z koniecznością uregulowania spraw z zagranicznym urzędem skarbowym. Jeśli opuszczamy kraj dotychczasowego pobytu w trakcie trwania roku podatkowego, powinniśmy pamiętać o rozliczeniu podatkowym.

Należy skontaktować się z urzędem skarbowym RSK (www.rsk.is), by otrzymać informację czy możemy się rozliczyć przed wyjazdem, czy też w standardowym terminie rozliczeniowym. W Islandii rozliczenia podatkowego można dokonać za pośrednictwem strony internetowej oraz elektronicznego podpisu (www.skattur.is) lub bezpośrednio w islandzkim Urzędzie Podatkowym (Ríkisskattstjóri).

W zależności od określonej sytuacji rozliczyć można się tydzień przed wyjazdem za pośrednictwem druku 1.13 (dostępne wersje w języku polski, angielskim i hiszpańskim) lub po zakończeniu całego roku dochodowego.

W Islandii rozliczenia podatkowego można dokonać za pośrednictwem Internetu (posiadając odpowiedni kod) lub bezpośrednio w islandzkim Urzędu Podatkowym (Ríkisskattstjóri).

Warto nie zamykać konta bankowego do czasu, gdy rozliczenia podatkowe będą gotowe. W innym wypadku, może być problem z uregulowaniem rachunku lub ze zwrotem.

 

Aktualizacja: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ambasada RP w Reykjavíku

Formalności przed powrotem z Irlandii


Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.