Powrót

Mieszkanie

Informacje zgodne ze stanem prawnym na dzień: 2023-09-29

Planując wyjazd z kraju, gdzie do tej pory mieszkaliśmy, należy uporać się z kwestiami mieszkaniowymi. Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić w umowie, na podstawie której wynajmowaliśmy mieszkanie, na jakich warunkach można ją wypowiedzieć.

Jeżeli właściciel pobrał od nas depozyt, a w czasie korzystania z mieszkania nie nastąpiła poważna awaria ani nic nie zostało w nim zniszczone, możemy liczyć na odzyskanie wpłaconych pieniędzy w całości.

W związku z opuszczeniem dotychczasowego miejsca zamieszkania, konieczne jest także uregulowanie wszystkich rachunków. Musimy też zadbać o rozwiązanie umów z firmami, będącymi dostawcami różnych mediów (woda, ogrzewanie, gaz, prąd). Najlepiej skontaktować się z dostawcą mediów i ustalić w jaki sposób zgłosić san liczników w dniu przeprowadzki (często można to zrobić za pośrednictwem strony internetowej danego dostawcy) jest to konieczne, aby zakończyć umowę i do otrzymania rachunku końcowego, który zostanie wysłany na podany przez nas adres kontaktowy lub na stronę banku internetowego. 

 

Wymeldowanie

Jedną z najważniejszych czynności przed powrotem do kraju jest powiadomienie Þjóðskrá Íslands o tym fakcie.

Wymeldowania z prowadzonych przez Þjóðskrá Íslands rejestrów może dokonać na kilka sposobów:

  1. Poprzez rejestracje zmiany miejsca zamieszkania za pomocą stronie internetowej: https://www.skra.is/english/e-delivery/change-of-address/ Aby wyrejestrować się w ten sposób konieczne jest uwierzytelnienie poprzez Íslykill  lub certyfikat elektroniczny.

Należy pamiętać że wyjeżdżając z Republiki Islandii w miejscu przeznaczonym na wpisanie nowego adresu wystarczy wpisać nazwę kraju do którego osoba powraca. Nie jest konieczne wpisywanie dokładnego nowego adresu zamieszkania.

  1. Można także wypełnić formularz A-255 (Change of address), podpisać go a następnie przesłać skanem na e-mail Þjóðskrá Íslands, dołączając do formularza kopię paszportu. Zmiana adresu powinna zająć kilka dni roboczych.
  2. Stawiając się osobiście z ważnym dokumentem tożsamości w siedzibie Þjóðskrá Íslands.

 

Aktualizacja: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ambasada RP w Reykjavíku

Formalności przed powrotem z Irlandi


Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.