Powrót

Inne formy poszukiwania pracy

Informacja zgodna ze stanem prawnym na dzień: 2023-11-16

Jeśli pracujesz za granicą, ale myślisz o powrocie do kraju, nie rezygnuj z innych niż Internet form poszukiwania pracy.

Oprócz przeglądania i zamieszczania ogłoszeń pamiętaj o rodzinie, znajomych, bierz udział w targach pracy, a także zamieszczaj swoje ogłoszenia i sam wyszukuj interesujących cię pracodawców. Aktywność w tej dziedzinie i bezpośredni kontakt z potencjalnym pracodawcą zwiększą twoje szanse na znalezienie interesującego zajęcia.

Warto wiedzieć

Warto zacząć szukać zatrudnienia, pracując jeszcze za granicą. Poinformuj rodzinę, znajomych i przyjaciół, że rozważasz powrót do kraju i w związku z tym szukasz interesujących cię ofert oraz nowego zajęcia. Staraj się wykorzystać każdą okazję, by informować, jakiego rodzaju pracy szukasz, jakie masz doświadczenie i przygotowanie zawodowe. Pamiętaj, że większość ofert w ogóle nie pojawia się w prasie czy Internecie, a pracodawcy często preferują zatrudnianie osób poleconych.

 

Prasa, telewizja

Przeglądaj gazety, ogłoszenia w Internecie, oglądaj telewizję – może trafisz na informację, że interesująca Cię firma otwiera nowy oddział w Twoim mieście albo wdraża nowe technologie. Spróbuj zgłosić się tam sam, zanim jeszcze pojawią się ogłoszenia o wolnych miejscach pracy. Napisz też własne ogłoszenie zawierające informacje o twoim doświadczeniu, wykształceniu i rodzaju pracy, jaka cię interesuje. Zamieść je w lokalnej prasie, serwisie informacyjnym lub wyślij bezpośrednio do działu kadr firmy, która Cię interesuje.

 

Agencje pracy

Sprawdź jakie agencje pośrednictwa pracy działają w twoim mieście i odezwij się do nich. Dodaj CV do ich bazy, ale też określ, jaka praca byłaby dla Ciebie najbardziej odpowiednia. Pamiętaj, że ta forma poszukiwania pracy jest bezpłatna – to pracodawcy płacą za pozyskanie odpowiednich pracowników. Tu też możesz uzyskać więcej informacji na temat lokalnego rynku pracy.

 

Baza największych agencji pośrednictwa pracy

Poniżej zamieszczamy linki do stron internetowych agencji pośrednictwa pracy. Jeżeli mają Państwo propozycje rozszerzenia naszej bazy, zachęcamy do przesyłania linków, które możemy dodać.

 

Targi pracy

Jeśli masz okazję, wybierz się na targi pracy – pracodawcy coraz częściej prezentują się za granicą, zachęcają mieszkańców swoich regionów do powrotu, prezentują możliwości, jakie pojawiły się w różnych miastach, nie tylko w tych największych. Robią to również doradcy EURES, wyjeżdżając do krajów EOG w celu prezentacji ofert pracy.

Warto wiedzieć

Podczas targów masz szansę zostawić swoje CV bezpośrednio u pracodawcy, porozmawiać z osobami już tam zatrudnionymi, dowiedzieć się, jaka atmosfera panuje w danej firmie, jakie są plany rozwoju. Takie informacje pomogą ci podjąć decyzję, czy chcesz wiązać swoją zawodową przyszłość z danym przedsiębiorstwem.

Informacje po targach pracy zagranicą zazwyczaj ukazują się w lokalnej prasie, pismach oraz portalach polonijnych, a także na stronach urzędów miast.

Dla przykładu targi organizują różnego typu organizacje polonijne, np. British Polish Chamber of Commerce.

Jeśli chcesz, byśmy dodali informację o targach za granicą – skontaktuj się z nami.

Nowatorskim sposobem poszukiwania pracy na odległość jest udział w wirtualnych targach pracy organizowanych przez znane portale poświęcone pracy. Podczas takich targów firmy oferują wirtualną wycieczkę po swoich siedzibach, a w rolach przewodników występują pracownicy działów HR. Na kandydatów czekają prezentacje, porady dotyczące rekrutacji, wypowiedzi pracowników, filmy pokazujące specyfikę pracy i działalność wybranych firm oraz wirtualne czaty z pracodawcami. Można także przeglądać tzw. pokoje tematyczne (każdy pokój poświęcony jest odrębnej branży) oraz sortować oferty i prezentacje pracodawców według regionów. Biletem wstępu jest dostęp do Internetu.

Taka forma prezentacji firm z pewnością ułatwi ci orientację na lokalnym rynku pracy, pozwoli ci także poznać największych pracodawców i ich oferty pracy w twoim regionie.

 

Targi pracy

Targi pracy są organizowane przez szereg instytucji, organizacji czy prywatnych firm. Są jednym ze sposobów na znalezienie zatrudnienia, a dla pracodawców okazją do prezentacji własnej firmy oraz oferty jaką posiada. Poniżej znajdują sie linki do niektórych z nich.

Nie zapominaj też o tablicach ogłoszeń w urzędach pracy, na stronach internetowych urzędów czy w lokalnych gazetach – im więcej będziesz wiedzieć na temat warunków pracy w miejscowości, w której chcesz znaleźć pracę, tym łatwiej będzie ci ją zdobyć.


Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.