Back

Jak uzyskać świadectwo pracy w Niemczech? Pracodawca nie chce mi go wydać.

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 r. (Polska Rada Społeczna)

Pracodawca ma obowiązek wystawić świadectwo pracy. Powodów dlaczego tego nie robi może być wiele, począwszy od zwykłego braku czasu, niepewności co do treści i formy owego świadectwa, niewiedzy na temat zakresu obowiązków pracownika itp.

Jeżeli pracobiorca rozstał się z pracodawcą w pokojowych warunkach, najlepiej byłoby osobiście poprosić o wydanie świadectwa. Jeżeli to nie pomoże, należy upomnieć się pisemnie, przynajmniej 2 razy.
Jeżeli po raz kolejny nie odniesiemy sukcesu, można skontaktować się ze Związkami Zawodowymi na terenie danego miasta (DGB Deutsche Gewerkschaftsbund ), pismo ponaglające, napisane przez DGB, powinno przynieść rezultaty, na koniec zostaje skierowanie sprawy do adwokata lub złożenie skargi do sądu pracy (Arbeitsgericht).

Na terenie Berlina można kontaktować się z Panią Moniką Fijarczyk, numer telefonu 0049 (30) 5130 192 79 lub mail fijarczyk@berlin.arbeitundleben.de. 

 


Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.