Inne rodzaje wsparcia dla rodzin z dziećmi
Informacje zgodne ze stanem prawnym na dzień: 2024-08-29
Rodzina znajduje się w centrum polityki społecznej rządu, dlatego podejmowane jest szereg działań wspierających polskie rodziny.
Są to m. in. następujące programy:
- Program „Dobry Start” - 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny, przyznawanych bez względu na dochód rodziny
- Program Maluch+ wspierający rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 - żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów.
- Karta Dużej Rodziny - system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin 3+.
- Program "Za życiem", który ma na celu udzielenie wsparcia kobietom w ciąży i ich rodzinom, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet w ciąży powikłanej, w sytuacji niepowodzeń położniczych, a także dzieci, u których zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą ich życiu, powstałe w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.
- Fundusz alimentacyjny - świadczenia z funduszu alimentacyjnego należą się osobie uprawnionej do alimentów od rodzica na podstawie tytułu wykonawczego, pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, jeśli ich egzekucja okazała się bezskuteczna.
- Opieka nad dzieckiem w wieku do lat 3
- Aktywny Rodzic - Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka „Aktywny Rodzic” wprowadza 3 nowe świadczenia dla rodziców wychowujących małe dzieci. Są to: świadczenie „aktywni rodzice w pracy”, świadczenie „aktywnie w żłobku”, świadczenie „aktywnie w domu”. Wnioski o nowe świadczenia będzie można składać do ZUS od 1 października 2024 r.
Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.