

Jak przygotować się do urlopu za granicą? Lato to tradycyjnie czas odpoczynku i wakacyjnych wyjazdów. Wielu z nas spędzi je poza Polską. O czym należy pamiętać planując zagraniczną podróż?

Dodatek pielęgnacyjny z ZUS. Co warto wiedzieć? Dodatek pielęgnacyjny to świadczenie pieniężne wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Komu? Jakie warunki trzeba spełnić, by go otrzymać? Odpowiadamy.

Orzeczenie o niepełnosprawności w Polsce Jedną z kwestii poruszanych przez Polaków wracających do kraju są uprawnienia wynikające ze statusu osoby z niepełnosprawnością w miejscu dotychczasowego zamieszkania. Czy zagraniczne stopnie niepełnosprawności są uznawane w Polsce? Jak można uzyskać taki status w RP? Odpowiadamy.

Strategia współpracy z Polonią i Polakami za granicą Na początku kwietnia 2025 r. rząd przyjął strategię współpracy z Polonią i Polakami za granicą w latach 2025-2030. Czym jest ten dokument i jakie priorytety polityki polonijnej rządu zawiera? Co się zmieni w tym zakresie?

SOLVIT – wsparcie dla emigrantów w Unii Europejskiej Wielu emigrantów napotyka na biurokratyczne przeszkody podczas życia i pracy w innym kraju Unii Europejskiej. Problemy z uznawaniem kwalifikacji, rejestracją pojazdu czy prawem do świadczeń socjalnych mogą być frustrujące. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi SOLVIT – unijna sieć rozwiązywania problemów, która wspiera obywateli oraz przedsiębiorstwa w egzekwowaniu swoich praw wynikających z prawa unijnego.

Polonia Camp 2025 Światowe Spotkanie Młodzieży Polonijnej – Polonia Camp 2025. To pełna nazwa projektu, który odbędzie się w Warszawie w dniach 17-20 lipca 2025 roku. Jakie są jego założenia i kto będzie mógł wziąć w nim udział?



Ostatni dzień na złożenie wniosku o 800 plus, aby nie stracić żadnej wypłaty Świadczenie 800 plus cieszy się ogromną popularnością. Warto jednak pamiętać, że, aby otrzymać wszystkie dostępne transze „wychowaczego”, należy złożyć wniosek w odpowiednim terminie. Jeżeli się tego nie zrobi na czas, pieniądze przepadną. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o terminowym składaniu wniosków. Dziś (30 czerwca) ostatni moment.

Nauka języka polskiego po powrocie z zagranicy – jak wesprzeć swoje dziecko w tym procesie Coraz więcej polskich rodzin decyduje się na powrót do kraju po latach spędzonych za granicą. Dla dorosłych to często powrót do znanych realiów, ale dla dzieci – zwłaszcza tych, które większość życia spędziły poza Polską – to zupełnie nowe wyzwanie. Jednym z największych jest nauka języka polskiego na poziomie umożliwiającym swobodne funkcjonowanie w szkole i życiu codziennym. Jak jako rodzic możesz wspierać swoje dziecko w tym procesie?

Uzyskiwanie stopnia niepełnosprawności przez dziecko w Polsce W naszym niedawnym artykule opisaliśmy, jak przebiega proces uzyskiwania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności w Polsce w przypadku osób po 16 roku życia. Jeżeli chodzi o młodsze osoby procedura jest podobna, jednak są w niej pewne różnice. Co więc należy wiedzieć?

Polska edukacja za granicą. Oto jedna z możliwości Różne są powody emigracji. Poszukiwanie lepszej pracy, nauka języka, chęć zmiany, ciekawość świata to tylko niektóre z nich. I chociaż wyjazd za granicę i osiedlenie się w innym kraju nigdy nie były tak proste jak teraz, wciąż problemem pozostaje polska edukacja za granicą. Jest to oczywiście problem rodziców, którzy chcą, by ich dzieci uczyły się języka ojczystego i poznawały polską kulturę, tradycję. Rozwiązaniem może być nauka w polskiej szkole w trybie online. Oto garść przydatnych informacji.

Powrót z emigracji. Jak namówić dziecko do mówienia po polsku? Praktyczne porady. Powrót do ojczyzny po dłuższym pobycie za granicą to dla wielu rodzin czas ekscytacji, ale również licznych wyzwań. Jednym z nich jest przystosowanie dziecka do nowej rzeczywistości, a w szczególności do posługiwania się językiem polskim na co dzień. Dzieci wychowane za granicą, często uczęszczające do szkół, gdzie posługują się innym językiem niż w domu, mogą przez to nie być przyzwyczajone do mówienia w języku polskim, mimo że często go rozumieją. Poniżej kilka sprawdzonych metod, które pomogą rodzicom ułatwić dziecku ten proces.

Przekraczanie granicy Polski przez dzieci urodzone za granicą, których rodzic jest polskim obywatelem Zdarza się, że obywatele polscy, mieszkający na stałe za granicą, których dzieci mają obywatelstwo także innego kraju, chcą przyjechać do Polski (przekroczyć granicę RP) z dziećmi. Czy w związku z tym, dzieci powinny mieć polski paszport lub dowód osobisty? Czy wystarczy im dokument podróży wydany przez inny kraj, którego są obywatelami? Odpowiadamy.



KAS: Poradnik turystyczny 2025 Planując wypoczynek wakacyjny albo długi weekend poza granicami kraju warto zapoznać się z poradnikiem turystycznym KAS. KAS przypomina w nim o czym trzeba pamiętać, żeby bezpiecznie i komfortowo wypocząć.

Wakacyjny dyżur konsula w Nesebyrze W dniach 10-12.07.2025 r. odbędzie się dyżur konsularny w siedzibie Konsulatu Honorowego RP w Nesebyrze. Na dyżur należy umówić się telefonicznie lub poprzez e-mail.

Konkurs na dyrektora Szkoły Polskiej w Tunisie Jeszcze tylko dziś (09.07.2025) do godz. 16:00 czasu polskiego można przesyłać aplikacje na stanowisko dyrektora Szkoły Polskiej w Tunisie.

Konkurs na dyrektorów Szkół Polskich w Grecji Jeszcze tylko dziś (09.07.2025) do godz. 16:00 czasu polskiego można przesyłać aplikacje w konkursach na stanowisko dyrektorów Szkół Polskich w Chania i Heraklionie.

Informacje dla podróżujących między Tajlandią a Kambodżą Na przejściach granicznych między Tajlandią a Kambodżą wprowadzono tymczasowe ograniczenia w godzinach otwarcia oraz kategoriach osób uprawnionych do przekraczania granicy. MSZ zaleca podróżującym do Kambodży zachowanie szczególnej ostrożności.

Meksyk: zmiana opłat konsularnych Referat ds. Konsularnych i Polonii Ambasady RP w Meksyku informuje, że z dniem 1 lipca 2025 roku zmianie uległy opłaty konsularne (np. za wydanie paszportu lub wizy).
