• Odmowa wydania dowodu osobistego lub paszportu
    Dokumentami potwierdzającymi polskie obywatelstwo są dowód osobisty bądź paszport. Czy polski obywatel może spotkać się z odmową ich wydania? Odpowiedź brzmi: „tak”. W jakich sytuacjach może to nastąpić? Jakie przyczyny mogą zadecydować o nieprzyjęciu wniosków o wydanie tych dokumentów? Odpowiadamy.

  • Cudzoziemiec, małżonek polskiego obywatela – czy nabywa obywatelstwo po zawarciu małżeństwa?
    Zgodnie z ustawą o obywatelstwie polskim, zawarcie związku małżeńskiego przez obywatela polskiego z osobą niebędącą polskim obywatelem nie powoduje zmian w obywatelstwie małżonków. Nie ma tu znaczenia kraj, z którego pochodzi cudzoziemiec. Czy ma on jednak możliwość uzyskania polskiego obywatelstwa? Odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca.

  • Zawarcie małżeństwa i zmiana nazwiska. Czy należy wymienić dokumenty?
    Zawarcie małżeństwa to wyjątkowy moment w życiu, który oprócz romantycznych aspektów, niesie za sobą dopełnienie wielu formalności. Jednym z ważnych kroków po ślubie jest aktualizacja dokumentów, aby odzwierciedlały one aktualny stan cywilny. W niniejszym artykule omówimy, które dokumenty warto lub trzeba wymienić po zawarciu małżeństwa.

  • Irlandia – zaświadczenie o odprowadzonych składkach
    Zaświadczenie o odprowadzonych składkach w Irlandii (Contribution Statement) to podsumowanie historii ubezpieczenia społecznego zależnego od wynagrodzeń (Pay Related Social Insurance). Zawiera ono szczegółowe informacje na temat liczby składek PRSI odprowadzonych do końca ostatniego roku podatkowego oraz liczby otrzymanych kredytów, np. z tytułu otrzymywanych w danym roku świadczeń.

  • O kulturze rozmowy
    Rozmowa, jako najpopularniejszy rodzaj komunikacji, może przybierać różne formy. Inaczej konwersujemy z bliskimi, inaczej z kolegami w pracy, a inaczej z przełożonymi. Jeszcze inaczej z nieznajomymi czy osobami, które właśnie poznaliśmy. Na formę rozmowy wpływ mają również okoliczności. Dialog przy rodzinnym stole różni się bardzo od tego na oficjalnym spotkaniu w pracy. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą nam niemal w każdej sytuacji odbyć dobrą rozmowę. Nawet, gdy mówimy o poglądach. Oto klucz do miłej pogawędki.

  • Wesołego Alleluja, czyli Wielkanoc 2024
    Wielkanoc w 2024 r. jest szczególna z kilku powodów. Oprócz tego, że dla katolików jest to tradycyjnie najważniejsze święto, w tym roku wypada ono dość wcześnie, bo jeszcze w marcu. Ponadto w Wielkanoc nastąpi zmiana czasu (zegarki przestawiamy w nocy z 30 na 31 marca). Zaś 1 kwietnia, czyli w drugi dzień Świąt, spotkają się tradycyjnie wielkanocny śmigus-dyngus z niewielkanocnym prima aprilis. Zapraszamy do lektury tekstu, w którym omawiamy najważniejsze zwyczaje wiosennego Święta. Nie pominęliśmy również prima aprilis.

  • Rozmowa o dwujęzyczności [WYWIAD]
    „Dwujęzyczność daje możliwość lepszego startu w życiu zawodowym i akademickim. Pozwala na równorzędne zanurzenie się w dwie kultury (nie tylko kultury języka), poszerza możliwości intelektualne i emocjonalne człowieka” – mówi Jolanta Grochala, która od ponad 17 lat uczy języka angielskiego. Większość tego czasu uczyła dwujęzyczne dzieci i młodzież w Wielkiej Brytanii. W naszej rozmowie poruszyliśmy m.in. tematy związane z dwujęzycznością i polskim systemem edukacji. Porozmawialiśmy też o problemach, z którymi zmagają się rodzice i dzieci wracający do Polski i polskiej szkoły. Zachęcamy do lektury.

  • Jak uzyskać PESEL dla małoletnich urodzonych i mieszkających za granicą?
    Numer PESEL to symbol numeryczny, jednoznacznie identyfikujący osobę fizyczną. Numer zawiera datę urodzenia, numer porządkowy, oznaczenie płci i liczbę kontrolną. Osobie, której dane są gromadzone w rejestrze PESEL nadaje się numer identyfikacyjny Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności — numer ten w skrócie nazywamy numerem PESEL.

  • Przekraczanie granicy Polski przez dzieci urodzone za granicą, których rodzic jest polskim obywatelem
    Zdarza się, że obywatele polscy, mieszkający na stałe za granicą, których dzieci mają obywatelstwo także innego kraju, chcą przyjechać do Polski (przekroczyć granicę RP) z dziećmi. Czy w związku z tym, dzieci powinny mieć polski paszport lub dowód osobisty? Czy wystarczy im dokument podróży wydany przez inny kraj, którego są obywatelami? Odpowiadamy.

  • Chore dziecko w Niemczech i zasiłek chorobowy (Kinderkrankengeld) – podstawowe informacje
    Ile dni zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy w związku z chorobą dziecka przysługuje pracującym rodzicom w Niemczech? Czy wszyscy pracownicy mają prawo do zasiłku za okres choroby dziecka? Jakie obowiązki ma w tym czasie pracownik i pracodawca? Odpowiadamy.

  • Legitymacje szkolne dla uczniów i nauczycieli polonijnych
    Uzyskanie legitymacji dla uczniów i nauczycieli polonijnych umożliwia ustawa dotycząca uprawnień do zniżek dla dzieci i młodzieży uczących się języka polskiego i zdobywających wiedzę o Polsce poza granicami kraju, która weszła w życie w kwietniu 2017 r.

  • Zgoda na paszport on-line
    Do wyrobienia paszportu dla dziecka wymagana jest zgoda obojga rodziców. Można ją wyrazić m.in. poprzez e-usługę „Wyraź zgodę na wydanie paszportu”. Jak to zrobić? Jak inaczej można wyrazić taką zgodę? Odpowiadamy.

  • VII Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki Opole 2024
    Organizatorzy VII Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki "Opole 2024" ogłaszają z dniem 15.04.br rozpoczęcie oficjalnego naboru uczestników do udziału w tegorocznej edycji tego wielkiego, artystycznego wydarzenia polonijnego. Szczegóły w regulaminie tegorocznego festiwalu.

  • Hiszpania - Centrum Informacji Konsularnej
    Od 15 kwietnia 2024 r. możesz zasięgnąć sprawdzonych informacji konsularnych pod hiszpańskim numerem telefonu Centrum Informacji Konsularnej Departamentu Konsularnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych: +34 919 546 000 (kontakt na numer hiszpański, telefonujący nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów).

  • Sobota paszportowa w Konsulacie Generalnym RP w Manchesterze
    W sobotę, 20 kwietnia br., w Konsulacie Generalnym RP w Manchesterze odbędzie się dodatkowy dyżur paszportowy.

  • Zapisy na zajęcia przygotowujące do egzaminu Leaving Certificate 2026 z języka polskiego prowadzone przez PPLI
    Ruszyły zapisy na bezpłatne zajęcia sobotnie przygotowujące do egzaminu Leaving Certificate 2026 z języka polskiego.

  • Dyżur paszportowy w Winnipeg (MB) - kwiecień 2024 r.
    Od 9 kwietnia 2024 r. uruchomione zostają zapisy na dyżur paszportowy w Winnipeg, MB wyłącznie za pośrednictwem strony http://www.e-konsulat.gov.pl (wybór kraju: Kanada, placówka: Toronto, sprawy paszportowe - dyżur konsularny - Winnipeg).

  • Kredyt mieszkaniowy #naStart na ścieżce legislacyjnej
    Nowy kredyt mieszkaniowy #naStart zastąpi bezpieczny kredyt 2% i rodzinny kredyt mieszkaniowy, łącząc w sobie finansowe wsparcie w formie dopłat do rat. Wyższa pomoc będzie kierowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Od dziś projekt odpowiedniej ustawy, która jest elementem szerokiej strategii rozwoju mieszkalnictwa realizowanej przez rząd, jest w uzgodnieniach międzyresortowych i konsultacjach publicznych.