Powrót

Zmiana przedszkola po przeprowadzce

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2022-04-04

Zmiana miejsca zamieszkania i związana z tym przeprowadzka do innego kraju to najczęstszy powód zmiany przedszkola dziecka. Jak pomóc mu zmniejszyć stres wywołany zmianą placówki? Jak zapisać je do nowego przedszkola w trakcie roku szkolnego? Odpowiadamy.

 

Kończy ci się kontrakt za granicą lub zwyczajnie masz potrzebę powrotu do kraju ojczystego? Jeśli posiadasz dziecko w wieku przedszkolnym, zmiana miejsca zamieszkania niesie za sobą również potrzebę zmiany przedszkola dla twojego dziecka. Taka zmiana może być ogromnym stresem dla twojej pociechy. Przygotuj malucha na taki czas właściwie. Najważniejsze, żebyś odpowiednio wcześniej poinformowała go o przeprowadzce. Rozmawiaj z nim o przeniesieniu do innego przedszkola, opowiadaj o nowej placówce w sposób pozytywny, wzbudź w dziecku zainteresowanie nowym miejscem. Jeśli to możliwe zaplanuj przeprowadzkę na okres wakacji, aby dziecko mogło rozpocząć nowy rok od września razem ze wszystkimi dziećmi. Będzie mu wtedy łatwiej zaaklimatyzować się w nowym miejscu. Łatwiej wejść do nowej grupy, gdy wszystkie dzieci są sobie obce niż w trakcie roku szkolnego, do grupy dzieci, które już miedzy sobą nawiązały więzi koleżeńskie. Daj mu czas na oswojenie się z tą myślą, wytłumacz dlaczego to konieczne. Podejmuj temat zawsze, gdy widzisz, że dziecko tego potrzebuje, nie pozostawiaj go samego z niepokojem. To co nieznane i niezrozumiałe, wzbudza największy lęk.

Przed przeprowadzką zadbaj o to, aby dziecko pożegnało się ze starymi kolegami. Poinformuj stosunkowo wcześniej nauczycielki grupy, aby miały czas na przygotowanie uroczystego pożegnania.  

 

Zapisanie dziecka do przedszkola

 

Rekrutacja do przedszkoli w Polsce rozpoczyna się 24 lutego. Możliwość złożenia wniosku o przyjęcie do przedszkola trwa do 10 marca do godz. 15.00. Postępowanie rekrutujące uzupełniające jest przeprowadzane w dniach od 30 maja 2022 r. do 6 czerwca 2022 r. do godz. 15.00. Jeśli chcesz zapisać swoją pociechę do placówki w trakcie roku szkolnego, należy zwrócić się bezpośrednio do dyrektora. O przyjęciu decyduje dyrektor. Porozmawiaj o swojej sytuacji oraz uzasadnij prośbę. Może się okazać, że w danej placówce nie ma miejsca i trzeba szukać dalej. Przedszkola nie mają obowiązku zachowywania rezerwy miejsc na takie przypadki. Jeżeli dyrektor uzna, że istnieje szansa na przyjęcie dziecka, wówczas należy zrobić kolejny krok, czyli napisać pisemny wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola.

Wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola można złożyć w formie papierowej bezpośrednio w przedszkolu oraz elektronicznie przez Internet. Druk wniosku można dostać w przedszkolu, urzędzie miasta lub gminy. Przedszkole w pierwszej kolejności przyjmuje dzieci ze swojej gminy. Jeśli chcesz zapisać dziecko w innej gminie lub mieście niż mieszkasz, twoja pociecha może zostać przyjęta, jeśli po zakończeniu rekrutacji zostaną wolne miejsca. Dowiedz się w wybranym przedszkolu, czy są jeszcze wolne miejsca lub kiedy będzie rekrutacja uzupełniająca. Zasada ta dotyczy też oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz publicznych punktów przedszkolnych i publicznych zespołów wychowania przedszkolnego.

W rekrutacjach do przedszkoli, w pierwszej kolejności dostają się dzieci:

  • z rodziny wielodzietnej,
  • z niepełnosprawnością,
  • których rodzice albo rodzeństwo są osobami z niepełnosprawnością,
  • których wychowuje tylko jeden z rodziców.

Ponadto każda gmina może ustalić dodatkowe kryteria, które mogą wynikać z lokalnych potrzeb społecznych.

Jeśli okaże się, że nie ma wolnych miejsc w przedszkolach publicznych, możesz zapisać dziecko do przedszkola prywatnego. Taki pobyt dziecka wiąże się jednak z dodatkową opłatą. Wysokość wpisowego określa indywidualnie przedszkole. Niektóre placówki prowadzą rekrutację przez cały rok szkolny, a inne w określonym czasie. Sprawdź wcześniej terminy naboru w wybranym przedszkolu. Podstawą do przyjęcia dziecka jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego.

 

Justyna Krasowska (Powroty.gov.pl)

Źródło:

https://www.gov.pl/web/gov/zapisz-dziecko-do-przedszkola
https://www.tatento.pl/a/739/przeniesienie-dziecka-do-innego-przedszkola
https://www.dziennikprawny.pl/pl/a/jak-przeniesc-dziecko-do-innego-przedszkola-w-trakcie-roku-szkolnego

https://mamotoja.pl/zmiana-przedszkola,dziecko-w-przedszkolu-artykul,4783,r1p1.html

https://www.razdwatrzymy.edu.pl/blog/jak-wyglada-rekrutacja-do-przedszkoli-niepublicznych