Powrót

Wróć z POWERem!

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-11-04

Małopolska pomaga młodym ludziom decydującym się na powrót z zagranicy w znalezieniu pracy, dofinansowania do szkoleń, czy też w zdobyciu nowych umiejętności. Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie realizuje w całym regionie projekt „Wróć z POWERem!”. Każdy uczestnik otrzymuje pomoc doradcy zawodowego oraz konsultanta, który wspiera go w różnych sprawach: od załatwiania spraw w urzędach po tłumaczenie dokumentów i pomoc prawną.

Już pierwsi mieszkańcy z powiatu brzeskiego, krakowskiego, limanowskiego, myślenickiego, olkuskiego, proszowickiego, tarnowskiego, wadowickiego, wielickiego oraz miasta Kraków i Tarnów skorzystali z pomocy jaką oferuje projekt.

- Małopolska wspiera młode osoby w wejściu na rynek pracy, także te, które w pewnym momencie zdecydowały o wyjeździe za pracą za granicę. Dziś zachęcamy do powrotów i oferujemy konkretną pomoc w zaplanowaniu swojego życia, zarówno zawodowego, jak i rodzinnego w naszym regionie – informuje Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa małopolskiego.

 

Projekt „Wróć z POWERem!” finansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego. Ruszył w czerwcu tego roku i potrwa jeszcze dwa lata. Kierowany jest do osób przed trzydziestką. Kolejne kryterium to minimum półroczny pobyt za granicą. Następna kwestia to data powrotu. Jeśli ktoś już pracuje, ale chce rozwijać się w innym kierunku, może skorzystać z oferty przez pół roku od powrotu do Polski. Jeśli nie pracuje, to przez rok.

- Pomysł na projekt powstał dzięki sygnałom od młodych ludzi, ich rodziców i znajomych. Zwracali oni uwagę, że powracający z zagranicy często w pierwszym momencie czują się zagubieni. Projekt ma ich wspierać w pierwszych miesiącach po powrocie do kraju. Każdy uczestnik dostaje osobistego konsultanta, który pomaga mu załatwić szereg spraw związanych ze znalezieniem pracy w Polsce - wyjaśnia Jan Gąsienica-Walczak, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

Konsultant pomaga od początku do końca udziału w projekcie. Dzięki niemu klient nie czuje się zagubiony, może porozmawiać o swoich wątpliwościach i pomysłach, poprosić o pomoc. Uczestnicy projektu spotykają się też z doradcą zawodowym, który podpowiada, w którym kierunku warto się rozwijać i wspólnie ustalają plan zawodowy.

Udział w projekcie pozwala także na skorzystanie z dofinansowania do szkoleń. Wojewódzki Urząd Pracy przygotował dla uczestników m.in. bezpłatne porady prawne i podatkowe, tłumaczenia dokumentów z zagranicy oraz warsztaty kreatywne.

Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, budżetu państwa oraz wkładu własnego.

Więcej o projekcie „Wróć z POWERem!” można dowiedzieć się na stronie www.pociagdokariery.pl/powroty, pod numerami telefonów 515 995 474 i 500 573 931 lub pisząc na adres powroty@wup-krakow.pl.

 

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie

 


Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.