Powrót

Wracać czy nie wracać – dylematy emigrantów

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2015-01-16

Decyzja o powrocie do kraju, gdy już życie w obcym kraju jest w miarę ułożone, wydaje się o wiele trudniejsza niż ta o wyjeździe. Należy zastanowić się nad wieloma kwestiami, rozważyć kilka scenariuszy, uporać się z dopadającymi wątpliwościami i obawami. Często skutki decyzji, którą podejmiemy, nie będą dotyczyły jedynie nas – ale również współmałżonka czy partnera oraz dzieci.

Najczęstszym powodem, dla którego Polacy emigrują, jest chęć poprawienia swojej sytuacji materialnej, ale nie tylko. Wciąż istnieje przekonanie, że edukacja ukończona za granicą zwiększa nasze szanse na rynku pracy. Poza tym często powoduje nami zwykła ciekawość, chęć przekonania się jak wygląda życie w innym kraju, chęć poznawania nowych ludzi – obywateli innych krajów, ich zwyczajów i kultury. Chcemy nowych przygód, wyzwań.

Polska rozwija się w szalonym tempie – chcę tam być

A dlaczego Polacy wracają? Co nakłania emigrantów do podjęcia tej trudnej decyzji? Znaczenie może mieć aktualna sytuacja na rynku pracy kraju emigracji, nastawienie rdzennych mieszkańców wobec emigrantów, chęć połączenia z rodziną oraz bliskimi, chęć wychowania dzieci w ojczyźnie. Według opracowania przygotowanego przez Ośrodek Badań nad Migracjami pt. „Poakcesyjne powroty Polaków” jako czynnik zachęcający do powrotu wymieniano najczęściej rozwój gospodarczy Polski, ankietowani zwracali też uwagę na możliwość wykorzystania w Polsce doświadczenia zawodowego zdobytego za granicą.

Wracając, część z emigrantów próbuje ocenić swoje szanse na polskim rynku pracy – od tego uzależniają podjęcie ostatecznej decyzji o powrocie. Emigranci – osoby chcące podjąć działalność gospodarczą w Polsce,  mają do zaoferowania świeże i innowacyjne pomysły – bagaż, który zabierają ze sobą z pracy za granicą. Zachęca ich również świadomość, że koszty życia w Polsce są niższe, stąd przekonanie, że standard ich życia w Polsce będzie na wyższym poziomie niż w drogich miastach europejskich.

Ojczyzna – tylko tu jestem u siebie

Wydaje się jednak, że nadal głównym czynnikiem, który ciągnie Polaków z powrotem do ojczyzny, jest poczucie, że jedynie w Polsce są u siebie, tu jest ich dom. Tutaj bez problemu będą mogli porozumieć się w kryzysowych sytuacjach w urzędach, szpitalach i wszędzie tam,  gdzie możliwość posługiwania się ojczystym językiem ma duże znaczenie.

Niezależnie od tego, co powoduje, że emigrant decyduje się na powrót do swojego kraju,  ważne, żeby rozważył wszystkie argumenty za i przeciw, przygotował się szczegółowo od strony formalnej, zebrał niezbędną dokumentację.

Szok powrotowy – czy uda mi się przezwyciężyć trudności w adaptacji?

Stopień trudności powtórnej integracji zależy od tego, jak długo trwała emigracyjna przygoda. Jednak dla większości emigrantów pierwsze dni lub tygodnie po powrocie bywają bardzo ciężkie – szok powrotowy dotyczy ogromnego odsetka reemigrantów. Zaradzić temu mogą spotkania z bliskimi – rodziną i przyjaciółmi, uczestnictwo w grupach zrzeszających osoby, które wróciły z emigracji – nikt tak dobrze nie zrozumie przez co przechodzisz jak osoba, która boryka się z podobnymi problemami. Te osoby, którym nie uda się przezwyciężyć depresji po powrocie, często ponownie wyjeżdżają. I tak trwać to może w nieskończoność  - w kraju tęsknią do życia, które wiedli za granicą, a na emigracji doskwiera im tęsknota za ojczyzną.

Agnieszka Juźwiuk (Powroty.gov.pl)

 

Źródło:

http://www.migracje.uw.edu.pl/publ/1367/


Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.