Powrót

Sylwester – kto najwcześniej, a kto najpóźniej wita Nowy Rok?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2021-12-27

10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1… PÓŁNOC! Słychać strzelające korki szampanów, ludzie składają sobie życzenia, panuje radosna atmosfera, każdy się uśmiecha i cieszy z nadejścia kolejnego roku. Jest to moment symboliczny, dający nadzieję na nowy, lepszy czas w nadchodzących miesiącach. Gdy w Polsce wybija północ, wielu mieszkańców Ziemi ma ceremonię przywitania Nowego Roku już dawno za sobą. Inni natomiast, dopiero myślą w co się ubrać, by szałowo wypaść w kluczowym momencie. Kto zatem najwcześniej, a kto najpóźniej wita Nowy Rok?

Jedni mieszkańcy Ziemi budzą się po udanej nocy sylwestrowej, inni są w trakcie powitania Nowego Roku, a jeszcze inni dopiero szykują się do wyjścia na imprezę. Wszystkiemu winne są… strefy czasowe. Mamy ich na Ziemi aż 38, co powoduje, że mieszkańcy naszej planety o tak różnych porach witają Nowy Rok.

 

Kto najwcześniej otwiera szampana?

 

Pierwsze sekundy Nowego Roku najwcześniej witają mieszkańcy Kiribati (Line Islands), wysp położonych na Oceanie Spokojnym w strefie czasowej UTC+14:00. W ich skład wchodzi m.in. Wyspa Bożego Narodzenia – największa wyspa koralowa na Pacyfiku. Na Kiribati (Line Islands) północ wybija o 11.00 polskiego czasu 31 grudnia.

Godzinę później Nowy Rok witają mieszkańcy Kiribati (Wyspy Feniks), Tonga i Samoa (UTC+13:00).

Kwadrans po nich szampana otwierają osoby zamieszkujące Wyspy Chatham, należące do Nowej Zelandii (UTC+12:45) oraz 45 minut później mieszkańcy Fidżi, Kiribati (Wyspy Gilberta), Nauru, Rosji* (daleki wschód), Tuvalu, Wake, Wallis i Futuna, Wyspy Marshalla oraz reszty Nowej Zelandii (UTC+12:00).

Jako że terytorium Australii obejmuje kilka stref czasowych, mieszkańcy tego kraju witają Nowy Rok o różnych porach. Najwcześniej życzenia noworoczne składają sobie mieszkańcy Lord Howe (UTC+10:30), niewielkiej wyspy wulkanicznej na Morzu Tasmana (Ocean Spokojny), położonej około 600 km na wschód od Australii. Najpóźniej Nowy Rok witają Australijczycy z Australii Zachodniej (UTC+08:00).

Gdy w Polsce jest dopiero godzina 16.00 31 grudnia, szampany otwierają m.in. Japończycy i Koreańczycy (UTC+09:00).

W największym pod względem ludności kraju świata, Chinach, Nowy Rok wita się 7 godzin wcześniej niż w Polsce. W Indiach (drugim co do ilości mieszkańców kraju świata, UTC+05:30) różnica ta wynosi 4,5 godziny.

Godzinę przed nami szampany otwierają m.in. Egipcjanie, Izraelczycy, Bułgarzy, Grecy, Finowie, Ukraińcy, Litwini i Łotysze (UTC+02:00).

Polskę obejmuje strefa czasowa UTC+01:00. Nowy Rok witamy więc razem z większością mieszkańców Unii Europejskiej, a ponadto m.in. z mieszkańcami Algierii, Tunezji, Kamerunu, Konga, Nigerii.

 

Kto świętuje po Polakach?

 

Gdy w Polsce przywitamy już Nowy Rok do otwarcia szampanów szykują się – godzinę po nas - m.in. Anglicy, Szkoci, Walijczycy, Irlandczycy, Portugalczycy, Islandczycy, Senegalczycy. Te kraje leżą w strefie czasowej UTC±00:00. 

Mieszkańcy największych brazylijskich miast, m.in. Rio de Janeiro, Sao Paulo oraz m.in. Argentyńczycy i Urugwajczycy (UTC-03:00) witają Nowy Rok 4 godziny po Polakach.

Dwie godziny później (o 6 rano polskiego czasu 1 stycznia) odgłosy szampanów będzie słychać m.in. w Nowym Jorku i innych miastach na Wschodnim Wybrzeżu USA, na Kubie, Jamajce i Kolumbii. 

Na Zachodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, a więc w takich miastach, jak Los Angeles czy San Francisco Nowy Rok wita się 9 godzin później niż w Polsce. Jeszcze później (10 godzin później niż w Polsce) szampana otwierają mieszkańcy Alaski.

Gdy w Polsce na dobre trwa już śniadanie noworoczne, mieszkańcy tak odległych zakątków kuli ziemskiej, jak Honolulu (Hawaje, USA) dopiero witają Nowy Rok (o 11.00 polskiego czasu 1 stycznia, UTC-10:00). Jeszcze później, o 12 polskiego czasu 1 stycznia, szampany otwierają m.in. mieszkańcy Pago Pago (stolicy Samoa Amerykańskiego, UTC-11:00). I w tej strefie czasowej kończy się huczne witanie Nowego Roku. Bo chociaż jest jeszcze jedna strefa, UTC-12:00, to obejmuje ona dwie niezamieszkane wyspy należące do USA (terytoria nieinkorporowane): Baker Island (wyspa stanowi Rezerwat Dzikiej Przyrody Wyspy Baker) i Howland Island (ciekawostka: Amelia Earhart zaginęła w locie na tę wyspę, gdzie miała tankować paliwo w swojej podróży dookoła świata).

 

Północ 31 grudnia / 1 stycznia to moment symboliczny i tak warto go traktować. Bo chociaż w różnych częściach świata chwila ta wypada w innym czasie, najważniejsze są dobre intencje, szczere życzenia, szampańska zabawa w gronie rodziny i przyjaciół oraz nadzieja, że kolejne miesiące będą lepsze od mijających.

 

*Rosja jest rekordzistką jeżeli chodzi o strefy czasowe w jednym przyległym regionie. Jej terytorium obejmuje 10 takich stref. Ogólnie 11 (Obwód kaliningradzki nie jest przyległym regionem).

 

Wojciech Napora, Powroty.gov.pl

 


Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.