Powrót

Powrót do Polski z „anglikiem” - tego musisz dopilnować!

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-09-17

Kupiłeś w Anglii auto z kierownicą po prawej stronie i teraz, wracając z emigracji, chciałbyś zabrać je ze sobą do Polski? Oto, jak Twój samochód powinien zostać zmodyfikowany.

Od niespełna trzech lat możliwa jest w Polsce rejestracja aut sprowadzonych z Wielkiej Brytanii. Dopuszczona została rejestracja aut z kierownicą po prawej stronie, ale jednocześnie w nowych przepisach zostały zawarte wymogi względem dostosowania takich pojazdów do ruchu prawostronnego.

Zmiany, których musisz dokonać przed rejestracją

W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 13 lipca 2015 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia znajdziesz listę modyfikacji, jakie są konieczne, by „anglik” mógł być bez problemu zarejestrowany w Polsce.

Warto pamiętać, że nowe przepisy dotyczą tylko i wyłącznie pojazdów zarejestrowanych wcześniej na terenie jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej.

Światła

Po pierwsze: reflektory świateł mijania dostosowane do ruchu prawostronnego. Oznacza to, że przednie reflektory powinny być asymetryczne i oświetlać drogę po prawej stronie na większą odległość niż po lewej stronie.

Pamiętaj również o przeniesieniu światła przeciwmgłowego tylnego, które zgodnie z przepisami powinno znajdować się po lewej stronie.

Lusterka

Kolejną wymaganą zmianą jest ta dotycząca lusterek – lusterko zewnętrzne (lewe wsteczne) musi umożliwiać obserwację obszaru po lewej stronie pojazdu pod kątem zapewnienia kierowcy minimalnego wymaganego pola widzenia w lusterku zewnętrznym (lewym wstecznym).

Prędkościomierz

Ostatnim punktem na liście jest prędkościomierz. Musi być umieszczony w polu widzenia kierowcy i wyskalowany w km/h albo jednocześnie w km/h i mph oraz wyposażony w drogomierz.

Gdy już dokonasz tych czterech modyfikacji konstrukcji swojego pojazdu, udaj się na stację diagnostyczną w celu potwierdzenia, że auto spełnia wymogi zawarte w przepisach i można się nim bezpiecznie poruszać w ruchu prawostronnym. Zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu jest, w przypadku aut przywożonych z Wielkiej Brytanii, jednym z dokumentów wymaganych do rejestracji pojazdu.

Agnieszka Juźwiuk, Powroty.gov.pl

 

Źródła:

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia

https://www.autofakty.pl/rejestracja/rejestracja-auta-z-anglii/