Powrót

Miejsce, które warto odwiedzić przed powrotem do Polski

Zmieniające się warunki gospodarcze mają duży wpływ na trendy migracyjne wśród Polaków. Po okresie wzmożonej emigracji część rodaków zastanawia się nad powrotem.

Specjalnie dla nich powstał internetowy portal „Powroty”. To użyteczne źródło wiedzy i praktycznych informacji dla każdego, kto rozważa powrót do kraju.

Przeprowadzka do innego państwa, nawet jeśli jest nim kraj pochodzenia, zawsze jest źródłem stresu i niepokoju. W jednym momencie niemal we wszystkich obszarach życia zachodzą poważne zmiany, a nowe środowisko jest mniejszą lub większą niewiadomą. Sprawdźmy, jaką pomoc dla Polaków wracających do kraju oferuje portal powroty.gov.pl, który prowadzi Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia „Zielona Linia”.

Praktyczny Powrotnik

Najważniejszą częścią serwisu są praktyczne informacje zebrane w dziale „Powrotnik”. To bogate źródło wiedzy obejmujące najróżniejsze aspekty planowanego powrotu. Wiele miejsca poświęcono tam formalnościom, z którymi należy się zmierzyć zarówno przed powrotem, jak i po powrocie. Informacje podzielone są na sekcje dotyczące poszczególnych krajów, w których obecnie mieszkają czytelnicy oraz ze względu na temat. Dzięki temu rodzina z Wielkiej Brytanii, Irlandii lub USA w łatwy sposób dotrze do wartościowej wiedzy na temat m.in. podatków, świadczeń społecznych i zdrowotnych w kontekście przeprowadzki z obecnego miejsca pobytu. Rodacy przebywający w krajach mniej popularnych wśród Polonii mogą korzystać z informacji w dziale ogólnym.

Jednak „Powrotnik” to dużo więcej niż tylko zbiór wiedzy o formalnościach. Można tam znaleźć wyczerpujące informacje na temat samej przeprowadzki, pracy w Polsce, procedur dotyczących otwierania działalności gospodarczej, podatków, zdrowia i świadczeń społecznych. Autorzy portalu przybliżają uwarunkowania prawne i procedury dotyczące wszystkich najważniejszych aspektów funkcjonowania w Polsce. Dotyczy to także kwestii rodzinnych (jak małżeństwo z cudzoziemcem, legalizacja pobytu, obywatelstwo dziecka, rozwód itd.) oraz finansów osobistych. To kompletny przewodnik po życiu w Polsce, uzupełniony o poradnik psychologiczny, w którym omówiono m.in. kwestię szoku kulturowego, jego przebiegu i następstw.

Wiedza prosto od ekspertów

Portal powroty.gov.pl zawiera - opisany wyżej - pełen merytorycznej wiedzy „Powrotnik” oraz listę najczęściej zadawanych pytań, wraz z odpowiedziami. Użytkownicy, którzy byliby zainteresowani jeszcze bardziej szczegółową wiedzą, mogą zadać pytanie za pośrednictwem formularza elektronicznego. Zespół redakcyjny, korzystając ze wsparcia ekspertów z administracji rządowej i samorządowej, w ciągu 14 dni udziela odpowiedzi, która trafia bezpośrednio do skrzynki e-mailowej pytającego.

Przed zadaniem pytania warto zapoznać się z zawartością działu „Pytania i odpowiedzi”. Informacje podzielono tam na działy odpowiadające sekcjom „Powrotnika”, więc wyszukanie odpowiedniej kwestii nie będzie problemem, a może nam zaoszczędzić sporo czasu.

Wieści z kraju

Dla osób, które nie śledzą wiadomości z kraju, przygotowano dział poświęcony doniesieniom medialnym. Są to przede wszystkim artykuły dotyczące praktycznych kwestii związanych z tematyką portalu. Czytelnik znajdzie wśród nich, na przykład teksty dotyczące konsekwencji brexitu oraz najnowsze informacje o warunkach, na jakich zostanie on przeprowadzony. W momencie rozpoczynania przygotowań do powrotu taka wiedza może być na wagę złota. Z pewnością na jej podstawie podjęcie najbardziej korzystnej w danym momencie decyzji będzie łatwiejsze.

Powroty w mediach społecznościowych

Osoby, które najchętniej szukają potrzebnych im informacji na Facebooku, powinny już dziś polubić profil Powrotów. To tam redakcja portalu publikuje materiały, które mogą zainteresować Polaków mieszkających na emigracji – nie tylko te dotyczące formalności związanych z powrotem.

Natomiast dla tych, którzy wiedzę najchętniej czerpią z materiałów wideo, tworzony jest kanał Powrotów na YouTubie. To tam regularnie publikowane są filmy, w których redaktorki portalu tłumaczą wszystkie formalne zawiłości, na które mogą się natknąć osoby powracające z emigracji.

Najpierw „Powroty” - potem powrót

Portal Powroty to prawdziwy niezbędnik oraz skarbnica wiedzy dla Polaków zastanawiających się nad powrotem do kraju. Zawiera rzetelne i sprawdzone informacje, a możliwość zadania pytania ekspertowi sprawia, że nawet osoby w nietypowej sytuacji mogą za jego pośrednictwem otrzymać niezbędne informacje. Na pewno warto się uważnie zapoznać z udostępnioną w nim wiedzą i dopiero wtedy, po nabyciu niezbędnej wiedzy o formalnościach i ewentualnych problemach, podjąć ostateczną decyzję o przeprowadzce. Do tego właśnie służy portal powroty.gov.pl.