Powrót

Dzieci lecą pierwszą klasą

Jak wspierać dziecko w sytuacji migracji i przeprowadzki? Wskazówki dla dorosłych.

Zapraszamy do zapoznania się z publikacją przygotowaną przez Fundację na Rzecz Różnorodności Społecznej (FRS). Autorką broszury jest Anna Jurek - psycholożka międzykulturowa, która na co dzień wspiera rodziny z Polski w adaptacji kulturowej w Wielkiej Brytanii. 

„Zmiana  miejsca  zamieszkania  –  a  zwłaszcza  przeprowadzka  do  innego  kraju  –  wpływa na całą rodzinę: na dorosłych, młodzież, a także na dzieci. U nich wszystkich może wywoływać  zarówno  ekscytację,  jak  i  stres,  a  towarzyszące  jej  zróżnicowane  uczucia  i emocje mogą się okazać tak pozytywne, jak i negatywne. Dzieci na ogół nie zabierają głosu w dyskusjach o zmianach życiowych rodziny i nie mają wpływu na podejmowane decyzje. Są jednak uwikłane w wybory dokonywane przez dorosłych – nie uczestniczą w przeprowadzce w pełni świadomie, ale ponoszą konsekwencje decyzji i działań swoich opiekunów.

Niniejszą broszurę przygotowaliśmy po to, żeby wesprzeć rodziców i opiekunów dzieci migrujących, a także nauczycieli i nauczycielki, pedagogów i pedagożki oraz wszystkie inne osoby dorosłe, które widzą potrzebę i mają chęć objęcia dzieci dodatkową troską i opieką w doświadczeniu migracji.

W broszurze tej zawarliśmy pomocne wskazówki, jak rozmawiać z dziećmi o ich emocjach  i  doświadczeniach  –  zarówno  przed  przeprowadzką,  jak  i  w  nowym  miejscu  zamieszkania. Zamieściliśmy tu też przykłady działań, które mogą pomóc w radzeniu sobie ze zmianami wynikającymi z migracji.

Broszura została przygotowana z myślą o dzieciach w wieku od 3 do 12 lat.”
 

Pobierz poradnik "Dzieci lecą pierwszą klasą"

 


Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.