Powrót

Zakończenie pracy


Informacje zgodne ze stanem prawnym na dzień: 2024-11-07

Zakończenie pracy 

Jeśli zakończyłeś pracę w Niemczech i planujesz powrót do Polski, skompletuj wszystkie dokumenty, m.in. świadectwa pracy, które poświadczą okresy zatrudnienia i ubezpieczenia, oraz przetłumacz je na język polski.

Jeśli byłeś legalnie zatrudniony w Niemczech na zasadzie umowy o pracę, umowy na czas określony, umowy o dzieło lub sezonowej, na zakończenie pracy powinieneś otrzymać niemieckie świadectwo pracy (Das Arbeitszeugnis).

Powinno ono zawierać takie informacje, jak czas pracy, zakres obowiązków, przebieg stosunku pracy lub kształcenia.

Warto wiedzieć

Po zakończeniu stosunku pracy każdemu pracownikowi przysługuje prawo do żądania wydania świadectwa pracy. Świadectwo takie rozciąga się zasadniczo na okres zatrudnienia i na rodzaj wykonywanej pracy (niem. einfaches Zeugnis), ale można też żądać wydania rozszerzonego świadectwa obejmującego ocenę pod względem wywiązywania się ze zleconych obowiązków i zachowania (niem. qualifiziertes Zeugnis). W praktyce stosuje się zasadniczo jedynie rozszerzone świadectwa pracy.

Świadectwo pracy musi być sformułowane jasno i zrozumiale, by móc też umożliwić pracownikowi ubieganie się o nową pracę.

Jeżeli nie posiadasz powyższych dokumentów, to możesz uzyskać zaświadczenie o zatrudnieniu, po które należy zgłosić się do najbliższego oddziału Deutsche Rentenversicherung i poprosić o wyciąg z okresami zatrudnienia na terenie Niemiec.
W przypadku składek ubezpieczeniowych z tytułu Krankenversicherung und Pflegeversicherung (ubezpieczenie zdrowotne i pielęgnacyjne) należy zgłosić się do kasy chorych, w której byłeś ubezpieczony w Niemczech podczas wykonywania pracy zarobkowej.

Udokumentowane okresy zatrudnienia za granicą są zaliczane do okresów pracy w Polsce w zakresie uprawnień pracowniczych. Oznacza to, że w sytuacji, w której będziesz się ubiegać o świadczenia społeczne lub podejmiesz nową pracę, właściwa instytucja weźmie pod uwagę okresy zatrudnienia lub ubezpieczenia także w innych krajach. Okresy ubezpieczenia lub zatrudnienia są potwierdzane na unijnym formularzu PD U1 (dawniej E 301).

W celu uzyskania formularza PD U1 potwierdzającego okresy zatrudnienia lub ubezpieczenia w Niemczech złóż odpowiedni wniosek (tzw. Antrag auf Ausstellung eines PD U1) do niemieckiego urzędu pracy (Arbeitsamt).  

Więcej informacji o prawie pracy znajdziesz również na stronie internetowej Federacji Niemieckiej Związków Zawodowych Deutscher Gewerkschaftsbund oraz niemieckiego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

 


Z reguły po zakończeniu pracy w Niemczech powinieneś otrzymać następujące dokumenty:
- 𝘀́𝘄𝗶𝗮𝗱𝗲𝗰𝘁𝘄𝗼 𝗽𝗿𝗮𝗰𝘆 (Arbeitszeugnis) – zawiera ono informacje o zatrudnieniu, obowiązkach i osiągnięciach
- 𝘇𝗮𝘀́𝘄𝗶𝗮𝗱𝗰𝘇𝗲𝗻𝗶𝗲 𝗼 𝗽𝗼𝗱𝗮𝘁𝗸𝘂 𝗱𝗼𝗰𝗵𝗼𝗱𝗼𝘄𝘆𝗺 (Ausdruck der elektronischen Lohnsteuerbescheinigung) – dokument wymagany do przygotowania rozliczenia podatkowego
- 𝘇𝗮𝘀́𝘄𝗶𝗮𝗱𝗰𝘇𝗲𝗻𝗶𝗲 𝗼 𝘄𝘆𝗿𝗲𝗷𝗲𝘀𝘁𝗿𝗼𝘄𝗮𝗻𝗶𝘂 𝘇 𝘂𝗯𝗲𝘇𝗽𝗶𝗲𝗰𝘇𝗲𝗻𝗶𝗮 𝘀𝗽𝗼ł𝗲𝗰𝘇𝗻𝗲𝗴𝗼 (Bescheinigung über Abmeldung zur Sozialversicherung) – dokument potwierdzający wyrejestrowanie z ubezpieczenia społecznego przez pracodawcę
- 𝘇𝗮𝘀́𝘄𝗶𝗮𝗱𝗰𝘇𝗲𝗻𝗶𝗲 𝗼 𝘂𝗱𝘇𝗶𝗲𝗹𝗼𝗻𝘆𝗺 𝗹𝘂𝗯 𝘄𝘆𝗻𝗮𝗴𝗿𝗼𝗱𝘇𝗼𝗻𝘆𝗺 𝘂𝗿𝗹𝗼𝗽𝗶𝗲 (Urlaubsbescheinigung über gewährten oder abgegoltenen Urlaub)
- 𝗿𝗼𝘇𝗹𝗶𝗰𝘇𝗲𝗻𝗶𝗲 𝗽𝗹𝗮𝗰 (Lohnabrechnung) – dokument potwierdzający wysokość wynagrodzenia i odprowadzone składki
- 𝘇𝗮𝘀́𝘄𝗶𝗮𝗱𝗰𝘇𝗲𝗻𝗶𝗲 𝗼 𝗽𝗿𝗮𝗰𝘆 (Arbeitsbescheinigung) – zaświadczenie o pracy, zawierające informacje dotyczące zatrudnienia, które jest wymagane przy ubieganiu się o zasiłek dla bezrobotnych lub inne świadczenia socjalne.

 

Aktualizacja: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Wydział Konsularny i Polonii Ambasady RP w Berlinie


Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.