Uznawanie zagranicznych świadectw szkolnych w celu kontynuacji kształcenia
Informacje zgodne ze stanem prawnym na dzień: 2025-07-01
Świadectwa ukończenia szkół za granicą mogą być w Polsce uznane z mocy prawa (automatycznie), czyli bez konieczności poświadczania przez inne instytucje lub organy na terenie Polski lub po uzyskaniu indywidualnej informacji Dyrektora Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) o świadectwie.
Indywidualne informacje Dyrektora NAWA o zagranicznych świadectwach uprawniających do ubiegania się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia lub studia jednolite, są wydawane:
- w ciągu 60 dni od przesłania kompletu dokumentów przez System SYRENA,
- wyłącznie elektronicznie w formie dokumentu PDF podpisanego kwalifikowanym podpisem cyfrowym,
- w języku polskim,
- bezpłatnie.
Informacje na temat postępowania w sprawie uzyskania informacji Dyrektora NAWA o zagranicznym świadectwie można znaleźć tu.
Informacja Dyrektora NAWA nie jest wymagana w przypadku świadectw uznawanych z mocy prawa.
Za dokumenty uprawniające do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe w Polsce uznaje się następujące zagraniczne świadectwa:
- Świadectwa „maturalne” uzyskane w systemach oświaty państw Unii Europejskiej, Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu – Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), tj. świadectwa lub dyplomy ukończenia szkół średnich, świadectwa lub dyplomy maturalne lub inne dokumenty, które spełniają łącznie następujące warunki:
- zostały wydane przez szkołę lub instytucję edukacyjną uznaną przez państwo, na którego terytorium lub w którego systemie edukacji szkoła lub instytucja ta działa,
- uprawniają do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe w państwie, w którego systemie edukacji zostały wydane.
Dotyczy to świadectw maturalnych uzyskanych w następujących państwach:
Australia, Austria, Belgia, Bułgaria, Chile, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Islandia, Izrael, Japonia, Kanada, Korea, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Meksyk, Niderlandy, Niemcy, Norwegia, Nowa Zelandia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, USA, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
- Dyplomy IB (International Baccalaureate), wydane przez organizację International Baccalaureate Organization w Genewie.
- Dyplomy EB (European Baccalaureate) wydane przez Szkoły Europejskie, zgodnie z Konwencją o Statucie Szkół Europejskich, sporządzoną w Luksemburgu dnia 21 czerwca 1994 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 3, poz. 10).
- Świadectwa uprawniające do studiów wyższych, objęte umowami międzynarodowymi o wzajemnym uznawaniu świadectw i dyplomów.
UWAGA!
- Zagraniczne świadectwa i dyplomy powinny być uwierzytelnione, tj. opatrzone pieczęcią apostille lub zalegalizowane przez władze państwa, w którego systemie edukacji zostały wydane;
- Uwierzytelnione dokumenty zagraniczne, które potwierdzają przebieg i wyniki nauki za granicą, powinny być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego;
- Jeśli zagraniczne świadectwo maturalne nie zawiera informacji o uprawnieniach (oraz ich zakresie) do kontynuacji nauki na studiach wyższych w danym państwie, wówczas należy uzyskać odrębny dokument (zaświadczenie) na ten temat od władz edukacyjnych w państwie, w którego systemie edukacji świadectwo zostało wydane;
- Uznanie świadectwa z mocy prawa oznacza, że może być ono złożone bezpośrednio w uczelni, instytucji lub u pracodawcy, bez konieczności poświadczania przez inne instytucje lub organy na terenie Polski. Jednak także świadectwa uznane z mocy prawa powinny być uwierzytelnione i przetłumaczone na język polski, przed przedłożeniem ich w polskich szkołach, urzędach, instytucjach lub u pracodawcy;
- Kuratorzy Oświaty oraz Dyrektor NAWA nie prowadzą postępowania w celu uznania świadectw uznanych z mocy prawa, ani nie wydają poświadczeń w tym zakresie;
- Posiadacz świadectwa maturalnego uznanego w Polsce z mocy prawa posiada w Polsce analogiczne uprawnienia do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe do tych, które posiada w państwie, w którego systemie edukacji uzyskał dane świadectwo. Oznacza to, że świadectwo, które uprawnia do studiowania jedynie na wybranych kierunkach studiów wyższych w danym państwie, w Polsce będzie uprawniało do ubiegania się o przyjęcia na kierunki studiów wyższych o takim samym lub podobnym programie kształcenia.
Wykaz świadectw szkół średnich, do których wymagana jest informacja Dyrektora NAWA można znaleźć tu.
Informacje o uprawnieniach do kontynuacji nauki można sprawdzić w systemie KWALIFIKATOR, który znajduje się na stronie internetowej Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.
Pomocne informacje nt. uznania świadectw szkół średnich uprawniających do podjęcia studiów pierwszego stopnia lub studiów jednolitych można znaleźć tu.
Podstawa prawna:
Wykaz aktów prawnych regulujących kwestie uznawalności zagranicznego wykształcenia w Polsce dostępny jest na stronie internetowej NAWA.
Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.