Rezerwacja terminu – paszport
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2023-07-24
Zgodnie z polskimi przepisami złożenie wniosku o wydanie paszportu wymaga osobistego stawiennictwa w organie paszportowym. Jednak zanim do tego dojdzie, należy umówić się na wizytę, czyli zarezerwować termin w urzędzie wojewódzkim lub konsulacie RP. Jak to zrobić? Odpowiadamy.
Wniosek o wydanie paszportu składa się do dowolnego wojewody (urzędu wojewódzkiego, jeżeli wnioskodawca jest w Polsce) lub konsula (urzędu konsularnego, jeżeli wnioskodawca jest za granicą). Warto pamiętać o tym, że chociaż wniosek składa się do dowolnego organu paszportowego (wojewody lub konsula), to dokument należy odebrać w tym samym punkcie, w którym składało się wniosek.
Rezerwacja terminu wizyty w celu złożenia wniosku o paszport wygląda inaczej w Polsce (w urzędach wojewódzkich), a inaczej za granicą (w urzędach konsularnych). Co więcej, każdy urząd wojewódzki oraz każdy organ konsularny ma własne zasady umawiania wizyt. Dlatego, zanim zarezerwujemy termin wizyty na złożenie wniosku o wydanie paszportu, warto wejść na stronę internetową właściwego urzędu wojewódzkiego lub konsulatu RP i zapoznać się z najważniejszymi informacjami.
Rezerwacja terminu w konsulacie RP
W przypadku rezerwacji terminu na wizytę w celu osobistego złożenia wniosku o paszport w konsulacie RP, kluczowa jest strona e-konsulat. Po wejściu na nią, wybiera się kraj (wpisując jego nazwę w wyznaczonym polu), a następnie miasto, w którym znajduje się urząd konsularny. Po wybraniu miasta, następuje przekierowanie na stronę z informacjami i zasadami obowiązującymi w danym konsulacie. Wybierając z menu z lewej strony zakładkę „Sprawy paszportowe”, użytkownik zostaje przekierowany na stronę umożliwiającą rezerwację terminu.
Warto również sprawdzić (zwłaszcza w przypadku miast, w których mieszka wielu Polaków), kiedy urzędy konsularne udostępniają nowe terminy spotkań paszportowych. Np. na stronie Wydziału Konsularnego i Polonii Ambasady RP w Londynie czytamy, że nowe terminy spotkań paszportowych są udostępniane w dni robocze o godz. 9:00 oraz 20:00 czasu londyńskiego. W przypadku braku terminów, spróbuj umówić spotkanie w kolejnym dniu roboczym lub umów się do kolejki paszportowej.
Na stronie internetowej Konsulatu w Berlinie czytamy, że np. terminy na drugą połowę lipca będą opublikowane w niedzielę 9 lipca o 09:00, na pierwszą połowę sierpnia w niedzielę 23 lipca także o 09:00.
W związku z tym, gdy planujemy złożenie wniosku o paszport, warto już wcześniej zarezerwować sobie termin na wizytę w konsulacie.
Warto także wziąć pod uwagę komunikat, który często pojawia się na stronach internetowych urzędów konsularnych.
„Pracownicy wydziału nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za interesantów kupujących bilety lotnicze, wycieczki, wczasy, organizujących uroczystości rodzinne, imprezy itp. w momencie, gdy nie posiadają oni lub ich dzieci ważnych dokumentów uprawniających do podróżowania. Wykupiona podróż zagraniczna, zaplanowana bez ważnego dokumentu (dowodu osobistego w granicach UE lub paszportu) nie umożliwia załatwienia sprawy poza kolejnością.”
Jak czytamy na stronach wydziałów konsularnych, spotkanie paszportowe poza kolejnością może być umówione w wyjątkowych i udokumentowanych okolicznościach (tj. nagła choroba lub pogrzeb członka rodziny, kradzież dokumentów turyście z Polski itp.) – po przedstawieniu konsulowi dokumentów potwierdzających te zdarzenia (akt zgonu, zaświadczenie ze szpitala lub od lekarza – bez szczegółowych danych medycznych, itp.).
Odbiór paszportu w konsulacie
Na odbiór paszportu nie trzeba się umawiać (warto to potwierdzić przy składaniu wniosku). Po informacji, że dokument jest już gotowy do odbioru (informację można uzyskać na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-czy-paszport-jest-gotowy ), należy udać się do tej samej placówki, w której składało się wniosek. Na spotkanie trzeba przynieść poprzedni paszport, który zostanie anulowany (z wyłączeniem stron zawierających ważne wizy) i zwrócony.
W szczególnych przypadkach konsul może, ale nie musi, odstąpić od wymogu osobistego odbioru paszportu. Wnioskujący powinien poinformować o tym już na etapie składania wniosku o dokument paszportowy. Może się to wiązać ze złożeniem dodatkowego wniosku o odstąpienie od wymogu osobistego odbioru paszportu. Po akceptacji tej prośby przez konsula, koszty przesyłki paszportu ponosi wnioskujący.
Rezerwacja terminu w urzędzie wojewódzkim
W przypadku składania wniosków paszportowych w Polsce w urzędzie wojewódzkim również obowiązuje zasada dowolnego wyboru placówki. Należy jednak pamiętać, że gotowy dokument odbiera się w tym samym punkcie, w którym wniosek został złożony.
Większość urzędów wojewódzkich daje możliwość wyboru sposobu rezerwacji terminu na złożenie wniosku o wydanie paszportu.
Pierwsza opcja - zarezerwowanie terminu przez stronę internetową, którą dany urząd wojewódzki przygotował dla wnioskodawców.
Druga opcja - pobranie biletu w kolejkomacie, znajdującym się w budynku oddziału paszportów danego urzędu wojewódzkiego. Ta opcja nie gwarantuje, że wnioskujący zostanie obsłużony w dniu, w którym przyszedł do urzędu. Ze względu na duże zainteresowanie i internetową rezerwację, biletów w kolejkomacie może już nie być.
Odbiór paszportu w urzędzie wojewódzkim
Aby sprawdzić, czy paszport jest już gotowy do odbioru, można wejść na stronę internetową: https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-czy-paszport-jest-gotowy Po kliknięciu w „Sprawdź, czy dokument paszportowy jest gotowy” i wpisaniu numeru wniosku paszportowego, który znajduje się na potwierdzeniu złożenia wniosku o wydanie paszportu, pojawi się informacja, czy dokument można już odebrać. Informację taką da się uzyskać również osobiście w dowolnym punkcie paszportowym w Polsce lub w konsulacie RP.
Na odbiór dokumentu nie trzeba się umawiać. Jeżeli dokument jest gotowy do odbioru można udać się do placówki, w której składało się wniosek i odebrać paszport.
Wojciech Napora (Powroty.gov.pl)
Źródło:
Ustawa z dnia 27 stycznia 2022 r. o dokumentach paszportowych.
Strony internetowe urzędów wojewódzkich i placówek konsularnych.