Повернутися

Jak wygląda przewóz psa lub kota w krajach UE?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2022-02-07

Przewóz psa lub kota samolotem jest stresujący. Do takiej podróży trzeba się przygotować. Przepisy UE pozwalają na przemieszczanie się czworonożnych przyjaciół pomiędzy krajami UE. Jakie dokumenty będą nam potrzebne, by przewieźć pupila? Jak wygląda lot samolotem z czworonogiem? Jakie sankcje mogą grozić za nieprzestrzeganie procedur?

Wybierasz się na wakacje, ale zastanawiasz się co zrobić ze swoim czworonożnym przyjacielem. Zostawić go w domu pod opieką kogoś znajomego, oddać do hotelu dla zwierząt, a może wziąć go ze sobą. Przepisy UE pozwalają na taką podróż jednak po spełnieniu określonych warunków. Pies lub kot musi:

  • mieć wszczepiony mikroczip (zgodnie z wymogami technicznymi)lub czytelny tatuaż, jeżeli został on wykonany przed 3 lipca 2011 r.,
  • zostać zaszczepiony przeciwko wściekliźnie,
  • zostać poddany leczeniu przeciwko tasiemcowi Echinococcusmultilocularis, jeżeli obszar docelowy jest wolny od tego tasiemca (Finlandia, Irlandia, Malta, Norwegia i Irlandia Północna).

Mikroczip, inaczej transponder, oznacza przeznaczone wyłącznie do odczytu pasywne urządzenie identyfikujące, wykorzystujące określoną częstotliwość radiową. W przypadku gdy transponder nie spełnia wymogów technicznych, powinieneś zapewnić środki niezbędne do odczytu tego transpondera w czasie każdej weryfikacji oznakowania, a także kontroli tożsamości.

Natomiast tatuaże były metodą identyfikacji zwierząt stosowaną do 3 lipca 2011 r. Zwierzęta oznakowane czytelnym tatuażem przed ww. datą mogą w dalszym ciągu przemieszczać się zgodnie z obowiązującymi przepisami i takie znakowanie jest traktowane jako właściwe, jeśli w czasie przemieszczania towarzyszyć im będzie dowód potwierdzający oznakowane tatuażem przed dniem 3 lipca 2011 r.

W przypadku pierwszego szczepienia przeciwko wściekliźnie wykonanego u zwierzęcia w wieku powyżej 12. tygodnia życia szczepienie uzyskuje ważność po upływie 21 dni od jego dokonania. W przypadku kolejnych szczepień przeprowadzanych regularnie w odstępach wskazanych w odpowiedniej sekcji paszportu (dawki przypominające), szczepienie uzyskuje ważność w dniu podania dawki przypominającej szczepionki. Data szczepienia nie może być wcześniejsza niż data wprowadzenia mikroczipu zwierzęcia.

 

Jakie dokumenty są potrzebne?

Zanim ruszysz w międzynarodową podróż, upewnij się, że twój pupil ma wszystkie wymagane dokumenty. Powinien on posiadać ważny europejski paszport dla zwierząt domowych (gdy podróż odbywa się między państwami UE) lub unijne świadectwo zdrowia (przyjazd z państwa niebędącego członkiem UE).

Europejski paszport dla zwierząt domowych to dokument sporządzony według standardowego wzoru UE. Zawiera opis i szczegółowe dane zwierzęcia domowego, w tym dane dotyczące jego mikroczipu lub wytatuowanego kodu, a także wpis dotyczący szczepienia przeciwko wściekliźnie i dane kontaktowe właściciela oraz weterynarza, który wydał paszport. Europejski paszport dla zwierząt domowych (dla psa lub kota) możesz uzyskać od każdego upoważnionego weterynarza (takiego, który otrzymał od właściwych organów pozwolenie na wydawanie paszportów dla zwierząt domowych). Paszport dla zwierząt domowych jest ważny przez całe życie zwierzęcia domowego, jeżeli posiada ono ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Unijne świadectwo zdrowia zwierzęcia to drugi rodzaj dokumentu, który zawiera szczegółowe informacje na temat zwierzęcia domowego (tożsamości, stanu zdrowia, szczepień przeciwko wściekliźnie) i jest sporządzany według standardowego wzoru UE.

 

Jak wygląda przewóz psa lub kota samolotem?

Jeśli podróż jest daleka lub z jakichś powodów nie da się dotrzeć do miejsca docelowego samochodem, pociągiem czy promem, wówczas najlepszym wyborem jest samolot. Zanim zarezerwujesz bilety warto sprawdzić, które linie lotnicze wyrażają zgodę na transport pupilami jakie są regulacje związane z miejscem przewozu. 

Pies lub kot może podróżować samolotem na trzy sposoby, w zależności od jego wagi, wielkości i rodzaju:

  • na pokładzie samolotu w transporterze,
  • w luku bagażowym,
  • w luku bagażowym – jako cargo.

Podczas podróży na pokładzie samolotu twój pupil musi odbyć całą podróż w specjalnym pojemniku (transporterze lub miękkiej torbie do przewozu zwierząt) odpowiednim do swojej wagi i rozmiarów. Waga zwierzęcia przewożonego w kabinie pasażerskiej wraz z pojemnikiem zazwyczaj nie może przekraczać 8 kg. 

Pamiętaj, że w trakcie całego lotu twoje zwierzę musi pozostawać w transporterze lub specjalnej torbie, a podczas startu, lądowania i w przypadku turbulencji, należy umieścić pojemnik pod fotelem znajdującym się przed tobą.

Jeżeli przewozisz zwierzę w luku bagażowym, zapewnij mu komfortowe warunki podczas podróży. Transporter, w którym przewożone będzie zwierzę w luku bagażowym musi spełniać wymogi określone przepisami IATA Live Animals Regulations (Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego). W jednym transporterze dozwolone jest jedno dorosłe zwierzę, wyjątkiem są zwierzęta max. do 6 miesięcy, wtedy liczba nie może przekraczać trzech zwierząt na jeden transporter. 

Pamiętaj, aby transporter, w którym będzie przewożone zwierzę był:

  • odpowiednio duży, aby zwierzę miało zapewnioną swobodę ruchu i mogło w nim stanąć, obrócić się i położyć,
  • czysty, szczelny i dobrze zamknięty, a jego podłoże wyłożone od wewnątrz materiałem chłonnym,
  • oznaczony właściwą nalepką i odpowiednimi instrukcjami (dotyczącymi sposobu obchodzenia się ze zwierzęciem),
  • wyposażony w pojemnik z wodą i jedzeniem,
  • wentylowany z co najmniej trzech stron,
  • wykonany z włókna szklanego, metalu, sztywnego tworzywa sztucznego, siatki metalowej, litego drewna lub sklejki, bez doczepionych kółek (jeśli są należy je usunąć podczas odprawy).
  • klatka nie może być wykonana całkowicie z siatek zgrzewanych lub siatki drucianej – tego typu klatki nie nadają się do transportu lotniczego.

Jeśli pojemnik jest zbyt mały lub nie odpowiada powyższym wymaganiom przepisów IATA, przy odprawie linie lotnicze mogą odmówić przewozu zwierzęcia.

Druga i trzecia opcja może być bardziej stresująca ponieważ pupil będzie oddzielony od ciebie. Wielu opiekunów boi się, że pies w transporterze będzie przebywał wśród walizek i innych bagaży, a tymczasem przestrzeń, w której podróżują zwierzęta, jest specjalnie wydzielona, posiada odpowiednią temperaturę, wysoką zawartość tlenu w powietrzu oraz specjalne wygłuszenie.

Jeśli pies podróżuje w roli certyfikowanego przewodnika [SVAN], ma zapewniony przelot bezpłatny i niezależnie od wagi oraz gabarytów może przebywać w kabinie pasażerskiej bez konieczności zamknięcia w transporterze czy klatce. Musi być jednak na smyczy. 

Niektóre linie dopuszczają przewożenie w kabinie pasażerskiej poza transporterem również tzw. psów asystujących mających pełnić rolę wsparcia emocjonalnego [ESAN].

 

Jakie sankcje grożą za niewywiązanie się z procedur?

W przypadku podróży z psem lub kotem po terytorium Unii Europejskiej bezwzględnie przestrzegaj zasad dotyczących przemieszczania zwierząt towarzyszących, określonych w przepisach UE tu

Zgodnie z art. 35 ww. rozporządzenia, w przypadku gdy podczas kontroli stwierdzona zostanie niezgodność z ww. przepisami UE właściwa władza w miejscu przeprowadzanej kontroli może:

  • zawrócić zwierzę domowe do państwa, z którego wyjechało (z którego zainicjowano przemieszczenie) albo
  • poddać zwierzę kwarantannie do czasu spełnienia przez nie wymogów określonych ww. przepisami, albo
  • w przypadku braku możliwości odesłania zwierzęcia lub gdy jego kwarantanna jest niewykonalna, poddać je eutanazji.

Wszystkie powyższe czynności urzędowe przeprowadzane są na twój koszt.

 

Ostatnie przygotowania do podróży

Gdy walizki są już spakowane i wszystkie niezbędne dokumenty czekają w bagażu podręcznym, czas przygotować do podróży pupila. Oznacz transporter, przymocuj do niego etykietę, która będzie zawierała twoje dane kontaktowe, imię zwierzęcia i instrukcję dotyczącą żywienia. 

Odprawa z psem trwa dłużej, dlatego na lotnisku bądź około trzy godziny przed odlotem. To szczególnie ważne, gdy pupil musi lecieć w luku bagażowym lub transportem cargo. Nie karm zwierzęcia na kilka godzin przed wylotem, wodę podawaj małymi porcjami. Warto również zadbać o porządny spacer przed odprawą, aby pies załatwił potrzeby fizjologiczne.

Jeśli pies będzie przebywał z tobą w kabinie pasażerskiej, umieść smycz i kaganiec w swoim bagażu podręcznym. Natomiast, gdy zwierzę podróżuje w luku bagażowym, przypnij jego akcesoria na zewnątrz transportera. 

Pamiętaj, aby nie podawać nigdy środków uspokajających na własną rękę. Każdy środek tego typu, jego rodzaj i dawka musi być najpierw wcześniej skonsultowana z lekarzem weterynarii. 

 

Justyna Krasowska, Powroty.gov.pl

 

Źródło:

  • https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/carry/animal-plant/index_pl.htm
  • https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/przemieszczenia-niehandlowe---podroz-ze-zwierzetami-towarzyszacymi
  • https://zooart.com.pl/blog/pies-w-samolocie-podrozniczy-poradnik-dla-wlascicieli-psow
  • https://www.lot.com/jp/pl/podrozuj/specjalne-wymagania/podrozowanie-ze-zwierzetami/zwierzeta-cargo