Jak uzyskać indywidualną interpretację przepisów podatkowych?
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2023-04-17
Zawiłość przepisów podatkowych oraz zasady ich prawidłowego stosowania potrafią przysparzać nie lada problemów. Trudności takie powstają m.in. w sytuacji gdy zachodzi konieczność rozliczenia wszystkich przychodów uzyskanych w danym roku podatkowym przez polskiego rezydenta podatkowego, który poza przychodami uzyskanymi w Polsce uzyskał je również w innym kraju. Mogą to być przychody związane z pracą bądź otrzymywanymi świadczeniami. Gdzie i jak uzyskać wyjaśnienia w swojej sprawie?
Czym jest indywidualna interpretacja przepisów podatkowych?
Indywidualna interpretacja jest oficjalnym stanowiskiem przekazywanym w piśmie przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Pozwala ustalić, czy prawidłowo rozumiemy i stosujemy konkretne przepisy.
Ważne jest, aby wnioskujący o taką interpretację wyczerpująco przedstawił stan faktyczny danej sprawy, zdarzenia przyszłe z nią związane oraz własne stanowisko w sprawie oceny prawnej.
Kto i w jaki sposób może złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej?
Wniosek mogą złożyć m.in. osoby fizyczne, prawne, stowarzyszenia, spółki cywilne.
Wnioski można składać:
- przez Internet – za pomocą elektronicznej platformy usług administracji publicznej e-PUAP: https://epuap.gov.pl/wps/portal/, wykorzystując Elektroniczną Skrzynkę Podawczą (ESP): /KIS/wnioski,
- za pomocą portalu e-Urząd Skarbowy: https://www.podatki.gov.pl/e-urzad-skarbowy/, jako załącznik do pisma ogólnego: https://www.gov.pl/web/gov/wyslij-pismo-ogolne,
- osobiście w kancelarii Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: KIS) – ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała, czynnej od poniedziałku do piątku od 7:00 do 15:00,
- listownie na adres KIS.
Co powinien zawierać wniosek?
Wniosek powinien zawierać wskazanie rodzaju podatku, którego dotyczy wniosek oraz przepisów podatkowych, które mają podlegać interpretacji, a także dokładny i konkretny opis zdarzenia, które już się wydarzyło lub zdarzenia, które w związku ze stosowaniem przepisów podatkowych nastąpi.
Należy również sformułować konkretne pytanie, na które chcemy uzyskać odpowiedź, jednoznaczne stanowisko w sprawie, a także oświadczenie, że w sprawie, którą opisujemy, nie toczy się postępowanie podatkowe i nie jest prowadzona kontrola podatkowa lub kontrola celno-skarbowa oraz że sprawa nie została rozstrzygnięta w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego.
Opłaty
Opłata za wniosek o wydanie interpretacji wynosi 40 zł, ale w przypadku uwzględnienia w nim kilku odrębnych opisów stanów faktycznych czy zdarzeń, które nastąpią – opłata wynosi 40 zł od każdego z nich.
W przypadku wniosku wspólnego opłata jest pobierana od każdego z zainteresowanych.
Opłatę należy przekazać na rachunek bankowy KIS wpisując w tytule „za wydanie interpretacji indywidualnej” oraz wskazać dane identyfikacyjne, np. NIP/numer PESEL.
Kopię dowodu wpłaty lub potwierdzenia przelewu należy dołączyć do wniosku lub przesłać w ciągu 7 dni kalendarzowych na adres KIS.
Termin rozpatrzenia wniosku i sposób dostarczenia interpretacji
Termin na wydanie interpretacji indywidualnej przez Dyrektora KIS to trzy miesiące od dnia otrzymania wniosku. Okresy, w których KIS wzywa do uzupełnienia dokumentacji nie są wliczane do wspomnianych wyżej trzech miesięcy.
Co ważne, wniosek złożony przed odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego ogłoszonego w związku z COVID-19 skutkuje obecnie wydłużeniem terminu na wydanie interpretacji o dodatkowe trzy miesiące.
Interpretacja przekazywana jest na konto ePUAP, na konto w e-Urzędzie Skarbowym lub pocztą na adres, który został wskazany we wniosku. W przypadku wniosku składanego przez pełnomocnika, interpretacja jest przekazywana na jego adres.
Co daje uzyskanie interpretacji indywidualnej?
Przepisy nie powodują, że interpretacja staje się wiążąca - ani dla podatnika, ani dla organów podatkowych, ale może stanowić odniesienie do uprawnień i obowiązków przepisów 14k: i 14m Ordynacji Podatkowej, czyli pewnej ochrony w przypadku zastosowania się do jej wyjaśnień, tj. braku odsetek i odpowiedzialności za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe, ale też braku konieczności zapłaty podatku.
Rozwiązaniem może być indywidualna interpretacja przepisów podatkowych.
Opracowano w oparciu o informacje w serwisach:
Anna Gawrylik (Powroty.gov.pl)
AKTUALNOŚCI
-
Sprawdź, czy masz ważny paszport!
15.01.2025 -
-
Dyżur paszportowy w Bodø 30-31.01.2025 r.
15.01.2025 -
Planujesz zimowy wyjazd? Nie zapomnij o EKUZ
14.01.2025 -