Powrót

Sprzedaż nieruchomości

Informacje zgodne ze stanem prawnym na dzień: 2018-02-26

Sprzedaż nieruchomości

Planując sprzedaż nieruchomości, musisz wziąć pod uwagę następujące aspekty:

Przede wszystkim należy ustalić wartość nieruchomości. Informacje na ten temat możesz zdobyć w Internecie, jak również zamówić profesjonalną wycenę (home appraisal).

Przemyśl, czy będziesz nieruchomość sprzedawał samodzielnie, czy za pośrednictwem agencji nieruchomości. Opłata komisowa za pośrednictwo agencji nieruchomości przy sprzedaży nieruchomości wynosi średnio 6% wartości tej nieruchomości. Agencja nieruchomości zwiększa jednak twoje szanse na szybkie dotarcie do potencjalnych klientów. Jeżeli nie spieszy ci się ze sprzedażą, to możesz sam dać ogłoszenie w lokalnych gazetach oraz w Internecie.

Powinieneś zatrudnić prawnika w celu sporządzenia umowy sprzedaży nieruchomości. Dobrze sporządzona umowa sprzedaży to klucz do udanej transakcji oraz uniknięcia problemów na przyszłość. Nie wszystkie stany wymagają, aby kontrakt był sporządzony przez adwokata. W Nowym Jorku obecność adwokata jest obowiązkowa podczas „closing”, tzn. podczas finalizacji umowy sprzedaży.

Warto wiedzieć

Finalizacja umowy sprzedaży (closing/settlement) jest ostatecznym etapem, podczas którego oficjalnie własność domu i jego posiadanie przechodzi na nabywcę. Closing następuje już po zawarciu umowy sprzedaży. Koszty i opłaty związane z finalizacją umowy, a także stawki ubezpieczeniowe, opłaty adwokackie, opłaty notarialne i inne mogą wahać się od 2% do 7% wartości nieruchomości.

Podatek od sprzedaży nieruchomości

Jeżeli nieruchomość, którą zbywasz, jest twoim głównym miejscem zamieszkania (principal residence), a wartość nieruchomości nie przekracza 250 000 dolarów (USD) w przypadku osoby samotnej bądź 500 000 USD w przypadku małżeństwa, to możesz skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania zysku ze sprzedaży nieruchomości. Kodeks podatkowy definiuje główne miejsce zamieszkania (principal residence) jako miejsce, dom, który podatnik posiada na własność i w którym podatnik zamieszkiwał, niekoniecznie w sposób ciągły, przez dwa z ostatnich pięciu lat. Jeżeli posiadasz więcej niż jedną nieruchomość i chciałbyś skorzystać z ulgi „principal residence”, skontaktuj się z doradcą podatkowym w celu ustalenia strategii działania.


Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.