Назад

Studiuj w Polsce! Program NAWA dla młodzieży polonijnej

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2025-07-14

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) oferuje specjalny program stypendialny, skierowany do młodzieży polonijnej, która chce studiować w Polsce. Na co można liczyć? Dlaczego warto skorzystać z oferty? Odpowiadamy.

Program dla Polonii im. gen. Władysława Andersa to flagowe przedsięwzięcie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, cieszące się niesłabnącym zainteresowaniem młodzieży polonijnej z całego świata. W ramach programu, NAWA oferuje comiesięczne stypendium na studia w Polsce oraz zwolnienie z opłat za kształcenie w uczelniach publicznych lub na kursie przygotowawczym NAWA, poprzedzającym studia. Program od lat przyciąga do Polski najzdolniejszą młodzież o polskich korzeniach – w latach 2018-2024 ponad 4700 osób otrzymało stypendium, w 2025 roku planowane jest przyznanie ok. 500 kolejnych stypendiów.

 

Dla kogo?

Program im. gen. Andersa (Anders NAWA) skierowany jest do młodych osób polskiego pochodzenia – cudzoziemców posiadających Kartę Polaka lub obywatelstwo Polski oraz innego kraju, które odbyły cały okres kształcenia na poziomie szkoły średniej poza granicami Polski. Umożliwia on otrzymanie stypendium na kształcenie w Polsce na studiach stacjonarnych I stopnia, II stopnia lub jednolitych studiach magisterskich, w uczelniach nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki, ministra właściwego do spraw zdrowia (kierunki medyczne) lub ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego (kierunki artystyczne).

 

Możliwy kurs przygotowawczy

Stypendium Anders NAWA obejmuje studia realizowane w trybie stacjonarnym oraz w języku polskim, na wszystkich kierunkach z wyłączeniem lingwistyki stosowanej i kierunków filologicznych (wyłączenie nie dotyczy filologii polskiej oraz filologii polskiej jako obcej). Studia mogą być poprzedzone rocznym kursem przygotowawczym NAWA realizowanym na warunkach stypendialnych. Celem kursu jest pogłębienie i rozwinięcie posiadanej znajomości języka polskiego oraz wiedzy z przedmiotów związanych z planowaną dziedziną studiów. Ścieżka stypendialna bez kursu przygotowawczego przeznaczona jest wyłącznie dla osób z bardzo dobrą znajomością języka polskiego, tj. na poziomie co najmniej B2, umożliwiającym podjęcie i realizację studiów w języku polskim.

 

Młodzież polonijna z całego świata

Każdego roku program Anders NAWA wspiera w podjęciu kształcenia akademickiego w Polsce młodzież polonijną z całego świata. Najwięcej stypendystów pochodzi z Białorusi, Ukrainy, Litwy, Czech i Kazachstanu, ale stypendyści programu to również liczna grupa obywateli krajów Unii Europejskiej (m.in. Chorwacja, Francja, Włochy), Ameryki Południowej i Północnej, Azji oraz krajów Bliskiego Wschodu. Program daje im nie tylko wsparcie stypendialne i możliwość zdobywania wiedzy oraz podnoszenia poziomu kwalifikacji, ale również umożliwia pogłębienie więzi z Polską.

 

Polska to dobry kierunek na studia

Kształcąc się w polskim systemie szkolnictwa wyższego, stypendyści mogą korzystać z jego możliwości w takim samym stopniu, jak Polacy mieszkający od urodzenia w kraju (m.in. możliwość korzystania z bogatej oferty wymian akademickich, w tym w ramach unijnego programu Erasmus+ czy Środkowoeuropejskiego Programu Wymiany Uniwersyteckiej CEEPUS). Uczelnie w Polsce oferują wysoki poziom kształcenia, a wydawane przez nie dyplomy uznawane są w całej Europie i wielu krajach na świecie. Przyjazd na studia do Polski daje również możliwość znalezienia się w kraju zróżnicowanym geograficznie, bogatym w dziedzictwo kulturowe i historyczne. Absolwenci programu często decydują się zostać w Polsce na stałe, ponieważ znajdują w Polsce dobrą pracę i dobre warunki do życia.

 

Informacje, jak ubiegać się o stypendium Anders NAWA znajdziesz tu.  

 

Źródło: NAWA