Назад

Polska edukacja za granicą. Oto jedna z możliwości

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2025-04-07

Różne są powody emigracji. Poszukiwanie lepszej pracy, nauka języka, chęć zmiany, ciekawość świata to tylko niektóre z nich. I chociaż wyjazd za granicę i osiedlenie się w innym kraju nigdy nie były tak proste jak teraz, wciąż problemem pozostaje polska edukacja za granicą. Jest to oczywiście problem rodziców, którzy chcą, by ich dzieci uczyły się języka ojczystego i poznawały polską kulturę, tradycję. Rozwiązaniem może być nauka w polskiej szkole w trybie online. Oto garść przydatnych informacji.

Choć wielu rodaków czuje się w nowej ojczyźnie niemal jak u siebie w domu, to jednak tęsknota za tym, co polskie jest nieunikniona. Ojczyzna to ojczyzna - język polski, polska kultura, tradycja, smaki - to zawsze nosi się w sercu. Nawet w najodleglejszych zakątkach świata.

 

Dostęp do polskiej edukacji za granicą

Po wyprowadzce za granicę wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób zapewnić swoim dzieciom dostęp do polskiej edukacji. Mieszkając poza Polską, kontakt z językiem polskim oraz kulturą może być ograniczony.

Dla wielu rodzin ważne jest jednak, by dziecko już od najmłodszych lat uczyło się ojczystego języka. Rodzice często używają języka polskiego na co dzień, a także dbają o to, by dziecko miało stały kontakt ze swoimi bliskimi z Polski. Takie rozwiązanie nie zawsze jest jednak wystarczające.

Rodzice, którzy chcą zapewnić dziecku dostęp do polskiej edukacji, zazwyczaj decydują się na wysłanie dziecka do szkoły sobotniej. Zajęcia w nich odbywają się w weekendy, co dla niektórych rodzin bywa utrudnieniem. Szkoły sobotnie są bowiem dodatkową formą nauki, co oznacza, że w ciągu tygodnia dziecko i tak musi chodzić do szkoły w kraju swojego zamieszkania.

W związku z tym wielu rodziców poszukuje alternatyw w postaci platform edukacyjnych czy szkół online. Takie rozwiązania są wygodne ze względu na to, że dziecko może uczyć się bez wychodzenia z domu. Możliwość zdobywania polskiej edukacji z dowolnego miejsca na świecie oferują Polskie Szkoły Internetowe Libratus, w których dzieci uczą się za pośrednictwem platformy edukacyjnej.

 

Inwestycja w przyszłość najmłodszych

Znajomość swojej ojczyzny i kultury jest ważna z wielu względów, zwłaszcza w przypadku dzieci. Często opuszczają one kraj wraz z rodzicami, nie będąc jeszcze świadomymi takich decyzji.

Bardzo często w kraju nad Wisłą mieszkają ich babcie i dziadkowie. W Polsce są ich korzenie, rodzinne historie, wszystko to co znane i “swoje”. Nauka języka w tym kontekście może dawać poczucie bezpieczeństwa i przynależności. Świadomość posiadania własnego miejsca, prawdziwej oazy - to niezwykle ważna życiowa wartość.

Nie bez powodu w największych emocjach ludzie zawsze wracają do swojego ojczystego języka. Takie komunikaty płyną prosto z serca. Najlepiej wyraża się swoje uczucia, używając “swojego” języka. Rodzice, którzy pielęgnują znajomość języka polskiego u swoich dzieci, mają tego świadomość. Polska edukacja jest inwestycją w przyszłość najmłodszych - oddaje w ich ręce klucz do wielu możliwości. Nigdy nie wiadomo, czy w przyszłości nie zapragną powrotu do kraju. Wtedy z piękną polszczyzną będzie im zdecydowanie łatwiej.

 

Wygodny sposób na naukę

Potrzeby polskich rodzin starają się spełnić Szkoły Internetowe Libratus. Ich misją jest udostępnianie polskiej edukacji dla Polonii. Dzięki nowoczesnym narzędziom, takim jak autorska Internetowa Platforma Edukacyjna, jest to możliwe - w dowolnym miejscu i czasie.

Nauka w Libratusie jest przeznaczona dla dzieci od 6 do 14 roku życia.

Uczniowie mają dostęp do interaktywnych, angażujących materiałów edukacyjnych, które są podzielone na jednostki lekcyjne. Jest to ogromne ułatwienie dla rodziców - wszystko, czego dziecko potrzebuje do nauki, znajduje się w jednym miejscu.

Materiał można realizować popołudniami czy w weekendy. Wiele dzieci, które uczą się w taki sposób, uczęszcza na co dzień do miejscowych szkół - program Libratusa stworzony jest w taki sposób, aby z łatwością to pogodzić.

Poza codziennymi lekcjami, na platformie Libratusa odbywają się cykliczne webinary z polskimi nauczycielami. Są one dobrą okazją, aby powtórzyć materiał i wzbogacić swoją wiedzę. Dla chętnych, organizowane są również korepetycje i ciekawe zajęcia dodatkowe. Wirtualna wizyta w muzeum etnograficznym czy wspólne tworzenie pracy plastycznej - to coś, co  poszerza zainteresowania i jeszcze bardziej motywuje do nauki.

 

Czytaj także: Poland. Business Adventure

 

Jak w polskiej szkole

Nauka z Libratusem odbywa online w trybie edukacji domowej, jest elastyczna i dostosowana do potrzeb ucznia - jest tak samo ważna, jak nauka w polskiej szkole stacjonarnej.

Pod koniec każdego roku odbywają się egzaminy klasyfikacyjne. Po zdanym egzaminie dziecko otrzymuje państwowe świadectwo szkolne. Dzięki temu po ewentualnym powrocie do kraju może kontynuować naukę w polskiej szkole.

Możliwości te to dodatkowa motywacja dla dzieci i rodziców, którzy bardzo cenią sobie takie rozwiązanie.

Bezpłatna polska edukacja za granicą: https://www.youtube.com/watch?v=kvsiVldERHM

 

Szereg korzyści

Korzyści, jakie daje pielęgnowanie języka polskiego, zwłaszcza wśród najmłodszych mówią same za siebie. Poczucie tożsamości, przynależności, znajomość i pamięć o swojej kulturze, kultywowanie tradycji, odpowiedzialność wynikająca z bycia Polakiem.

Nauka języka pozwala na kontakt z bliskimi, natomiast znajomość kultury i obyczajów wzmacnia poczucie bycia Polakiem. Jest to bardzo wzniosłe stwierdzenie, jednak przekazywanie tej wiedzy najmłodszym jest inwestycją w przyszłość naszego kraju.

 

Rekrutacja do Polskich Szkół Internetowych Libratus na rok szkolny 2025/2026 trwa. Liczba miejsc jest ograniczona.

 

Opracowanie: Zespół redakcyjny portalu Powroty.gov.pl

 

Źródło:

Libratus