Co robić, gdy pracodawca w Niemczech nie wypłaca wynagrodzenia?
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-10-07
Zdarzają się sytuacje, gdy pracownicy w Niemczech mierzą się z problemami związanymi z terminową wypłatą wynagrodzenia. W takich przypadkach ważne jest, aby wiedzieć, w jaki sposób skutecznie dochodzić swoich praw. Podpowiadamy, jakie kroki należy podjąć, gdy pracodawca w Niemczech nie wypłaca wynagrodzenia na czas?
Istnieje kilka sposobów na załatwienie sprawy związanej z brakiem wypłaty wynagrodzenia przez niemieckiego pracodawcę. Od czego warto zacząć? Co później? Oto kilka sposobów na dochodzenie swoich praw.
Po pierwsze, rozmowa z pracodawcą
Na początku warto spróbować rozwiązać sprawę polubownie. O zaległym wynagrodzeniu dobrze jest porozmawiać z pracodawcą lub osobą decyzyjną w tej kwestii.
Wezwanie do zapłaty
Jeśli rozmowa nie przyniesie efektów, można wysłać do pracodawcy formalne wezwanie do zapłaty. W wezwaniu należy umieścić wymagane informacje i dostarczyć je do pracodawcy zgodnie z określonymi w umowie o pracę lub obowiązującym układzie zbiorowym terminami zawitymi (Auschlussfristen). Terminy te określają, jak długo można dochodzić swoich roszczeń o wynagrodzenie wobec pracodawcy. Jeśli wezwanie nie będzie wysłane w terminie, część roszczeń może przepaść.
W wezwaniu warto wymienić dokładne sumy, które jest winny pracodawca. Do wezwania dobrze jest załączyć np. listę obecności lub listę przepracowanych godzin ze wskazaniem, gdzie i na jakim stanowisku była świadczona praca. Należy pamiętać o podaniu prawidłowych danych konta bankowego, na które pracodawca ma przelać zaległe wynagrodzenie. W wezwaniu warto wyznaczyć pracodawcy dokładny termin (np. dwutygodniowy) na uregulowanie zaległości.
Wezwanie do zapłaty można również dostarczyć osobiście, pamiętając o uzyskaniu potwierdzenia doręczenia. Pismo można również wysłać drogą elektroniczną lub listem poleconym, jednocześnie uzyskując jego potwierdzenie doręczenia.
Właściwy sąd pracy
Jeżeli powyższe kroki nie przyniosą skutku, następnym sposobem na odzyskanie pieniędzy może być skierowanie sprawy do sądu pracy.
Pod tym linkiem można znaleźć listę wszystkich sądów: https://www.gerichtsverzeichnis.de/verzeichnis.php
Na stronie należy wybrać „sąd pracy” (Arbeitsgericht) i wpisać kod pocztowy oraz miasto, gdzie mieści się siedziba pracodawcy (siedziba firmy, miejsce pracy). Jeśli nie ma pewności, które miejsce jest właściwe, można poszukać najbliższego sądu pracy. W takim wypadku pozew zostanie wewnętrznie przekazany do właściwego organu.
Paragraf 29 ZPO mówi, że sądem właściwym jest sąd w miejscu, w którym pracownik wykonywał pracę przez większość czasu. W przypadku gdy praca była świadczona regularnie w zakładzie pracy, sądem właściwym jest sąd pracy w miejscu siedziby zakładu pracy.
Pozew
Istnieją dwie możliwości złożenia pozwu:
- Osobiście w biurze podawczym we właściwym sądzie pracy. Na podstawie przekazanych informacji, urzędnik spisze treść pozwu. W pozwie należy umieścić: nazwę pracodawcy, wnioskowaną kwotę oraz uzasadnienie roszczenia. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające opisywany stan rzeczy, takie jak: umowa o pracę, rozliczenia miesięczne z wypłaty, spis przepracowanych godzin czy listę obecności w pracy. Powództwo zostanie przedstawione na miejscu do sprawdzenia oraz zostanie kilkakrotnie wydrukowane.
- Drogą pocztową. W tym przypadku należy samodzielnie sporządzić pozew. W celu jego napisania można skorzystać z internetowego tłumacza (translatora).
W sądzie pracy
Po złożeniu pozwu należy poczekać na wyznaczenie rozprawy. W niemieckim prawie pracy taka rozprawa określana jest terminem „posiedzenie pojednawcze”. Jego celem jest zawarcie ugody z pracodawcą.
Kontakt z poradnią prawa pracy
W temacie nieprawidłowości w związku z zatrudnieniem/wynagrodzeniem w Niemczech warto skonsultować się z jedną z poradni w sprawie prawa pracy (również w języku polskim).
Więcej informacji (w języku polskim) na temat, jak wygląda postępowanie sądowe w Niemczech znajduje się na stronie: https://www.fair-arbeiten.eu/pl/article/317.nie-otrzyma%C5%82e%C5%9B-wynagrodzenia-jak-dochodzi%C4%87-go-przed-s%C4%85dem.html.
Poradnie w Niemczech specjalizujące się w prawie pracy:
- https://www.bema.berlin/pl/,
- https://www.arbeitundleben.de/arbeitsfelder/beratungsnetzwerk,
- https://www.faire-mobilitaet.de/pl.
Pod podanym poniżej adresem znajduje się wykaz wszystkich poradni. Można je sortować według lokalizacji, specjalizacji oraz języka:
https://www.eu-gleichbehandlungsstelle.de/eugs-pl/obywatele-ue/punkty-doradztwawyszukiwanie
Jolanta Kulikowska (Powroty.gov.pl)
AKTUALNOŚCI
-
Nowa tabela opłat konsularnych w Bangkoku
02.01.2025 -
Informacja Amabasy RP w Limie
02.01.2025 -
-
-
Dyżur konsularny w Seattle
31.12.2024