Brexit – Najważniejsze informacje
Unia Europejska i Wielka Brytania uzgodniły warunki współpracy od 1 stycznia 2021 roku.
24 grudnia 2020 r. UE i Wielka Brytania osiągnęły porozumienie w sprawie pakietu umów regulujących przyszłe relacje, na który składają się:
- Umowa o handlu i współpracy,
- Umowa o współpracy w zakresie bezpiecznego i pokojowego wykorzystania energii jądrowej,
- Umowa w sprawie procedur bezpieczeństwa na potrzeby wymiany i ochrony informacji niejawnych.
Umowa o handlu i współpracy jest centralnym elementem przyszłych relacji. Obejmuje m.in. handel towarami, usługami w tym transport lotniczy i drogowy, koordynację systemów zabezpieczenia społecznego, rybołówstwo, współpracę organów ścigania i wymiarów sprawiedliwości w sprawach karnych, udział Wielkiej Brytanii w programach UE oraz mechanizm zarządzania relacjami.
Po zakończeniu okresu przejściowego, którego ostatnim dniem był 31 grudnia 2020 r. wszystkie powyższe umowy obowiązują od 1 stycznia 2021 r.
Wynegocjowany pakiet umów a w szczególności Umowa o handlu i współpracy przewidziały szereg uproszczeń i ułatwień, w tym handel bez ceł i ograniczeń ilościowych, co jest rozwiązaniem bezprecedensowym, jeśli chodzi o unijne umowy o wolnym handlu.
Jednak ze względu na decyzję Wielkiej Brytanii o opuszczeniu wspólnego rynku i unii celnej utrzymanie dotychczasowych warunków wymiany handlowej jest niemożliwe. Powróciły kontrole graniczne i konieczność dopełnienia procedur celnych oraz związanych z dopuszczeniem towarów UE do obrotu na rynku brytyjskim.
Dodatkowe informacje i kontakty
Więcej informacji nt. aktualnych regulacji i rozwiązań w relacjach UE – Wielka Brytania od 1 stycznia 2021 r. można znaleźć poniżej:
Polecamy informacje zawarte na stronie brexit.gov.pl stanowiące bazę wiedzy o aktualnej sytuacji prawnej w relacjach Unia Europejska - Wielka Brytania i zawartych regulacjach.
Pytania dotyczące brexitu można przesłać na adres brexit@mrit.gov.pl.
Wybrane informacje ze strony brexit.gov.pl
Informacje na temat skutków zakończenia okresu przejściowego w zakresie poszczególnych obszarów, tj:
- Zawody regulowane i uznawanie kwalifikacji w tych zawodach,
- Opieka zdrowotna,
- Prawo jazdy,
- Transport lotniczy,
- Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego,
- Uznawanie wykształcenia uzyskanego w UK,
- Jurysdykcja, uznawanie i wykonywanie orzeczeń sądowych w sprawach cywilnych i handlowych
znajdują się tu.
Podróżowanie do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej
Od kwietnia 2025 roku każda osoba odwiedzająca Zjednoczone Królestwo, z wyłączeniem obywateli brytyjskich i irlandzkich, musi uzyskać specjalne zezwolenie – w formie eWizy albo Elektronicznej Autoryzacji Podróży (ETA). Nowe wymagania obejmują również obywateli Polski z wyjątkiem tych, którzy jednocześnie posiadają brytyjski lub irlandzki paszport. Zwolnienie z obowiązku posiadania ETA obejmuje również osoby posiadające prawo do mieszkania, pracy lub studiowania w UK, w tym posiadaczy statusu osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej.
Aplikować o ETA można za pośrednictwem strony brytyjskiego rządu lub aplikacji „UK ETA”, dostępnej w App Store i Google Play Store. Zgodnie z założeniami ETA ma zostać wydana w ciągu 3 dni roboczych i cyfrowo przypisana do paszportu. Koszt wydania ETA to 10 funtów brytyjskich. Ważność ETA wynosi 2 lata, chyba że data ważności paszport jest krótsza – wówczas ETA traci ważność w dniu ważności paszportu. W czasie ważności można wielokrotnie podróżować do Zjednoczonego Królestwa w celach turystycznych, rodzinnych, biznesowych, krótkoterminowych wizyt bez konieczności przechodzenia przez brytyjską kontrolę graniczną. ETA nie jest dokumentem uprawniającym do pobytu w Zjednoczonym Królestwie ponad 6 miesięcy, jak również podejmowania pracy czy prowadzenia działalności gospodarczej. Cyfrowe eWizy zastąpić mają papierowe dokumenty wydawane dla obywateli krajów, dla których istnieje obowiązek wizowy. Więcej informacji dostępnych na stronie rządu UK oraz w komunikacie opublikowanym na stronie Ambasady RP w Londynie.
Aktualizacja: Ministerstwo Rozwoju i Technologii
Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.