Zagraniczne rozwody
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-06-01
Czy są uznawane w Polsce?
Życie różnie się układa. Bardzo często szczęśliwe małżeństwa wyjeżdżające z Polski wracają do kraju już jako osoby rozwiedzione. Zdarza się również tak, że w trakcie pobytu za granicą rodzi się wielka miłość, która niestety okazuje się później jeszcze większą pomyłką. Szczęśliwe wspomnienia po zawartym ślubie w Polsce kończą się rozwodem za granicą. Jak później naprostować to wszystko oraz jak doprowadzić do uznania w Polsce zagranicznego rozwodu?
Rozwód przeprowadzony w kraju członkowskim Unii Europejskiej
Procedury związane z zalegalizowaniem zagranicznego rozwodu w Polsce zależą od kraju, w którym unieważnienie małżeństwa zostało przeprowadzone. Jeśli rozwód miał miejsce w kraju członkowskim Unii Europejskiej, to wówczas taki wyrok wywołuje skutki prawne w Polsce ex lege, czyli z mocy prawa. Nie ma wówczas konieczności przeprowadzenia dodatkowego postępowania o uznanie orzeczenia.
Uznanie unieważnienia małżeństwa dokonanego w kraju trzecim
W sytuacji, jeśli wyrok rozwodowy został wydany w krajach niebędących państwami członkowskimi, to jego skuteczność w Polsce zależy od orzeczenia sądu państwa obcego lub rozstrzygnięcia innego organu państwa obcego. Uznanie orzeczenia sądu obcego następuje z mocy prawa, jeżeli spełnione są przesłanki określone w Kodeksie postępowania cywilnego (KPC).
Wyjątki!
W przypadku wyroków rozwodowych wydanych przez sądy państw, z którymi łączą Polskę umowy wielostronne lub dwustronne przewidujące wzajemne uznawanie z mocy prawa wyroków rozwodowych, sytuacja wygląda tak samo jak w przypadku krajów członkowskich. Nie ma wówczas konieczności przeprowadzania dodatkowego postępowania o uznanie zagranicznego wyroku sądu.
Jak widać procedura uznawania zagranicznych wyroków rozwodowych jest uzależniona od kraju, który taki wyrok wydał. Najprościej jest w sytuacji, jeśli rozwód został przeprowadzony na terenie kraju członkowskiego. Natomiast w przypadku pozostałych państw najlepiej upewnić się, czy Polska jest związana z tym krajem umową dwustronną przewidującą wzajemne uznawanie z mocy prawa wyroków rozwodowych.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 r. poz. 101 ze zm.)
Rozporządzenie Rady 2201/2003/WE z dnia 27 listopada 2003 roku dotyczące jurysdykcji oraz uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich oraz w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej, uchylające rozporządzenie 1347/2000/WE (Dz. Urz. UE L 2003.338.1 z późn. zm.).
Karolina Łapińska, Powroty.gov.pl
AKTUALNOŚCI
-
Sprawdź, czy masz ważny paszport!
15.01.2025 -
-
Dyżur paszportowy w Bodø 30-31.01.2025 r.
15.01.2025 -
Planujesz zimowy wyjazd? Nie zapomnij o EKUZ
14.01.2025 -