Formalności po powrocie Formalności po powrocie

Назад

Jaka jest procedura przy przywozie auta w celu zezłomowania?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 r. (Urząd Miasta; Departament Obsługi Mieszkańców


W przypadku  pojazdu sprowadzonego z zagranicy, którego właściciel nie zamierza rejestrować tylko oddać do stacji demontażu pojazdów, informuję, że w Polsce mogą być złomowane samochody, zarejestrowane w innych krajach Unii Europejskiej bez konieczności rejestrowania ich na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Po dostarczeniu  pojazdu  do stacji demontażu, przedsiębiorca  wystawi zaświadczenie o przyjęciu pojazdu do demontażu w trzech egzemplarzach. Pierwszy egzemplarz jest dla właściciela pojazdu, drugi dla stacji demontażu, trzeci jest przekazywany do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie w przypadku kiedy samochód jest zarejestrowany na terenie innego niż Polska, kraju Unii Europejskiej.

Z takim zaświadczeniem i odpowiednim wnioskiem właściciel pojazdu zgłasza się do właściwego ze względu na miejsce swojego zamieszkania organu rejestrującego pojazdy w celu wyrejestrowania pojazdu.

W przypadku, kiedy pojazd nie jest zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie ma takiego obowiązku.
Natomiast obowiązek podatkowy w akcyzie powstaje w każdym przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego (również w tej sytuacji).


Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.