Назад

Ostatni dzień na złożenie wniosku o 800 plus, aby nie stracić żadnej wypłaty

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2025-06-30

Świadczenie 800 plus cieszy się ogromną popularnością. Warto jednak pamiętać, że, aby otrzymać wszystkie dostępne transze „wychowaczego”, należy złożyć wniosek w odpowiednim terminie. Jeżeli się tego nie zrobi na czas, pieniądze przepadną. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o terminowym składaniu wniosków. Dziś (30 czerwca) ostatni moment.

ZUS przypomina rodzicom, że jeśli chcą dostawać 800 plus od początku nowego okresu rozliczeniowego, to powinni wysłać wniosek o świadczenie wychowawcze do końca czerwca.

Większość rodziców już wysłała wymagany wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i dostali świadczenie za czerwiec, czyli pierwszy miesiąc nowego okresu wypłat. W całym kraju rodzice i opiekunowie wystąpili o świadczenie na niemal 7 mln dzieci. Jednak ciągle są rodzice, którzy zwlekają ze zgłoszeniem albo zapomnieli o świadczeniu wychowawczym.

- Rodzic, który zdąży wysłać wniosek do końca czerwca, otrzyma wyrównanie 800 plus za ten miesiąc i nie straci finansowo. Złożenie wniosku w czerwcu nie przerwie, a jedynie opóźni wypłatę pieniędzy, bo ZUS ma czas na realizację czerwcowych wniosków do sierpnia – wyjaśnia Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS w województwie opolskim.

ZUS rozpatruje zgłoszenia o wypłatę 800 plus na bieżąco, jednak wiele wniosków ma błędy, a te wymagają wyjaśnień oraz więcej czasu na obsługę. Jeżeli ZUS zarejestruje zgłoszenie w sprawie świadczenia wychowawczego w lipcu lub później, to przeleje pieniądze na konto wnioskodawcy od miesiąca złożenia wniosku – bez wyrównania za wcześniejsze miesiące.

 

Jak złożyć wniosek?

O 800 plus można wystąpić tylko elektronicznie, na cztery sposoby, czyli przez:

  • Platformę Usług Elektronicznych ZUS,
  • aplikację mobilną mZUS,
  • rządowy portal Emp@tia,
  • bankowość elektroniczną.

Jeśli rodzic nie jest pewny, czy złożył wniosek o 800 plus na bieżący okres, może to sprawdzić po zalogowaniu na PUE/eZUS albo w aplikacji mZUS. Jest tam również informacja o statusie zgłoszenia i wypłatach świadczenia, gdy zostało przyznane.

 

Komu przysługuje świadczenie?

Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18 roku życia, niezależnie od dochodów opiekuna. Od czerwca 2025 r. jest jeden wyjątek, który dotyczy uchodźców z Ukrainy. Zgodnie z nowymi przepisami, mogą oni otrzymać świadczenie wychowawcze tylko na dzieci, które uczęszczają do polskiej szkoły lub tzw. zerówki. Tego warunku nie muszą spełniać młodsze dzieci, których nie dotyczy jeszcze obowiązek nauki.

 

Okres świadczeniowy

ZUS będzie wypłacał 800 plus w tych samych dniach miesiąca co w minionym okresie świadczeniowym, czyli czerwiec 2024 – maj 2025. Terminy wypłat nie ulegają zmianie, więc pieniądze powinny trafiać na rachunki bankowe rodziców 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 i 22 dnia każdego miesiąca.

Dodatkowo od lipca 2025 r. zostanie powołany nowy termin płatności przypadający na 24 dzień miesiąca, w którym wypłacane będą świadczenia wychowawcze dla nowych świadczeniobiorców, którzy wcześniej nie otrzymywali świadczenia.

Może się zdarzyć, że rodzic otrzyma pieniądze dzień wcześniej niż nominalnie ustalony dla niego termin wypłaty 800 plus, pomimo że ten termin nie wypada w dzień wolny od pracy. Będzie to rezultat zlecania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych realizacji przelewów do banku. To, że pieniądze wpłyną na konto rodzica wcześniej, nie oznacza zmiany terminu wypłaty świadczenia. 

 

Opracowanie: Zespół redakcyjny Zielonej Linii

 

Źródło: 

ZUS województwo opolskie.