Formalności przed - USA Formalności przed - USA

Назад

Kogo należy poinformować opuszczając na stałe USA?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 r. (Wydział Prawny i Opieki Konsularnej KG RP w Nowym Jorku)

Mam zamiar powrócić do Polski z USA i chciałbym się upewnić, które urzędy w USA powinienem powiadomić o powrocie do kraju i jeśli posiadają Państwo takie informacje, to proszę rownież o podpowiedź do jakich konkretnie wydziałów mam dzwonić i jakie formy wypełniać. Nie jestem także pewien czy powinienem powiadomić "Jury Duty" i urząd emigracyjny. 

Poniżej podajemy adresy stron internetowych, na których znajdują się liczne informacje, odpowiadające na pytania, m.in. dot. umowy polsko-amerykańskiej o zabezpieczeniu społecznym:

Każdy Stan odrębnie reguluje kwestię „Jury Duty”. Zatem trzeba dowiedzieć się w swoim sądzie, jaki formularz należy wypełnić aby skutecznie zwolnić się z tego obowiązku i czy w ogóle jest to konieczne. Istnieje też granica wieku, po którym następuje zwolnienie z „Jury Duty” (zależy od Stanu).

O zmianie adresu warto poinformować:

  • banki i instytucje finansowe,
  • Urząd Skarbowy/ osobę zajmującą się sporządzeniem zeznań podatkowych,
  • Social Security – celem uzyskania emerytury, co też można zrobić z Polski za pośrednictwem amerykańskiego Konsulatu lub Ambasady (Biuro Świadczeń Federalnych).
 
 

Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.