Formalności przed powrotem Formalności przed powrotem

Назад

Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc transferować zasiłek dla bezrobotnych?

Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc transferować zasiłek dla bezrobotnych?

Ostatnia aktualizacja: 11.0912021 r.

Dzięki przepisom koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, wracając do Polski, nie traci się ochrony w zakresie zabezpieczenia społecznego również po zakończeniu okresu przejściowego tj. po 31 grudnia 2020 r.

Zapewnia to Umowa o Wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej.

Zgodnie z tą Umową, w stosunku do osób, które objęte są jej zakresem podmiotowym, kontynuowana będzie ochrona w zakresie zabezpieczenia społecznego na zasadach obowiązujących przed zakończeniem trwania okresu przejściowego.

 

Jeśli jest się objętym powyższą umową, to aby transferować zasiłek dla bezrobotnych do Polski trzeba spełnić następujące warunki:

  • być uprawnionym do zasiłku w państwie swojego ostatniego zatrudnienia,
  • być zarejestrowanym w tamtejszych służbach zatrudnienia przez co najmniej 4 tygodnie,
  • uzyskać odpowiedni dokument PD U2 dla osób wracających z krajów Unii Europejskiej, Islandii, Lichtensteinu, Norwegii lub Szwajcarii.

Po przyjeździe do Polski należy w ciągu 7 dni zarejestrować się PUP jako poszukujący pracy i przedłożyć dokument U2 w Wojewódzkim Urzędzie Pracy. Transfer zasiłku zasadniczo możliwy jest przez okres 3 miesięcy, lecz istnieje możliwość przedłużenia tego okresu do 6 miesięcy.

Więcej informacji na temat transferu można znaleźć tu:


Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.