Formalności przed - USA Formalności przed - USA

Назад

Jakich opłat związanych ze składkami zdrowotnymi można się spodziewać w Polsce po wieloletnim pobycie za granicą?

Po wielu latach pobytu w USA postanowiliśmy powrócić do Polski.
Przed wyjazdem z Polski pracowaliśmy tu kilka lat.
Jakich opłat możemy się spodziewać korzystając z NFZ? Czym podyktowane są te opłaty jeśli w czasie nieobecności w Polsce nie korzystaliśmy z usług NFZ.
Czy istnieją sieci prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych zupełnie nie związanych z NFZ?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 r.

W Polsce składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% od wysokości np.: emerytury, wynagrodzenia. Wobec powyższego, gdy zamieszkają Państwo na stałe w Polsce i będą w Polsce np.: pracować, otrzymywać emeryturę, prowadzić działalność na własny rachunek wówczas z tytułu pracy lub wypłaty emerytury będą Państwo obowiązkowo ubezpieczeni zdrowotnie.

Więcej informacji o składce zdrowotnej znajduje się na stronie internetowej ZUS-u.

 


Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.