Przeprowadzka
Jakich formalności należy dopełnić, żeby przewieźć psa lub kota z Państwa UE do Polski?
Jakich formalności należy dopełnić, żeby przewieźć psa lub kota z Państwa UE do Polski?
Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 r.
Zwierzęta domowe takie jak psy i koty przywożone do Polski z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej:
- muszą posiadać czytelny tatuaż (tatuaże są akceptowane do lipca 2011 roku), lub mikroczip, zgodny z wymaganiami normy ISO 11784 lub Aneksu A do normy ISO 11785 (w przypadku, gdy mikroczip nie spełnia wymagań żadnej z ww. norm, właściciel zwierzęcia lub osoba za nie odpowiedzialna w imieniu właściciela, musi zapewnić możliwość odczytania numeru mikroczipu podczas jakiejkolwiek kontroli, tzn. musi dysponować czytnikiem);
- muszą zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie;
- muszą być zaopatrzone w paszport, wystawiony przez upoważnionego lekarza weterynarii, poświadczający ważność szczepienia przeciwko wściekliźnie.
Szczepienie przeciwko wściekliźnie uzyskuje ważność po upływie 21 dni od jego dokonania w przypadku pierwszego szczepienia wykonanego u zwierzęcia w wieku powyżej 3 m-ca życia. W przypadku kolejnych szczepień przeprowadzanych regularnie w odstępach zalecanych przez producenta szczepionki (dawki przypominające), szczepienie uzyskuje ważność w dniu podania dawki przypominającej szczepionki. Jeśli właściciel lub osoba odpowiedzialna za zwierzę nie posiada zaświadczenia o dokonaniu ostatniego szczepienia zwierzęcia zgodnie z zaleceniami producenta szczepionki, kolejne szczepienie jest odpowiednio traktowane jako pierwsze szczepienie i nabywa ważności po upływie 21 dni od daty jego dokonania
Należy też zwrócić uwagę, że jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii (GIW), przywóz do Polski zwierząt poniżej trzeciego miesiąca życia z innych państw jest zabroniony.
Należy pamiętać, że oprócz wymogów weterynaryjnych, należy spełnić również warunki przewozu żywych zwierząt określone przez przewoźnika (np. linię lotniczą). Informacji w tej sprawie udzielają bezpośrednio biura danej firmy przewozowej.
Szczegółowe informacje są dostępne na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.
Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.